COLLAGE COLLEGE
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  COLLAGE COLLEGE

collage college - MIEJSCE WNĘTRZARSKIEJ EDUKACJI

sztuka naprawiania

23/7/2016

9 Comments

 
Obraz
Potraficie coś naprawić? Naprawianie w dzisiejszych czasach to prawdziwa sztuka i wysoko ceniona umiejętność. Jako naród zasługujemy na miano NAPRAWIACZY. Dzisiaj nie o takim znaczeniu napraw chcę napisać - ten wpis będzie o japońskiej starożytnej sztuce naprawiania - KINTSUGI. Znacie to określenie? Jeśli nie, to zapraszam dalej :) 

złote blizny

Obraz
Kintsugi (jap. 金継ぎ, dosł. złote łączenie, łączyć, łatać złotem) lub
Kintsukuroi (jap. 金繕い, dosł. naprawiać złotem)
Terminy te są używane zamiennie i dotyczą sztuki i techniki naprawy zepsutych ceramicznych naczyń za pomocą laki i złotego barwnika. Powstają w ten sposób widoczne żyłki - wyglądające jak złote blizny po pęknięciach. Żeby zrozumieć co atrakcyjnego widzą Japończycy w takim widocznym śladzie po zniszczeniu należałoby się odwołać do estetyki WABI SABI. Bazuje ona na nieznanej nam Europejczykom koncepcji akceptacji przemijania, i szukaniu piękna w niedoskonałości. Ta estetyka nie jest łatwa do przyjęcia dla ludzi zachodu, którzy wyrastają w kulcie perfekcji i doskonałości. Piękne dla większości z nas jest to, co nowe, idealne.
Obraz
Przedmiot, który zasługuje na naprawę musi mieć dla nas szczególną wartość - naprawiamy te rzeczy z którymi jesteśmy związani, które lubimy. Japończycy widzą w tym szlachetny gest, który nadaje przedmiotom nową jakość. Z zepsutego i bezużytecznego staje się przedmiotem sztuki, dostaje nowe życie.
Na nowo tą filozofię odkryli minimaliści - nic w tym dziwnego, ponieważ życie z ograniczoną liczbą przedmiotów i umiejętnością ich naprawiania może dać ukojenie w świecie globalnej nadprodukcji i przesadnej konsumpcji.

Kintsugi inspiruje artystów i projektantów. Zobaczcie jak interpretują tą starą tradycję.
Obraz
Obraz
Obraz

wnętrza

Znalazłam też wnętrzarskie zastosowanie tej techniki - oczywiście nie dosłowne ale będące inspiracją estetyczną. Zobaczcie jaki piękny efekt można uzyskać dzięki takiemu subtelnemu "uzupełnianiu" złotem spękań.

Pierwszy przykład to jakże daleki kulturowo obraz - argentyńska restauracja w Paryżu. Fugi i spękania ceramiki uzupełnione zlotą masą zyskały nowy wyraz.
Obraz
Obraz
Obraz
Drugie wnętrze to japoński apartament, który dosłownie przywołuje KINTSUGI, jako tradycyjną technikę. Japońscy projektanci z biura TANK użyli efektu złotych żyłek do uzupełnienia szczelin w betonie na posadzce. Ten niezwykle delikatny detal w minimalistycznym wnętrzu mnie oczarował.
Obraz
Obraz

Kintsugi DIY

Techniki tej można się nauczyć - w uwspółcześnionej wersji jest dość prosta - doskonale wpisuje się w wiele projektów DIY. Możecie sami spróbować się pobawić. W najprostszy przepis to dobry epoksydowy klej do ceramiki i złoty proszek + dużo cierpliwości + odrobina kreatywności. Spróbujecie? Ja mam jedną filiżankę, która czeka na ratunek.
Obraz
http://humade.nl/products/new-kintsugi-1
Obrazek powyżej - to przykład wykorzystania gotowego zestawu do wykonania takiej artystycznej naprawy - norweski produkt kosztuje 27 Euro i można go dostać TU
Obraz
http://humade.nl/products/new-kintsugi-1
Obraz
http://humade.nl/products/new-kintsugi-1

Bloomingdale's ma w ofercie talerze inspirowane tą techniką - można go nabyć za niebagatelną  sumę ponad 8 tys. zł - i jest to jedynie imitacja. Myślę jednak, że byłoby fajniej zrobić samodzielnie taki komplet, co wy na to?
Obraz
Obraz
Jestem pewna, że Wam się spodoba ta technika, inaczej bym jej nie pokazywała :)

Wszystkie źródła zdjęć i wiele inspirujących przykładów znajdziesz na mojej tablicy PINTEREST TU

tu pisałam o podobnych rzeczach :)

Obraz
Obraz
Obraz
9 Comments
Jan Machyński | SoczekPomarańczowy link
24/7/2016 20:07:16

Mój dziadek to jest przykład typowej złotej rączki i dla niego możliwość samodzielnego zrobienia lub właśnie naprawienia czegoś, to jest coś bardzo ważnego.

