Collage Blog
  • BLOG
  • O Autorce
  • WARSZTATY
  • KURSY ONLINE
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP
  • BLOG
  • O Autorce
  • WARSZTATY
  • KURSY ONLINE
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP
Collage Blog

wnętrzarska pasja
edukacja
biznes

jak wybrać listwy podłogowe?

4/5/2016

29 Komentarze

 
listwy podłogowe, cokoły, porady wnętrzarskie, collage blog
Niby niepozorny element wykończeniowy, a potrafi nam zamieszać w głowie. Pytanie o to, jak dobrać listwy podłogowe, słyszę często na początku etapu wykończania wnętrz - tuż przed położeniem podłogi, w momencie decyzji o tym, jakie drzwi i okna będą pasowały do wnętrza. Nie jest to łatwa sztuka, bo trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Mam dla Was obszerne opracowanie - poradnik Collage Blog for Home.

Listwy dekoracyjne, wykończeniowe, podłogowe, przyścienne, cokoły


Jak wybrać, z czym łączyć, do czego dopasować, czym się kierować w wyborze?

Rodzaje, technologie, rozwiązania.


FUNKCJE listew podłogowych

  • ZAKRYCIE DYLATACJI PODŁOGI - szczelina (od kilku milimetrów do średnio 2 cm), która powstaje między powierzchnią podłogi, a ścianą jest potrzebna, aby pracujący materiał podłogi oraz skurcze konstrukcyjne stropu miały możliwość mały ruchów - nazywamy to dylatacją. Bez dylatacji narażamy podłogę na pękanie czy wypaczenia. Docinane elementy wykończeniowe posadzki rzadko udaje się też idealnie dopasować do krawędzi ściany - z tego względu listwa wykończeniowa zakrywa te nieładne linie i wykończa styk podłogi ze ścianą.  

  • OCHRONA ŚCIANY - gdyby nie listwa wykończeniowa, ściana na styku z podłoga byłaby narażona na zabrudzenia, zawilgotnienie (choćby podczas mycia podłogi) czy uszkodzenia (obijanie podczas odkurzania).

  • UKRYCIE PRZEWODÓW -  za listwami możemy przeprowadzić kable elektryczne i inne przewody i tym samym ukryć je z widoku

  • ESTETYKA - wynika niejako z pierwszego punktu, ale może być elementem dekoracyjnym podnoszącym walory całego wnętrza. Listwa podkreśla też wybraną stylistykę wnętrza.  

RODZAJE
  • COKOŁY - to listwy, które mają pełny przekrój i montowane są bezpośrednio do ściany. Mogą być bardziej ozdobne, frezowane czy wykończone ćwierć-wałkiem, albo pogubione w dolnej części, lub też o bardzo prostym przekroju
  • LISTWY PROFILOWE - profil takiej listwy pozwala ukryć za nimi kable w przestrzeni odstającej od ściany - ich forma może być dowolna - czasem mają większą grubość
  • NOWOŚĆ - listwy chowane w ścianie - przy pomocy profili aluminiowych możemy zlicować listwę ze ścianą lub w przypadku, kiedy ścianę pokrywamy grubszą okładziną - jak kamień itp. - otrzymamy ładny i nowoczesny efekt jednej gładkiej powierzchni na linii łączenia
Obraz
Obraz
Obraz

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
MATERIAŁY
 
1. DREWNIANE  
- z litego drewna (malowane, lakierowane lub bejcowane) - z łączonych kawałków drewna lub z jednego kawałka
- z drewna pokrytego fornirem
 
Eleganckie, duża możliwość wyboru wzorów i wysokości. W wersji fornirowanej mogą być mniej odporne na uszkodzenia (warstwy forniru są cienkie i delikatne). Ceny należą do dość wysokich.  
 
