TAPETY - barwna deseniowa okleina, służąca do dekoracji ścian
Sezon remontowy w pełni, więc czas na kolejny odcinek COLLAGE'owego PORADNIKA DOMOWEGO. Temat jest mi bliski więc, z tym większą radością dzielę się wiedzą. Uwielbiam tapety, okleiny ścienne, ciekawe wykończenia. Potrzebna jest jednak pewna podstawowa wiedza, aby ze swojego wyboru być zadowolonym i cieszyć się pięknymi aranżacjami.
Typy tapet, budowa, materiały, praktyczne wskazówki i kilka tapet, o których mogliście nie wiedzieć :) ZAPRASZAM!
TECHNICZNY I PRAKTYCZNY PORADNIK TAPETOWY
I. Po pierwsze zadaj sobie pytanie - DO JAKIEGO POMIESZCZENIA?
Przy zakupie tapety na początku należy zadać sobie pytanie, w jakim pomieszczeniu będziemy chcieli ją przykleić? Dlaczego ma to znaczenie? Chodzi głównie o właściwości fizyczne tapety, a co za tym idzie jej trwałość, wytrzymałość na ścieranie i odporność na wilgoć.
- Salony, pokoje, sypialnie, domowe gabinety - najmniej wymagające są pomieszczenia suche -
- Kuchnia i łazienka - to pomieszczenia narażone na działanie wilgoci i zabrudzenia, które będziemy chcieli likwidować w czasie użytkowania.
- Korytarze (schody, hole, przedsionki) są natomiast pomieszczeniami eksploatowanymi i podatnymi na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia.
- PODKŁADY TAPET (becking)
To, z czego wykonano tapetę definiuje jej trwałość i właściwości. Tapety na ogół składają się
z warstwy wykończeniowej i podkładu.
O ile rodzajów wykończeń jest wiele rodzajów, to podkłady mamy tylko dwa: papier lub flizelinę.
Podkreślam, że funkcjonujące w powszechnym (czyli internetowym) mniemaniu pojęcie TAPETY FLIZELINOWEJ jest na ogół mylne - to nie jest rodzaj tapety jako takiej, tylko podkładu. Często na stronach producentów znajdziecie podział tapet na: papierowe, winylowe i flizelinowe - to bzdura! FLIZELINA (nie FIZELINA! - też przekręcana nazwa pochodzenia niemieckiego VLIESELINE) to rodzaj tekstylnej włókniny (z włókien poliestrowo-celulozowych) - jest to materiał, który jest rodzajem wzmacniającej warstwy - takiego podkładu, który wzmacnia to, na co jest naklejony od spodu tj.: warstwę wierzchnią tapety - np. papier lub winyl, albo inne wykończenia, które wam pokażę.
Flizelina ma też właściwości stabilizujące - czyli tapeta się nie ściągnie, nie skurczy i nie odkształci, ale najważniejsze - jest to podkład gwarantujący bardzo przyjemną aplikację tapety na ścianę oraz jej demontaż. Jeśli sami chcecie tapetować mieszkanie polecam te z podkładem z flizeliny - dodatkowa uwaga - takiej tapety nie smarujemy klejem - wystarczy pokryć klejem ścianę - co dla niewprawnych tapeciarzy jest o wiele łatwiejsze niż smarowanie pasów tapety.
Tapety z podkładem papierowym są trudniejsze do aplikacji (smarujemy klejem tapetę)
i potwornie ciężkie do zrywania ze ściany. Niestety papier nie jest też podłożem gwarantującym, że nasączona tapeta się nie skurczy i nie odkształci.
Stąd również wynika różnica ceny między tapetami o podkładzie flizelinowym (tekstylnym) a papierowym. Oczywiście to tylko teoria, i wszystko jak zwykle zależy od jakości i technologii, ale te podstawy warto znać. Do najtańszych, a co za tym idzie najgorszych jakościowo należą tapety papierowe (najgorzej wypada papier na pokładzie papierowym). Nie demonizujmy też takich tapet - sprawdzą się w salonie i sypialni warto jednak wybrać sprawdzonego producenta.
- WYKOŃCZENIA TAPET
Co może być warstwą wykańczającą tapety? Tu możliwości jest bardzo wiele.
