COLLAGE COLLEGE
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  COLLAGE COLLEGE

collage college - MIEJSCE WNĘTRZARSKIEJ EDUKACJI

układamy dywany - warstwowo

3/12/2015

12 Komentarze

 
Obraz
Nie wiem, czy znacie taki sposób dekorowania podłóg, ale mnie osobiście szalenie się podoba i postanowiłam Wam podpowiedzieć, jak układać dywany warstwowo, jak je łączyć i co możemy przez to uzyskać?
W Stanach dość popularne jest układanie mniejszych i cieńszych dywanów na wykładzinach, które układane są od ściany do ściany (wall to wall) jako podstawowe wykończenie podłogi. Początkowo wydawało mi się to dość dziwne, ale z czasem doceniłam przemyślność tej idei.

dywany marokańskie, collageblog, blog o wnętrzach, jak dobrać dywan, blogi wnętrzarskie
Uliczka Mediny w Essaouira, Maroko
A teraz coś z zupełnie innej beczki :) Będąc w Maroko zwiedziłam oczywiście kilka lokalnych souk'ów - czyli targowisk z przepięknymi dodatkami do domów w stylu orientalnym. Największe wrażenie zrobił na mnie sklep z dywanami z różnych zakątków Afryki. Przepiękne kobierce, dywany, bieżniki były wszędzie - istny obłęd kolorów i wzorów no i ten zapach wełny - niezwykłe uczucie. Pod wpływem tego doświadczenia doszłam do wniosku, że w naszym kraju raczej mało uwagi przykładamy do tego wspaniałego elementu wyposażenia. Na szczęście moda na piękne tkaniny podłogowe powoli do nas dociera i myślę, że warto ją promować. O orientalnych dywanach planuję oddzielny wpis, bo to zupełnie inna bajka - a może raczej baśń z 100) i 1 nocy?

Ciekawi jesteście jak układać dywany warstwowo i jaki efekt można w ten sposób uzyskać we wnętrzach?

Oto kilka pomysłów:


1. Przytulność
- wystarczy mały dywanik o miękkiej puszystej fakturze położony na inny głodki - ten pomysł wspaniale sprawdzi się w sypialni czy pokoju dziecięcym
Obraz
Obraz

2. Strefowanie
Wyznaczanie stref w pomieszczeniu łatwo uzyskamy właśnie za pomocą mniejszych dywanów lub nawet naturalnej skóry, które podkreślą różne przestrzenie w dużym pomieszczeniu. Mały dywanik może podkreślać wagę nawet niewielkich pojedynczych mebli.
Obraz
Obraz

3. Kolor
Potrzebujesz nieco ożywić przestrzeń - na neutralna w kolorze wykładzinę połóż kolorowy dywan - zrobi większe wrażenie niż inne kolorowe dodatki ponieważ pozioma powierzchnia podłogi jest bardziej eksponowana
Obraz
dywany warstwowo, ukladanie dywanów, jak dobrac dywany, dywaniki, blog o wnętrzach, blog wnętrzarski, o urządzaniu mieszkania, projektowanie wnętrz, collageblog


4. Gdy ulubiony dywan jest za mały
- dodaj kolejny podobny - to optycznie zadziała jakby podłogę pokrywał większy element. Mniejsze dywany i bieżniki nie muszą leżeć równolegle - może zaszaleć z ich ułożeniem.
Obraz
Obraz

5. Elegancja i szyk
Również na to rozwiązaniem jest piękny dobrej jakości dywan - nawet niewielki dywan ręcznie tkany o ciekawym wzorze doda smaku każdemu wnętrzu
Obraz
modne dywany, wykładziny dywanowe, dywany w salonie, komponowanie dywaników, collageblog, blog wnętrzarski, blog o wnętrzach

6. Fokus point na podłodze Skóra położona na naturalną wykładzinę z sizalu zadziała, jak optyczna dominanta, zaskakująca i stylowa
skóra i dywan, jak łączyć dywany, collageblog, blog o wnętrzach
Obraz