 
2. MDF
- lakierowane
- laminowane (także laminatami metalo-podobnymi)
- fornirowane
 
Wadą jest słaba wodoodporność - najgorsza w przypadku wykończenia słabym laminatem lub inną okleiną, czy folią. W wersji lakierowanej są dość odporne na wilgoć nawet do 30% (zwłaszcza przy malowaniu proszkowym). W wersji fornirowanej są delikatne, nieodporne na uszkodzenia. Zaletą jest dostępność i duży wybór wzorów oraz przystępne ceny.
 
 
3. STYRODUR - LUB  POLISTYREN, TERMOPLAST, POLIURETAN
- twarde
- giętkie (flex)
 
Materiał, z którego wykonuje się współczesne sztukaterie. Bardzo odporny na wilgoć, elastyczny i trwały (odporny na uszkodzenia). Listwy można malować na dowolny kolor. Bardzo duży wybór wzorów i profili. Wysokie ceny, ale warte zainwestowania.
 
 
4. METALOWE
- aluminium
- stal nierdzewna
Bardzo nowoczesne w wyrazie, super trwałe. Drogie i mniej popularne.
Systemy listew aluminiowych pozwalają też na montaż listew zlicowanych ze ścianą. występują listwy o bardzo cienkim profilu.
 
5. PVC (POLICHLOREK WINYLU)
- najtańsze
- nie polecam ze względu na kiczowaty charakter i złą jakość
 

JAKA WYSOKOŚĆ LISTWY?
  • najmniejsze 4-6 cm, ćwierćwałki lub proste - będą prawie stapiać się z podłogą
- wybieramy, kiedy nie zależy nam na ekstra efektach wizualnych, lub w małych pomieszczeniach, dodatkowo bardzo zasłonionych przez meble i wyposażenie.  

  • 6-8 cm - w większości pomieszczeń o standardowej wysokości ścian
  • 10 i wyższe
  1. - przy pomieszczeniach wyższych niż 250 cm (lepiej się prezentują w proporcjach ściany)
  2. - wysokie listwy w kolorze podłogi - optycznie powiększają powierzchnię podłogi
  3. - wysokie listwy w kolorze ściany - możemy stosować nawet w niewielkich pomieszczeniach o zwykłej wysokości ścian
  4. - wysokie listwy w kontrastowym kolorze w stosunku do ściany - optycznie skróca ścianę

Obraz
Obraz
Obraz
DO CZEGO DOBIERAĆ LISTWY PODŁOGOWE
- DO ŚCIAN
- DO PODŁOGI
- DO DRZWI
- DO STYLU WNĘTRZA
 
Ponieważ znajduje się na styku powierzchni podłogi i ściany - podkreśla obie te płaszczyzny. Dzięki odpowiednio dobranej listwie możemy wymodelować proporcje podłogi lub ściany. Pamiętać należy, że istotnym elementem ścian jest stolarka okienna i drzwiowa - ważne żeby wybór listew skomponować również z tymi elementami architektury wnętrza.
 
Styl wnętrza determinuje wybór listwy. W stylach dekoracyjnych - klasycznym, prowansalskim, glamoure, czy podobnych - można poszaleć z ciekawymi profilami listew.
W stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy industrialnym - sprawdza się gładkie listwy bez zbędnych ozdób.
 
 
1. W kolorze podłogi - najpopularniejsza metoda i najbardziej bezpieczna. Wybieramy odcień identyczny lub o ton ciemniejszy od podłogi.

2. W kolorze ściany - listwy do malowania są bardzo ciekawym rozwiązaniem, pasują do podłóg drewnianych ale ciekawe efekty dają w przypadku podłóg z innych zwłaszcza nowoczesnych materiałów.

3. W kolorze drzwi - to rozwiązanie polecam w przypadku ładnych i dobrych jakościowo drzwi (z naturalnego drewna lub ładnego forniru), które chcemy podkreślić we wnętrzu. W przypadku drzwi laminowanych o wątpliwej urodzie, nie polecam tej metody.