1. PAPIER (1 do 3 warstw) z nadrukiem - o powierzchni gładkiej - lub wytłaczanej - papier laminowany cienką folią (nieco lepszy rodzaj tapety papierowej) Nie nadają się do łazienek i kuchni oraz nie można ich myć. Należą do tanich i bardzo popularnych. Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić je od winylowych. 2. WINYL z nadrukiem - płaski - z teksturą (spieniony) - RELIEFOWY - z powłoką metalizowaną (lakiery metaliczne) - do pisania z warstwa ścieralną. TO fajne rozwiązanie do sal konferencyjnych, lub dla dzieci - można po nich rysować markerami ścieralnymi. Winyl jako materiał (pochodny ropy naftowej) jest trwały, odporny na wilgoć i szorowanie dlatego jest niezastąpiony w kuchniach, łazienkach i korytarzach. Mamy w tej grupie ogromny wybór wzorów i tekstur. 3. TKANINA - naturalna (jedwab, len) - lub sztuczna - flokowane (całościowo lub w postaci reliefowego wzoru) Tego typu wykończenie posiada bardzo wysokie walory estetyczne ale należy pamiętać, że to bardzo delikatne powierzchnie. Tapet tekstylne należą do bardzo drogich i bywają mało odporne na odbarwianie. 4. MATERIAŁY NATURALNE pochodzenia roślinnego: - korek - trawy (rafia, juta) - bambus, rattan - włókna kokosowe Przepiękne tapety, których wadą bywa ich delikatność oraz cena. 5. SKÓRA naturalna - bardzo ekskluzywne, drogie i rzadkie wykończenie ścian. Jego pielęgnacja też do łatwych nie należy ale efekt jest oszałamiający! 6. SZTUCZNE DEKORACJE - cekiny - perełki (tzw. kawior) - inne dekoracje z tworzyw sztucznych 7. TAPETY TABLICOWE - z warstwą pokryta farbą tablicową - można po nich pisać kredą i ścierać na mokro |
Powyżej opisane, to tapety
- WIELOWARSTWOWE, ale mamy też do dyspozycji tapety wykonane z
- MASY TWORZĄCEJ JEDNĄ WARSTWĘ, BEZ PODKŁADU:
1. TAPETY z WŁÓKNA SZKLANEGO - są jednorodne w budowie - nie mają warstwy podkładowej i wierzchniej - dostępne w rolkach - nadają się do malowania - mają teksturę przypominającą tkaninę lub inną nadaną chropowatą powierzchnię. - są bardzo odporne na uszkodzenia. Mają też ta zaletę, że można nimi pokrywać nawet słabe, stare i krzywe ściany - w pewnym sensie mogą być dla takich podłoży rodzajem opatrunku ratującego trudne przypadki. 2. RAUFAZY - tapety z włókien celulozy z kawałeczkami drewna - w rolkach podobnie jak te z włókna szklanego mają powierzchnię z wyraźną teksturą (jak drobny tynk) - nadają się do malowania. Jeśli mam być szczera nie polecam ich ze względu na słaba estetykę i dość marną jakość. 3. TAPETY natryskowe - - kupowane jako proszek lub płatki (najczęściej z celulozy, papieru, włókien tekstylnych) łączone są z klejami lub żywicami, do aplikacji specjalnym rozpylającym agregatem - do tego rodzaju można zaliczyć tzw.: TAPETY JAPOŃSKIE (zwane też BAWEŁNIANYMI - inaczej TYNK JAPOŃSKI) z masy papierowo-bawełnianej z dodatkiem jedwabiu. Mogą być:
Tu w uwagach dodam - jak powyżej - tej kategorii nie polecam, również ze względu na estetykę. Czasy tego typu wykończeń minęły mam nadzieję bezpowrotnie. Do ich zalet jednak można zaliczyć fakt, że stanowią warstwę ocieplająca ścianę i wygłuszają pomieszczenia. Można również za ich pomocą wyrównywać nawet bardzo krzywe ściany. 4. TAPETY MAGNETYCZNE - w masie papierowej zatopione są opiłki magnesowe - takie tapety najczęściej służą jako podkład dla farb - także tych tablicowych. Dzięki nim możemy stworzyć ściany do których przyczepiać można przedmioty, jak do tablicy magnetycznej. Sprawdzają się zarówno w biurach, jak i dla dzieci. Dostępne w rolkach. |
- FOTOTAPETY I MURALE
Wielkopowierzchniowe grafiki ścienne. Ze względu na duże formaty produkowane są w formie płacht, brytów, rzadziej rolek. Możemy nadrukować każdy rodzaj cyfrowego obrazu - zarówno zdjęcie jak i dowolne motywy graficzne.
Mogą być zarówno z papieru jak i winylu z podkładami papierowymi lub flizelinowymi, a także w postaci folii samoprzylepnych. Wykończenia powierzchni są przeróżne - od lśniących po takie z wyraźną fakturą.
KOLOROWANKI NAŚCIENNE - typ samoprzylepnych tapet z nadrukiem do kolorowania. Istnieją typy do kolorowania kredkami - jednorazowe oraz takie do markerów zmywalnych - wielokrotnego użycia.
Standardowo rolka tapety do użytku domowego ma szerokość 50-53 cm, bywają też rolki o szer. 60, 90 cm. TAPETY do przestrzeni publicznych mają większe formaty - od 90 cm do nawet 150 cm. Na małych rolkach najczęściej znajduje się 10 metrów bieżących tapety.
UWAGA!
RAPORT WZORU (REPEAT) - to pojęcie ważne przy zakupie tapety - raport to po prostu powtarzalność i pasowanie wzoru na poszczególnych pasach tapety. Im większy wzór, tym większy jej raport, czyli przesunięcie wzoru. Drobne wzorki gwarantują mniejsze straty i bardziej ekonomiczne wykorzystanie każdej rolki. Najmniejszy problem w dopasowywaniu wzorów mamy z deseniami gładkimi, pasami i jednolitymi tapetami. Rodzaj wzoru ma wpływ na jej zużycie.
To wspaniała podpowiedź dla kupującego tapetę. Nawet jeśli nie potrafisz rozpoznać z czego wykonano tapetę - tu znajdziesz wszelkie istotne informacje.
Symbole pokazują, czy tapeta nadaje się do zmywania, czy wręcz do szorowania, jaki rodzaj podłoża zastosowano, czy jest odporna na działanie promieni słonecznych i nie odbarwi się pod ich wpływem.
Okleiny obiektowe zawierają także informacje o tzw. atestach trudnozapalności. Ikonki pokazują tez rodzaj łączenia poszczególnych pasów - czy pasowanie jest na zakładkę czy na styk i czy trzeba je docinać w pionie, czy nie. Zawsze warto się zapoznać z tym pismem obrazkowym. Popatrzcie na grafikę.
Dopiero wiedząc to, co napisałam powyżej zaczynamy się zastanawiać jaki styl i wzór chcemy wybrać, ale to temat na następny wpis :) Wybór jest nieograniczony, a zastosowanie tapet może was zaskoczyć. O tym co jest aktualnie modne, jak niestandardowo wykorzystać tapety napiszę w kolejnym poście, bo to szalenie ciekawy i obszerny temat.