 7. Patchwork - jeśli lubisz styl boho i inne etniczne inspiracje możesz wykorzystać wiele małych chodniczków czy bieżników albo jeden z mocnym deseniem i w energetycznych kolorach
Obraz
Obraz

8. Do każdego stylu
dopasuj odpowiednie zestawy - można łączyć dywany:
  • wzorzyste z neutralnymi wykładzinami
  • dywany gładkie z tymi z dłuższym włosiem
  • kolorowe z tymi w neutralnych barwach
  • wzorzyste z wzorzystymi na zasadzie kolażu motywów
    i deseni
  • z materiałów pochodzenia roślinnego (sizal, trawy, juta)
    z tymi z wełny, jedwabiu lub sztucznych włókien
9. Należy pamiętać,
aby nie łączyć zbyt grubych dywanów - ich nawarstwienie może wyglądać niezbyt dobrze. Zasada, która się sprawdza to dywan grubszy, lub taki o wysokim włosiu kładziemy zawsze  na wierzchu.  

10. Zwróć też uwagę,
aby dywaniki były ułożone w sposób bezpieczny - tzn. nie podwijały się i nie ślizgały na powierzchni podłogi. Dotyczy to zwłaszcza korytarzy
i głównych szlaków komunikacji w domu. Dobrze je podkleić specjalną taśmą do dywanów. 
Obraz
Obraz

Źródła zdjęć: https://www.pinterest.com/collageblog/rugs/
12 Komentarze
jola-dk link
3/12/2015 20:01:28

Pięknie wygląda takie układanie dywanów. Podoba mi się zwłaszcza pomysł, aby wydzielać w ten sposób poszczególne strefy. Póki co niestety mogę sobie jedynie popatrzeć, bo nie stać mnie nawet na jeden porządny dywan do salonu, a co dopiero na kilka. :D Muszę przestać przeglądać tego typu inspiracje, bo moja "lista potrzeb" stale rośnie. ;)

Odpowiedz
Michał Jędrasik link
4/12/2015 19:06:14

Dywan zawsze wydziela strefę, zabiera dla siebie kawałek przestrzeni. Siłą rzeczy strefa ta nabiera jakiegoś znaczenia. W dyplomacji dywan jest przestrzenią do negocjacji.
Czasami kładzie się je na scenie na czas koncertu i w ten sposób (oprócz poprawienia walorów akustycznych) wykreśla się pole dla muzyka i skupia wzrok widza na artyście.

Odpowiedz
by asai link
3/12/2015 20:16:35

Ja jednak zdecydowanie wolę ładną podłogę bez dywanu :)

Odpowiedz
Kinga link
3/12/2015 20:30:20

O, to Ci dopiero ciekawy wpis! Zawsze ignorowałam wszelkiego rodzaju dywany, a jeśli mogłam, to się ich pozbywałam. Kojarzyły mi się z kurzem, dodatkową pracą i zagracaniem pokoju. Jednak im dłużej patrzę na zdjęcia, która zaprezentowałaś, tym bardziej jestem nimi zafascynowana. A już w ogóle takim przytulnym klimatem, które tworzą :).

Odpowiedz
Justyna Witkowska link
3/12/2015 21:36:23

dywan i firanki to moje dwa wyznaczniki przytulności :D

Odpowiedz
Ewa Sobania link
3/12/2015 22:05:52

Chociaż wolę dywany występujące pojedynczo, to ten turkusowy mnie urzekł :)

Odpowiedz
Ola | Mikmok blog link
3/12/2015 22:14:32

Sama chyba będę zmuszona do takiej opcji u siebie w jadalni, bo mam zbyt duży stół, żeby starczył tylko jeden dywan :)