Zwłaszcza często mówi mi o umiejętności naprawiania i dawania szansy przedmiotom pozornie już do wyrzucenia. Nauczył mnie szacunku do rzeczy, które posiadam oraz wyczulił mnie na to, abym zawsze, jeśli tylko mieści się to w realnych szansach, próbował naprawiać to co jest zepsute.

Nawet jeśli miałoby się to zakończyć fiaskiem i finalnie w śmietniku to liczy się sam fakt podjęcia próby, sama walka.

Często porównywał to do związków, mówił mi coś takiego "zobacz, czy gdybym ja się posprzeczał z babcią, a później nie umiał tego naprawić to czy mógłbym żyć w tak szczęśliwym małżeństwie?". To niesamowite jak życiowe jest to co mi powiedział.

W ogóle to sama zobacz - ta porcelana nie bez powodu ma "złote blizny". Złoto jest bardzo cenne, wartościowe, czyli, porównując to do naszego życia możemy wyciągnąć wniosek, że, na ten przykład związek dwojga ludzi, choć przeżył kryzys (metaforyczne rozbicie filiżanki) to zespojony pokorą, cierpliwością, miłością (metaforycznym klejem ze złotym proszkiem) staje się jeszcze silniejszy i cenniejszy.

Dla mnie osobiście jest to bardzo piękna i szczytna myśl jaką przedstawia ideologia Kintsugi.

Dziękuję, że napisałaś o niej na swoim blogu.

Reply
Maria
22/5/2019 21:57:48

Bardzo piękny komentarz. Ślicznie o tej technice kintsugi mówi wspaniała polska pisarka Joanna Bator

Reply
Olka link
25/7/2016 12:51:39

Bardzo się cieszę, że mój wpis Cię poruszył. Masz rację, ten temat sięga znacznie głebij, niż tylko warstwa estetyczna :)

Reply
Kasia
25/7/2016 15:14:26

super :) zapraszam do wzięcia udziału i dodania posta w link party u mnie :) http://speckled-fawn.blogspot.com/2016/07/urodzinowy-post-i-link-party-z-nagrodami.html

Reply
Paula
28/7/2016 12:16:17

Tak mnie zainspirowała ta sztuka, że zrobiłam sobie takie paznokcie :D

Reply
Olka link
28/7/2016 13:03:00

To wspaniale! Chciałabym to zobaczyć :)

Reply
Maria
22/5/2019 21:55:55

Piękne porównanie, bardzo ładnie o sztuce kintsugi potrafi mówić wspaniala pisarka Joanna Bator

Reply
ola
30/6/2021 13:37:06

hej! polecasz jakiś klej do samodzielnego wykonania kintsugi?

Reply
Roma
22/1/2023 17:02:14

Czy tę technikę sklejania (łączenia) i złocenia (pęknięć) kawałków porcelany można zastosować jako uzupełnienie ubytku w naczyniu porcelitowym, którego brzeg został wyszczrbiony?

Reply



Leave a Reply.


    nowość 2022!
    "E-book wzory, desenie"

    W sklepie CollageCollege czeka nowy zeszyt projektanta. Link do sklepu pod grafiką
    Obraz

    materiały edukacyjne dla projektantów i dekoratorów (link do sklepu - kliknij w grafikę)

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    coś dla początkujących


    Obraz

    coś dla zaawansowanych

    Obraz

    Obraz

    Autor

    Nazywam się Olka Barczak i jestem multipasjonatką, optysemistką i jutronautką. Jestem zawodowcem od wnętrz. Znajdziesz u mnie wsparcie dla wnętrzarskiej pasji, profesji i biznesu.


    zapraszam do grupy na facebook'u
    kolory we wnętrzach

    Obraz


    Obraz
    tu też znajdziesz mój blog :)
    najlepsze blogi
    Follow on Bloglovin
    Obraz
    Zaprzyjaźniony BLOG
    wkreceniwdom.com.pl
    blog toplista
    zBLOGowani.pl

    Kanał RSS

    Jestem autorem wszystkich tekstów i pomysły na posty również są moim dziełem. Zamieszczane przeze mnie treści obejmuje prawo autorskie dlatego uprzejmie proszę o uszanowanie mojej pracy. Wiele zdjęć wykonuję sama lub jestem ich właścicielem, pozostałe staram się opisywać lub prosić o pozwolenie na publikację. Jeżeli któreś ze zdjęć jest twoim dziełem i nie życzysz sobie jego publikacji - napisz a natychmiast to naprawię :)

    Bardzo dziękuję za każdy komentarz - Twoja opinia jest dla mnie ważna i inspiruje mnie do pracy :)