COLLAGE COLLEGE
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  COLLAGE COLLEGE

collage college - MIEJSCE WNĘTRZARSKIEJ EDUKACJI

polska różowa porcelana

8/5/2018

8 Comments

 
Obraz
Tej wiosny różowy rządzi - Millennial Pink we wnętrzach, w modzie, wszędzie. Przyznaję się, że o istnieniu różowej porcelany dowiedziałam się dopiero niedawno. Musiałam koniecznie odwiedzić fabrykę by dowiedzieć się o tym przepięknym tworzywie u źródła. Korzystając z pięknej aury i wolnego weekendu - wybraliśmy się z mężem do Ćmielowa na designerską Majówkę, by poznać tajemnice polskiej różowej porcelany - unikatu na skalę światową. Chcecie dowiedzieć się dlaczego warto się wybrać do Żywego Muzeum Porcelany  i czego można doświadczyć na takiej wycieczce? Zapraszam na relację z cyklu "TAJNIKI FABRYKI by CollageBlog". 
Ćmielów, różowa porcelana, Matylda
Do porcelany się dorasta jak do białej klasycznej pościeli. Długo nie doceniałam jej kruchego uroku i bałam się, że to zbyt delikatne jak dla mnie piękno. Teraz jestem jej wielką zwolenniczką i myślę, że wy też ulegniecie jej czarowi. Ta o której chce opowiedzieć znalazła się i w Watykanie i Białym Domu a teraz mam ją i ja.

Białe złoto - różowe złoto

Biała porcelana to klasyk od stuleci, ale różowa porcelana - arystokracja wśród porcelany - jest mało znana - tym bardziej że ten odcień produkuje tylko jedna marka na świecie - A.S. Ćmielów. Kiedy szukałam informacji na ten temat znalazłam też czeską odmianę różowego złota - różni się ona kolorem od polskiej - ma odcień bardziej chłodnego różu - przypominający lila róż. 

Różowa porcelana barwiona w masie (nie jest to różowa glazura) powstała w latach 30-tych, XX wieku a twórcą niezwykłej i trudnej do osiągnięcia receptury był współwłaściciel fabryki Bronisław Kryński. W 1936 roku genialny chemik opatentował skład mieszanki porcelanowej i rozpoczęto produkcję tego niezwykłego tworzywa. Skład był strzeżony i o mały włos nie zniknąłby na zawsze - dopiero od 2013 roku obecny właściciel fabryki odszukał przepis i ponownie produkuje się w Ćmielowie różowe zastawy stołowe. W składzie znajdują się między innymi cząsteczki złota - więc i cena takiej porcelany znacznie przewyższa cenę tej klasycznej białej. Ale to nie koniec kolorowej porcelany - jeśli dotrwacie do końca tego wpisu mam dla was zupełnie nową - kolorową niespodziankę porcelanową.
Obraz
Najstarszy serwis kawowy z różowej porcelany - lata 30-te XX w.

zagłębie porcelanowe

Ćmielów - formy porcelanowe
Nie wiem, czy wiecie, że w Ćmielowie znajdują się obecnie dwie fabryki porcelany: AS Ćmielów oraz Polskie Fabryki porcelany Ćmielów i Chodzież - obie firmy to scheda po starej Ćmielowskie Fabryce, której tradycje sięgają XVIII wieku. Do podziału doszło po transformacji lat 90-tych. Różnią się nie tylko asortymentem, ale też sposobem  i filozofią produkcji . Ja odwiedziłam dopiero pierwszą z nich (A.S. Ćmielów), ale oczywiście już planuję wycieczkę do tej drugiej.
W dużym uproszczeniu: A.S Ćmielów produkuje ręcznie figurki i galanterię porcelanową oraz artystyczną zastawę stołową - także ta z różowej porcelany, PFP Ćmielów i Chodzież produkuje przemysłowymi metodami komplety stołowe, a marka może się poszczycić współpracą z najbardziej uznanymi dizajnerami w tej dziedzinie. 

