COLLAGE COLLEGE
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  COLLAGE COLLEGE

collage college - MIEJSCE WNĘTRZARSKIEJ EDUKACJI

ikat 

3/6/2016

7 Komentarze

 
Obraz
Mengikat - malezyjska nazwa, od której wywodzi się IKAT – oznacza krawat (lub zawiniątko) – czyli kształt, jaki powstaje podczas wiązania włókien przed barwieniem. Stąd również nazwa wszystkich technik barwienia zarówno tkanin jak i włókien - TIE DYE textiles. Warto to wiedzieć, jeśli interesujesz się tekstyliami.

Jak pewnie wiecie, jestem wielką zwolenniczką produktów wykonywanych ręcznie, z miłością poszanowaniem lokalnych tradycji, w rodzinnych firmach i z naturalnych materiałów. Właśnie dlatego uważam, że warto takie rzeczy promować, pokazywać i uświadamiać klientów. Wobec wszechogarniającej masowej produkcji takie perełki są na wagę złota.

Polecam Wam zgłębiać tajniki produkcji ponieważ powinniśmy być odpowiedzialni za nasze konsumenckie wybory.

Dzisiaj z cyklu #tajniki_fabryki - manufaktura tkaniny IKAT na Majorce.

Wzory na tkaninach Ikat kojarzą mi się z pociągnięciami pędzla
– nie dziwne więc, że nawet Picasso był tą techniką zafascynowany – pisał, że tkaniny te są wręcz transcendentalne. Chcecie poznać tajniki produkcji tych tkanin? – zapraszam na wycieczkę :)

Obraz
Przyznam, że nie wiedziałam, że Majorka ma swój wkład w rozwój tego rodzaju tkanin, które kojarzyłam wyłącznie z orientem.  To doskonały przykład, na to jak lokalne rzemiosło asymiluje wzornictwo z innych rejonów świata i geograficzne granice dizajnu z czasem się zacierają, tworząc wspólne dziedzictwo. Na 5 kontynentach znajdziemy dziś tkaniny o tej nazwie – będą się różniły wzorami i kolorami ale łączy je wspólna historia i technika produkcji.  

Obecnie na wyspie działają trzy fabryki tradycyjnych Ikatów - Teixits Vicens, Teixits Riera, Artesania Tèxtil Bujosa – wszystkie podtrzymują kilkusetletnią tradycję w produkcji charakterystycznego wzoru „Roba de Llengües” czyli tzw. „języki ognia” lokalnie zwane też „Les flàmules” – nazwa pochodzi od wzoru przypominającego płomienie.
Obraz
Japoński badacz specjalizujący się w tkaninach Noriko Sasaki potwierdza, że Majorka to jedyne miejsce w Europie, gdzie wciąż jest produkowany Ikat (Kasuri w języku japońskim). Tradycje tkanin o charakterystycznym wzorze i technice tkania, sięgają starożytności, a korzenie tego rzemiosła znajdziemy na dalekim wschodzie (w Indonezji, Chinach, Japonii).

Na Majorkę prawdopodobnie przypłynęły Jedwabnym Szlakiem razem z kupcami podróżującymi drogą morską po świecie i z Majorkańskich portów trafiły najpierw jako inspiracja do lokalnych wytwórców, potem do domów Majorkańczyków. Najstarsze na wyspie przykłady elementów wykonanych z Ikatu datuje się na XVIII wiek. Początkowo Ikat produkowano z jedwabiu, z czasem wyparły go włókna bawełniane i lniane.

Ponieważ nie lubię próżnować, nawet na wakacjach lubię czasem poszukać interesujących wnętrzarskich tematów. Odwiedziłam manufakturę Teixits Vicens w miasteczku Pollenca, których tkaniny mnie oczarowały. To rodzinna firma klanu Vicenç’, aktualnie dowodzona przez żonę założyciela marki panią  Antonię Capllonch. W „Teixits Vicens” do dziś produkuje się zarówno tradycyjne wory, jak i ich nowoczesne interpretacje. Produkcja prawie nie zmieniła się i wciąż wiele czynności wykonywanych jest ręcznie.
Obraz
Tkanina Ikat powstaje z barwionych włókien bawełnianych, które są osnową materiału i lnianego wątku w naturalnym kolorze, który spaja całość i nadaje mu dużą wytrzymałość. W odróżnieniu od makat wzory Ikatu uzyskujemy właśnie dzięki kolorowaniu nitek osnowy (pionowe nici), a nie wątku. Dzięki temu, że osnowę barwi się metodą „deep dye” tkanina jest obustronna.

