Stwórz najlepsza dla siebie strategię, zarządzaj świadomie całym procesem, a odczujesz dużą ulgę i zobaczysz, że przynosi to wiele wymiernych korzyści.
- Po pierwsze: czasem, pieniędzmi, jakością, zakresem.
- Po drugie tzw. WORKFLOW czyli sprawnym przepływem informacji i relacjami z ludźmi.
- Ustal czas
- Budżet (zarówno cenę wykonania projektu jak i budżet jaki chce wydac na całość klient)
- Zakres opracowania (pisałam o tym TU)
- Jakość
- Uczestników procesu projektowego
priorytety
Następnie stwórz harmonogram projektowy: czyli Ile czasu zabierają ci poszczególne etapy projektowe. Jak to sprawdzić?
Jeśli nie wiesz, to pomoże Ci np. jedno z narzędzi typu TIME TRACKER. Ja wybrałam TOGGL TIMER. Czyli aplikację dzięki której zapiszesz wszystkie etapy swojej pracy. Efektem jest wykres, który rozwieje wątpliwości, na co poświęcasz czas. To też narzędzie do sprawdzania produktywności w zespole. Musisz to przetestować na jakimś prawdziwym projekcie. Odnotuj wszystkie etapy projektowania: od reaserch'u, koncepcji, projektowania, rysunków, renderów, po to ile zajmuje ci robienie tabelek, czy wyszukiwanie elementów wyposażenia w sklepach, czy w sieci. Ważne są też takie aspekty jak czas dojazdów, spotkań, konsultacji itd.
Ten harmonogram powinien być załącznikiem do twojej umowy z klientem. Jeśli tego nie zrobisz, to projekt będzie się ciągnął w nieskończoność, a klient będzie myślał, że nie płaci ci za czas, ale za samo dzieło. Od czasu spędzonego nad projektem zależy jego opłacalność. Od czasu zależy też jakość poszczególnych zadań. Jeśli klient chce mieć projekt zrobiony szybko, to również zakres ma znaczenie.
INSPIRACJE, INFORMACJE - notuj, porządkuj
Nie przechowuj wszystkiego w swojej głowie, używaj notatników i kataloguj wszystko, co robisz. Zacznij od porządków na komputerze, na którym pracujesz: wprowadź system katalogowania i oznaczania projektów. Można je zapisywać w porządku alfabetycznym, nazwami adresów inwestycji lub od nazwisk klientów - wybierz to, co jest dla ciebie łatwiejsze. Nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka. Ja mam oddzielne katalogi dla każdego projektu, dla plików tekstowych, dla plików źródłowych z poszczególnych programów, dla materiałów gotowych do publikacji czy druku.
Na szukanie zaginionych treści tracimy strasznie dużo czasu i nerwów. Używam fajnego wizualnego sposobu na wyróżnienie katalogów w WINDOWS - kolorowanie katalogów - apka COLORIZE! - super ułatwia pracę.
Nie śmieć na pulpicie. Jeśli już coś musisz tu zapisywać to wybierz notatki w postaci Sticky Notes (narzędzie od Windows) Rób raz w tygodniu porządki w plikach.
Korzystam z aplikacji do notowania, które dają mi możliwość pracy z nimi zarówno na komputerze stacjonarnym w systemie WINDOWS, laptopie jak i urządzeniach mobilnych z IOs. Jeną z nich jest ONE NOTE - to świetne narzędzie do notowania zaawansowanego. Zaczęłam go używać, kiedy pojawiła się wersja dla IOS i pojawiła się możliwość manualnego zapisu w postaci szkiców. Co dla mnie jest przydatne w tej aplikacji. Dodatkowo ma najlepszy system wyszukiwania, sortowania, tagowania notatek. Sprawdzi się też podczas robienia notatek ze spotkań z klientami i innymi współpracownikami, możesz nawet robić notatki głosowe. Jest idealny dla tych, którzy lubią mieć wizualnie wszystko w zasięgu wzroku. Można pisać, rysować, wrzucać obrazki, pdf, tworzyć tabelki, aktywne linki do stron www, filmów na YouTube. Można udostępniać innym, wysyłać pocztą i udostępniać. Bardzo dużo zastosowań i funkcji - warto poświęcić czas na zgłębienie tematu.
WORK FLOW - czyli kontrolowanie postępu pracy i przepływu informacji
Aktualnie wypróbowuję też specjalne narzędzie dla architektów wnętrz - CUDO - do zarządzania projektami. Na razie nieco przegrywa z TRELLO, ale muszę mu jeszcze poświęcić trochę czasu, zanim wyrażę swoją opinię.