Moda na PRL i Vintage ponownie rozsławiła Ćmielowską fabrykę, gdzie dzięki starym oryginalnym formom wciąż wykonuje się dobrze znane w Polskich domach figurki zaprojektowane przez artystów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w latach 50-tych i 60-tych. Kto nie zna słynnych "Śpiewaczek" "Pingwnów, czy ptaka "KIWI". Choćby dlatego warto się przejechać do Ćmielowa, by poznać większość z tych wzorów - podczas zwiedzania dowiesz się też jak odróżnić kopie od oryginału - to ważna informacja dla koneserów i kolekcjonerów tych wartościowych dzieł.
Ćmielów figurki PRL, tomaszewski
W sklepie można zobaczyć więcej starych wzorów figurek porcelanowych niż na jakiejkolwiek wystawie czy galerii polskiego wzornictwa.
Warto odwiedzić Żywe Muzeum Porcelany, gdzie z przewodnikiem można poznać tajniki produkcji krok po kroku, spróbować swoich sił jako modelarz - prowadzone są tu warsztaty ceramiczne. W sklepie firmowym trzeba się trzymać za portfel bo wybór pięknych rzeczy oszałamia. Na koniec warto zaliczyć kawiarnię, gdzie oczywiście napić się można kawy w Ćmielowskiej porcelanie z... porcelaną - tak to nie moja słynna literówka. Miałam okazję wypić kawę z dodatkiem proszku kaolinowego - czyli składnika porcelany. Ponoć ma ona walory zdrowotne - i choć smakowych nie odczułam, to było to niezwykłe doświadczenie.
Obraz
To nie ja zepsułam tego kotka :) To pokaz jak krucha jest ta materia.
Obraz
Do takich form wlewana jest masa porcelanowa
Obraz
Trzy najważniejsze składniki porcelany - ta różowa ma ich aż 11!
Fabryka Prcelany Ćmielów ceramika
To nie jest różowa porcelana - tylko różowe szkliwo białej porcelany - przed wypalaniem w piecu szkliwo jest matowe.
Obraz
Biskwit - porcelana przed szkliwieniem jest matowa - połysk nadaje szkliwo wypalone.
Obraz
Malowanie porcelany nie jest łatwe - robi się to pigmentami rozrabianymi bezpośrednio przed aplikacją. Potem porcelana znów trafia do pieca.
różowa porcelana
Różowa porcelana przed szkliwieniem - barwę ma masa porcelanowa.
Obraz
Na tych talerzach złoconych 24-kartowym złotem widać temperatury wypalania i utrwalania złotych dekoracji.
Obraz
Tak się sprawdza autentyczność porcelany - prawdziwa jest tak delikatna i przezroczysta, że świeci pod światłem.
Obraz
Różowa porcelana pod światłem świeci
Obraz
NIEBIESKA PORCELANA! to NOWOŚĆ - barwiona podobnie jak różowa - jeszcze jej nie ma w sprzedaży.
Obraz
To oryginalna sygnatura Ćmielowa
Obraz
Kupiłam takie filiżanki - z kolekcji Anna Maria
Obraz
To najdroższy serwis kawowy - MATYLDA - kosztuje tyle co samochód albo małe mieszkanko - ponad 100 tys. zł!!!
Obraz
"Leżąca Kotka" - to nazwa figurki i kawiarni, gdzie piliśmy kawę.
Obraz
Kawa z porcelaną i w porcelanie :) ten biały proszek to nie śmietanka ale proszek kaolinowy.
Obraz
Teraz ja zapraszam do mnie na kawę w porcelanie :)

Inne wycieczki do Źródeł

Obraz
Obraz
8 Comments
ania
8/5/2018 20:49:24

Wspaniała wycieczka... Ja byłam 3 lata temu w Miśni. Zwiedziłam manufakturę i poznałam cały proces powstawania porcelanowych cudeniek.