Zobaczcie jak ten proces tkania IKAT wygląda w tej fabryce.
Zaczyna się od projektu wzoru i obliczeniu jakie odcinki nici będą ufarbowane – to bardzo skomplikowany etap. Następnie bawełniane włókna są zawijane i zabezpieczane specjalnym papierem, w miejscu którego pozostaną niezabarwione. Takie zwinięte motki barwi się w naturalnych barwnikach przez kilka godzin, płucze i utrwala kolor. Potem są suszone na strychu. Następnie surowiec już gotowy do produkcji przenosi się na jedną z maszyn, gdzie układany jest wzór osnowy.  Na kolejnym krośnie osnowę łączy się z wątkiem i tak powstaje gotowy materiał. Tak powstałe płótno składa się w 70% bawełny i 30% lnu, szerokość belki materiału to 150 cm.
Obraz
Proces produkcji trwa nawet do kilku tygodni i jest szalenie pracochłonny – stąd między innymi, wynika wartość końcowa produktu. Powstaje w ten sposób wiele różnych wzorów – klasycznych języczków oraz wielu współczesnych wariacji na ten temat, a także inne geometryczne wzory. Do najbardziej majorkańskich kolorów należą oczywiście błękity, zieleń i żółty, ale znajdziecie tu wiele pięknych barw. Produkuje się zarówno jednokolorowe motywy oraz wielobarwne desenie. Mnie podobają się najbardziej te stare wzory w niebieskim śródziemnomorskim stylu, ale wybierać można z kilkudziesięciu rodzajów i kilku grubości tkanin. Ta różnorodność daje niemal nieograniczone możliwości.
Oczarował mnie concpet store przy fabryczce – można tu dostać wszystko, co tylko da się uszyć z Ikatu – pościel, dekoracje, ubrania, buty, nakrycia stołu, tkaniny na tapicerki a także meble. Wór „Roba de Llengües” wykorzystywany jest też do dekorowania ceramiki i innych dekoracyjnych elementów.

Jeśli podobają się Wam te tkaniny można je zamówić w sklepie internetowym i wielu sklepach on-line. Doskonale nadają się do dekoracji domów w stylu BOHO, ETNO oraz  tych o morskich klimatach i w stylu EKO.

To wspaniały sposób aby zatrzymać klimat wakacji w swoim domu. Świetny pomysł na pamiątki z Majorki.
Bardzo dziękuje za miłe przyjęcie menadżerowi Marki Teixits Vicens Panu Bartomeu Fuster oraz naszej przemiłej przewodniczce.
 
7 Komentarze
Kilińska link
3/6/2016 18:30:38

uwielbiam te kolory. uwielbiam wszystko, co tkane. te poduszki z frędzlami są obłędne. chciałabym się kiedyś znaleźć na takim targu z tkaninami, nićmi, dodatkami. takim wieeeeelkim. :) cudowne.

Odpowiedz
Olka link
8/6/2016 19:11:25

Och, ja dzięki mojej pracy miałam okazję woslokrotnie być na takich targach :) napewno Ci się uda odwiedzić jakiś, warto poszukać takich miejsc.

Odpowiedz
My Home Rules link
3/6/2016 18:45:16

Byłam na Majorce kilka lat temu i rzeczywiście dużo jest tam wyrobów wykonanych tą techniką. Sama kupiłam sobie bluzkę. Leżak na zdjęciu jest po prostu boski i pięknie się komponuje z krajobrazem.

Odpowiedz
Olka link
8/6/2016 19:12:53

Właśnie najcudowniejsze jest to, co zauważyłaś - ten dizajn świetnie się komponuje z tą wyspą :) też mam kilka pamiątek w swoim domu.

Odpowiedz
Michał Jędrasik link
3/6/2016 19:37:35

Z męskiego punktu widzenia: marynarka do za wiele nawet dla mnie, ale poszetka/krawat pożądane jak najbardziej.

Odpowiedz
Piotr Barczak link
4/6/2016 10:34:19

No właśnie! Spodnie i marynarki są troszeczkę przesadzone, ale muszki są rewelacyjne ;) No i jeszcze fajnie wyglądały buty, choć tu w fabryce więcej było damskich :(

Odpowiedz
Michał Jędrasik link
4/6/2016 22:35:38

Espadryle!




Odpowiedz


    nowość 2022!
    "E-book wzory, desenie"

    W sklepie CollageCollege czeka nowy zeszyt projektanta. Link do sklepu pod grafiką
    Obraz

    materiały edukacyjne dla projektantów i dekoratorów (link do sklepu - kliknij w grafikę)

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    coś dla początkujących


    Obraz

    coś dla zaawansowanych

    Obraz

    Obraz

    Autor

    Nazywam się Olka Barczak i jestem multipasjonatką, optysemistką i jutronautką. Jestem zawodowcem od wnętrz. Znajdziesz u mnie wsparcie dla wnętrzarskiej pasji, profesji i biznesu.


    zapraszam do grupy na facebook'u
    kolory we wnętrzach

    Obraz


    Obraz
    tu też znajdziesz mój blog :)
    najlepsze blogi
    Follow on Bloglovin
    Obraz
    Zaprzyjaźniony BLOG
    wkreceniwdom.com.pl
    blog toplista
    zBLOGowani.pl

    RSS Feed

    Jestem autorem wszystkich tekstów i pomysły na posty również są moim dziełem. Zamieszczane przeze mnie treści obejmuje prawo autorskie dlatego uprzejmie proszę o uszanowanie mojej pracy. Wiele zdjęć wykonuję sama lub jestem ich właścicielem, pozostałe staram się opisywać lub prosić o pozwolenie na publikację. Jeżeli któreś ze zdjęć jest twoim dziełem i nie życzysz sobie jego publikacji - napisz a natychmiast to naprawię :)

    Bardzo dziękuję za każdy komentarz - Twoja opinia jest dla mnie ważna i inspiruje mnie do pracy :)