Odpowiedz
Michał Jędrasik link
4/12/2015 19:21:45

Jedną z ciekawszych rzeczy jakie sobie przypominam było położenie położenie dwóch czterometrowych dywanów obok siebie tak, że stykały się tylko narożnikami (jak w pierwszym zdjęciu punktu 2).
Jeden z nich był w kolorze burgunda z brązowymi/beżowymi palmetami, drugi to był wspaniały sygnowany przez projektanta Bidżar w heksagony z drobnych kwiatków (plaster miodu). Stylistyka różna, różne funkcje i różne strefy. Pierwszy miał się wpasować kolorystycznie, drugi był osobnym dziełem i nie musiał do niczego pasować - klientka chciała go mieć i podziwiać w wolnym czasie, kiedy akurat wypoczywa na którejś z kanap :)

Oczywiście za post masz u nas w firmie, Autorko, owacje na stojąco ;)

Odpowiedz
Ela Kłosowska link
5/12/2015 18:52:30

Ja to jednak mocno ograniczona byłam, nie podobało mi się zestawienie dywanów u mojej babci, gdzie był jeden na drugim, jeden koło drugiego. Zawsze wyglądało to źle i wydawało mi się, że są to największe faux pas jakie można popełnić, a wszystko wskazuje na to, że babcia po prostu zawsze wszystko źle dobierała, bo propozycje powyżej szalenie mi się podobają.

Odpowiedz
Kelly
21/12/2021 10:55:08

Bardzo ciekawy artykuł.

Odpowiedz
KarolinaB link
21/12/2021 13:10:14

Faktycznie jest to bardzo ciekawe, ale chyba ten sposób nie jest zbyt praktyczny w przypadku małych pomieszczeń. Mam mieszkanie i posiadam piękne dywany, ale raczej nie zmieściłoby mi się więcej dywanów. Aczkolwiek na zdjęciach powyżej takie zestawienie wygląda naprawdę świetnie. Pozdrawiam! :D

Odpowiedz
WiktoriaD link
1/2/2022 10:44:33

Bardzo dobry wpis. Świetna inspiracja. Ja niedawno kupiłam dywan. Nie wiedziałam, czy to dobry pomysł, bo mam psa. Chodzę z nim jednak regularnie do psiego fryzjera, którego ofertę znalazłam na stronie internetowej https://podajlape-rzeszow.pl/lokalizacja/ i dzięki temu nie muszę się martwić o to, że pies ubrudzi mi mój nowy dywan. Dlatego też teraz zastanawiam się nad kupieniem jeszcze kilku, aby efekt wyglądał tak jak na Twoich zdjęciach. Pozdrawiam! :D

Odpowiedz



Odpowiedz


    nowość 2022!
    "E-book wzory, desenie"

    W sklepie CollageCollege czeka nowy zeszyt projektanta. Link do sklepu pod grafiką
    Obraz

    materiały edukacyjne dla projektantów i dekoratorów (link do sklepu - kliknij w grafikę)

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    coś dla początkujących


    Obraz

    coś dla zaawansowanych

    Obraz

    Obraz

    Autor

    Nazywam się Olka Barczak i jestem multipasjonatką, optysemistką i jutronautką. Jestem zawodowcem od wnętrz. Znajdziesz u mnie wsparcie dla wnętrzarskiej pasji, profesji i biznesu.


    zapraszam do grupy na facebook'u
    kolory we wnętrzach

    Obraz


    Obraz
    tu też znajdziesz mój blog :)
    najlepsze blogi
    Follow on Bloglovin
    Obraz
    Zaprzyjaźniony BLOG
    wkreceniwdom.com.pl
    blog toplista
    zBLOGowani.pl

    Kanał RSS

    Jestem autorem wszystkich tekstów i pomysły na posty również są moim dziełem. Zamieszczane przeze mnie treści obejmuje prawo autorskie dlatego uprzejmie proszę o uszanowanie mojej pracy. Wiele zdjęć wykonuję sama lub jestem ich właścicielem, pozostałe staram się opisywać lub prosić o pozwolenie na publikację. Jeżeli któreś ze zdjęć jest twoim dziełem i nie życzysz sobie jego publikacji - napisz a natychmiast to naprawię :)

    Bardzo dziękuję za każdy komentarz - Twoja opinia jest dla mnie ważna i inspiruje mnie do pracy :)