Reply
Olka
8/5/2018 22:54:13

Dziękuję Aniu, Miśnieńska porcelana była pierwsza w Europie - też kiedyś się wybiorę zobaczyć tą manufakturę :) pozdrawiam Cię serdecznie

Reply
Kalina link
18/5/2018 09:44:59

Uwielbiam porcelanę. Kawa w porcelanie smakuje genialnie!

Reply
Thomas link
15/6/2018 11:48:45

Przepiękne te elementy ! Warto się wybrać do Ćmielowa.

Reply
ESmith87 link
10/9/2018 15:14:17

Uwielbiam porcelanę! Picie kawy w porcelanie to zupełnie inny wymiar przyjemności :) Niestety jestem okropną niezdarną i z tego powodu, na tego typu doznania, pozwalam sobie stosunkowo rzadko...

Reply
Anna Śliż link
22/8/2019 22:23:36

Rzeczywiście wizyta w żywym muzeum Magiczna. Podczas wizyty podsłuchałam, że szykują się chyba do jakiegoś wydarzenia związanego z twórczością zmarłego z zeszłym roku Lubomira Tomaszewskiego- artysty rzeźbiarza, malarza, projektanta ceramiki. Dzięki niemu możemy podziwiać te najbardziej znane ćmielowskie figurki. Kobieta w spodniach, kobieta siedząca, arabka, czy śpiewaczki. Kobiety były jego inspiracją :) w znajdującej się w budynku muzeum galerii Van Rij można podziwiać prace artysty z okresu, kiedy żył w Stanach. Za oceanem poświęcił się głównie rzeźbie i malarstwu, próbując oddać emocje, także te traumatyczne, związane z udziałem w powstaniu warszawskim. Warto śledzić kalendarium.

A na dla swojej Anny Marii muszę kupić witrynkę :P

Reply
ZbieramBoLubie link
11/10/2019 13:54:20

Czytając ten wpis wróciły wspomnienia z wakacji też odwiedziłam to muzeum naprawdę polecam.

Reply
Iwona Olejarz
26/2/2020 20:45:16

CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE.
ĆMIELÓW TO MOJE RODZINNE MIASTECZKO A NIGDY NIE ZWIEDZIŁAM MUZEUM... BRR
A PORCELANA LATA WALAŁA SIĘ PO DOMU... NADSZEDŁ CZAS BY JĄ DOCENIĆ... A NAWET SIĘ NIĄ CHWALIĆ.
POZDRAWIAM

Reply



Leave a Reply.


    nowość 2022!
    "E-book wzory, desenie"

    W sklepie CollageCollege czeka nowy zeszyt projektanta. Link do sklepu pod grafiką
    Obraz

    materiały edukacyjne dla projektantów i dekoratorów (link do sklepu - kliknij w grafikę)

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    coś dla początkujących


    Obraz

    coś dla zaawansowanych

    Obraz

    Obraz

    Autor

    Nazywam się Olka Barczak i jestem multipasjonatką, optysemistką i jutronautką. Jestem zawodowcem od wnętrz. Znajdziesz u mnie wsparcie dla wnętrzarskiej pasji, profesji i biznesu.


    zapraszam do grupy na facebook'u
    kolory we wnętrzach

    Obraz


    Obraz
    tu też znajdziesz mój blog :)
    najlepsze blogi
    Follow on Bloglovin
    Obraz
    Zaprzyjaźniony BLOG
    wkreceniwdom.com.pl
    blog toplista
    zBLOGowani.pl

    Kanał RSS

    Jestem autorem wszystkich tekstów i pomysły na posty również są moim dziełem. Zamieszczane przeze mnie treści obejmuje prawo autorskie dlatego uprzejmie proszę o uszanowanie mojej pracy. Wiele zdjęć wykonuję sama lub jestem ich właścicielem, pozostałe staram się opisywać lub prosić o pozwolenie na publikację. Jeżeli któreś ze zdjęć jest twoim dziełem i nie życzysz sobie jego publikacji - napisz a natychmiast to naprawię :)

    Bardzo dziękuję za każdy komentarz - Twoja opinia jest dla mnie ważna i inspiruje mnie do pracy :)