Obraz
O dobieraniu kolorów drewna pisałam TU - zajrzyj koniecznie po wskazówki.

KILKA WSKAZÓWEK
- rodzime gatunki drewna (dąb, jesion, modrzew) są stabilne pod względem kolorystyki - ich kolory z czasem raczej się nie zmieniają - wybór listew do koloru podłogi nie będzie nastręczała trudności i w czasie pozostanie prawie taka, jak na początku
 
- gatunki egzotyczne drewna - pod względem kolorystyki mogą się drastycznie różnić - materiał z którego wykonuje się podłogi i listwy znacząco się różni
- podłoga wybrana od jednego producenta może mieć zupełnie inny odcień niż listwy o innej firmy - warto na to zwrócić uwagę
- zawsze wybieramy próbki drewna a nie kierujemy się tylko nazwą
- z czasem podłoga na dużych powierzchniach może się odbarwić a listwy (wykończone w innej technologii - np. inny lakier, lub jest to różnica między litą deską podłogi a fornirem listwy) mogą zacząć odstawać kolorystycznie od podłogi
 
- białe listwy - są uniwersalne i jeśli nie możesz podjąć decyzji lub boisz się wpadki stylistycznej - śmiało wybierz białe proste listwy. Pasują do wszystkiego. świetnie się sprawdzą, w przypadku, gdy w pomieszczeniu masz więcej, niż jeden materiał wykończeniowy podłogi.
 
- tanią podłogę (np. z paneli laminowanych) możemy ozdobić ładna listwą, co doda klasy całej podłodze. Tania podłoga plus listwa z PCV to klęska na całej linii!
 
- listwa aluminiowa - daje efekt dość neutralny ale najlepiej pasuje do nowoczesnych stylizacji i podłóg z żywic, betonu, dużych powierzchni gresu, czy wykładzin elastycznych.
 
- cokół z płytek i kamienia - sprawdza się raczej w mniejszych łazienkach, ostatecznie w kuchniach I OCZYWIŚCIE W POMIESZCZENIACH GOSPODARCZYCH. Jest to rozwiązanie praktyczne, ale nie specjalnie estetyczne. Nastręcza też trudności jak dopasować fugi, więc jeśli nie chcesz, nie musisz wykonywać obramowania podłogi z płytek. W salonie czy innych pomieszczeniach dziennych - nie robimy cokołów z docinanych płytek ceramicznych, gresowych a nawet tych z kamienia! To zawsze wygląda tandetnie i tanio! -Ładna prosta listwa z MDF, drewniana lub styrodurowa uratuje każdą podłogę.
 
- grubość cokołu musi być dopasowana do grubości opaski drzwiowej
 
- cokół z wykładziny - pas obszytej wykładziny dywanowej naklejony na ścianę to rozwiązanie typowo hotelowe. Wykładziny na całej powierzchni pomieszczenia (wall-to-wall) nie są u nas specjalnie popularne. Możemy je wykorzystać do sypialni, ale podobnie jak w przypadku płytek, jeśli zależy nam na podniesieniu atrakcyjności podłogi - wybierzmy listwę podłogową. Ta sama zasada dotyczy wykładzin elastycznych.

Obraz
TRENDY
Najmodniejsze aktualnie są proste i dość wysokie listwy białe, oraz te w formie bardziej ozdobnej - podobnej do sztukaterii. Te listwy są bardzo uniwersalne i pasują niemal do wszystkich podłóg, kolorów ścian i drzwi.
 
Zaczyna się moda na malowanie listew w kolorze ściany.
 
W trendach, które przyszły do nas ze Stanów jest również wykonywanie opasek drzwiowych w komplecie z listwami podłogowymi - to pozwala łączyć ze sobą trzy zupełnie różne kolorystyki tych elementów. Jeśli masz ochotę na kolorowe drzwi i nie wiesz jaką listwę wybrać - to będzie świetne rozwiązanie.
 
W naszej tradycji oraz praktyce rynkowej - listwy podłogowe są sprzedawane raczej jako element uzupełniający podłogę - producenci podłóg oferują odpowiednio dobrane listwy w kolorze drewna posadzki. Podobnie jest z drzwiami, które sprzedawane są z systemem ościeżnic.Rzadko wykonuje się opaski drzwiowe czy okienne w kompletach z listwami podłogowymi tak jak to często bywa na zachodzie Europy czy w USA - a szkoda. Mnie osobiście bardzo się takie rozwiązania podobają i jeśli wykonujecie u stolarza na zamówienie drzwi i okna, to może warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Sprawdzi się ono zwłaszcza w dekoracyjnych i klasycznych stylistykach, gdzie duże znaczenie w aranżacji mają także takie detale architektoniczne.
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz

chcesz więcej porad? zajrzyj tu:

Obraz

jak dobrać lampy?

Obraz

jak łączyć wzory?

Obraz

jak dobrać krzesła do stołu?

29 Komentarze
Karolina M. link
4/5/2016 18:23:27

Ciekawy i ważny temat! Ja najbardziej lubię cokoły wysokie np.10cm, drewniane, proste, białe lub te zlicowane ze ścianą. Świetnie się prezentują.

Odpowiedz
Listwy do paneli podłogowych link
5/2/2020 14:07:09

Świetny materiał, sporo fachowej wiedzy o tym o czym najczęściej zapominamy decydując się na remont podłogi. Super, że pojawiły się w artykule listwy, które obecnie cieszą się sporą popularnością.

Odpowiedz
Ewa Sobania link
4/5/2016 18:42:46

Czarne listwy w kolorze okien pięknie wyglądają z tą białą podłogą :)

Odpowiedz
Silikony Marcolla link
5/5/2016 09:10:46

A mi się strasznie podobają te "ukryte" listwy. W połączeniu z ukrytymi drzwiami mogą stworzyć naprawdę niesamowity efekt :)

Odpowiedz
Paula link
6/5/2016 12:57:10

Ostatnio listwy przypodłogowe spędzały mi sen z powiek (mimo że mój dom jeszcze w stanie surowym :D). Wiedziałam, że nie chcę tych typowych, które są w większości polskich domów, ale na tym moje pomysły się kończyły. A tutaj takie kompendium wiedzy! Super przydatny post, dzięki :)

Odpowiedz
Olka link
8/6/2016 19:07:42

Bardzo się cieszę, że mogę w czymś pomóc :)

Odpowiedz
Krak-Granit link
8/6/2016 16:30:35

Dobry i ważny wpis. Ludzie często zapominają o poświęceniu odpowiedniej uwagi właśnie takim detalom jak listwy podłogowe. A jak wiadomo "diabeł tkwi w szczegółach".

Dziękuję za inspirację. :-)

Odpowiedz
Olga
25/7/2016 12:20:54

Witam, zakochałam się w listwach chowanych w ścianę ale nie mogę odszukać firmy, która ma je w swojej ofercie😯 Wie Pani kto robi takie cuda?

Odpowiedz
Olka link
25/7/2016 12:49:12

Na razie nie ma naszym runku zbyt wiele, ja znam te - http://www.leon-drzwi.pl/oferta/listwa-premium.html
Proszę sprawdzić ten link :) Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.

Odpowiedz
Mysza
25/9/2016 21:23:51

Wybieranie odpowiedniej listwy to naprawdę prawdziwe wyzwanie. Gdy już uporałam się w wyborem jej koloru i kształtu napotkałam na kolejną przeszkodę, którą była cena. Długo szukałam tej na moją kieszeń z dobrych materiałów. Opłacało się szukać, znalazłam fajną ofertę bezpośrednio u producenta (Drew-Lux). Wybrałam listwę przypodłogową dębową litą. Idealnie wpasowała się w me wnętrze i idealnie pasuje do naszego parkietu dębowego..

Odpowiedz
wyrobydrewniane.pl link
14/11/2016 16:00:19

Dobry i użyteczny artykuł. Pozdrawiamy

Odpowiedz
jarenka
13/1/2017 19:29:47

warto sprawdzić, czy drzwi i okna są dobrze zamontowane. Przez mostki termiczne ucieka dużo ciepła.

Odpowiedz
Wiola Pluta link
30/3/2017 18:22:03

Ciekawy wpis, listwy odgrywają bardzo ważną rolę. Ja kończę remont w mieszkaniu i na szczęście jeszcze listew nie kupiłam, bo nie za specjalnie mogę się zdecydować.

Odpowiedz
Magda
19/4/2017 08:18:36

A czy do podłogi z gresu będą pasowały białe listwy drewniane ? Gres w kolorze dębu, panele w pokojach również będą w podobnym kolorze i chciałabym właśnie białe listwy które będą się ładnie komponować z szarymi i białymi ścianami. Gres będzie na przedpokoju i w kuchni. Kolor drzwi wejściowych orzech north. Drzwi wewnętrzne będa chyba białe. Pozdrawiam :)

Odpowiedz
Magdalena
18/5/2017 07:37:08

Witam, mam pytanie budujemy dom w korytarzach oraz w kuchni jadalni i w części salonu ( obrys zewnętrzny pomieszczenia ) planujemy jasno szary gres natomiast w salonie połączonym z jadalnią i kuchnia na środku będzie"dywan" z deski kolor złoty dąb( okna PCV i drzwi drewniane też kolor dąb) jakie listwy dobrać? Myślałam również o listwach zloty dąb ale w aranżacjach prawie zawsze pojawiają się białe listwy.... Na których widać często kurz. Co pani by poleciła? Styl planuje glamour ze skandynawskim, na jednej ścianie w salonie naturalna cegła, czy to dobry pomysł? Kuchnia będzie biala z drewnianym blatem.

Odpowiedz
Andrzej link
12/6/2017 12:12:57

Naprawdę świetny wpis, który każdemu pomoże w wyborze odpowiednich listew. Moim zdaniem jak się zamontuje już te listwy to pomieszczenie dopiero wygląda tak jak ma, bez nich zawsze jest jakoś tak goło. Czekam na więcej wpisów!

Odpowiedz
Małgorzata link
26/8/2017 07:05:31

Cokoły przypodłogowe powinny być minimum 12/15 cm wysokie i 2,5 cm grube. Od strong ściany (lewej-niewidocznej) powinny mieć 2 równoległe cięcia na głębokość 1 cm, szerokość zęba piły (2-3mm) , w odległości od siebie przynajmniej o 7 cm.
Cokoły są wymuszoną odległością między meblami a ścianą i zapewniają meblom stałą wentylację.

Odpowiedz
Yourdecor.pl link
6/12/2017 23:53:39

Świetny artykuł! Kompendium wiedzy dla wybierających listwy przypodłogowe. My z doświadczenia średnio polecamy listwy mdf, właśnie z powodu ich słabej odporności na wilgoć, natomiast świetnie się sprawdzają i wyglądają np listwy przypodłogowe Creativa lub Orac Decor. Można je zamówić także malowane na biało lub według wzornika NCS/RAL.

Odpowiedz
parkietydlaciebie link
27/12/2017 11:55:15

Najlepsze są takie przymocowane na stałe, wtedy przy każdym odkurzaniu nie odpadają :)

Odpowiedz
Agnieszka
9/8/2018 12:55:45

O tak, ja mam takie, które ciągle odpadają i szału dostaję przy każdym sprzątaniu :-) Na szczęście remont na horyzoncie i pierwsze idą do wymiany.

Odpowiedz
Iwona link
14/1/2018 19:10:45

Świetny artykuł. Warto się z nim zapoznać.

Odpowiedz
Pawel link
7/3/2018 19:38:04

Super, dzięki za porady.

Odpowiedz
Dziurskip link
28/3/2018 10:37:39

Jest to chyba najbardziej wartościowy artykuł, na jaki natknęliśmy się w ostatnim czasie, o tematyce listw podłogowych. Brakuje wyłącznie unikalnych rozwiązań jak np, listwy z wymiennym paskiem dekoracyjnym, dzięki któremu możemy odmienić wystrój mieszkania, w niesamowicie prosty sposób.

Pozdrawiamy autora oraz wszystkich czytelników.

Odpowiedz
DZIURSKIP link
28/3/2018 10:40:14

Jest to chyba najbardziej wartościowy artykuł, na jaki natknęliśmy się w ostatnim czasie, o tematyce listw podłogowych. Brakuje wyłącznie unikalnych rozwiązań jak np, listwy z wymiennym paskiem dekoracyjnym, dzięki któremu możemy odmienić wystrój mieszkania, w niesamowicie prosty sposób.

Pozdrawiamy autora oraz wszystkich czytelników.

Odpowiedz
AKRE link
4/5/2018 09:43:46

Świetny artykuł nt. listew przypodłogowych. Zarówno listwy MDF jak i PCV to dobre rozwiązanie. Listwy MDF to szczyt elegancji — warto więc zainwestować, jeśli planuje się wystrój na lata.

Odpowiedz
Ania K
24/4/2019 19:34:42

Bardzo pomocny artykuł!
Dziękuję :)

Odpowiedz
Listwy Przypodłogowe do łazienki link
14/6/2019 09:48:23

Listwy przypodłogowe do łazienki w świetny sposób odmieniają jej wygląd. Warto na nie postawić - tylko należy pamiętać o tym by były wilgocioodporne ponieważ listwy z niższej półki mogą nasiąkać wodą a w rezultacie pękać czego oczywiście byśmy nie chcieli!

Odpowiedz
Listwy do paneli podłogowych link
5/2/2020 14:09:35

Świetnie napisany materiał o rzeczch, o których najczęściej zapominamy decydując się na remont podłogi. Super, że zostały w nim zaprezentowane listwy do paneli podłogowych, które obecnie ciesz się największa popularnością.

Odpowiedz
LISTWY PRZYPODŁOGOWE link
10/4/2020 13:16:01

Warto też sprawdzić oklejane listwy przypodłogowe. Tylko uwaga - muszą być dobrej jakości.

Odpowiedz



Odpowiedz


    Obraz

    tu znajdziesz moje kursy online

    Obraz

    coś dla początkujących


    coś dla zaawansowanych


    Obraz

    Autor

    Nazywam się Olka Barczak i jestem multipasjonatką, optysemistką i jutronautką. Jestem zawodowcem od wnętrz. Znajdziesz u mnie wsparcie dla wnętrzarskiej pasji, profesji i biznesu.


    zapraszam do grupy na facebook'u
    kolory we wnętrzach

    Obraz


    Obraz
    tu też znajdziesz mój blog :)
    najlepsze blogi
    Follow on Bloglovin
    Obraz
    Zaprzyjaźniony BLOG
    wkreceniwdom.com.pl
    blog toplista
    zBLOGowani.pl

    Kanał RSS

    Jestem autorem wszystkich tekstów i pomysły na posty również są moim dziełem. Zamieszczane przeze mnie treści obejmuje prawo autorskie dlatego uprzejmie proszę o uszanowanie mojej pracy. Wiele zdjęć wykonuję sama lub jestem ich właścicielem, pozostałe staram się opisywać lub prosić o pozwolenie na publikację. Jeżeli któreś ze zdjęć jest twoim dziełem i nie życzysz sobie jego publikacji - napisz a natychmiast to naprawię :)

    Bardzo dziękuję za każdy komentarz - Twoja opinia jest dla mnie ważna i inspiruje mnie do pracy :) 

masz pytania - napisz

kursy@collageblog.pl