COLLAGE COLLEGE
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  COLLAGE COLLEGE

collage college - MIEJSCE WNĘTRZARSKIEJ EDUKACJI

remonty na tapecie

12/6/2016

5 Comments

 
tapety ścienne, jak wybrać tapetę, poradnik tapeciarza, collageblog

TAPETY - barwna deseniowa okleina, służąca do dekoracji ścian

Uporządkujmy wiedze na temat tego popularnego materiału dekoracyjnego. Dziś na TAPECIE (od. słowa TAPET - stół służący do obradowania, nie od tapety :) TAPETY.

Sezon remontowy w pełni, więc czas na kolejny odcinek COLLAGE'owego PORADNIKA DOMOWEGO. Temat jest mi bliski więc, z tym większą radością dzielę się wiedzą. Uwielbiam tapety, okleiny ścienne, ciekawe wykończenia. Potrzebna jest jednak pewna podstawowa wiedza, aby ze swojego wyboru być zadowolonym i cieszyć się pięknymi aranżacjami.

Typy tapet, budowa, materiały, praktyczne wskazówki i kilka tapet, o których mogliście nie wiedzieć :) ZAPRASZAM!

TECHNICZNY I PRAKTYCZNY PORADNIK TAPETOWY

tapeta (niem. Tapete z łc. tapetum (tapes, -etis) ‘dywan, kobierzec’ z gr. tápes, tápetos) technol. barwiony, tłoczony itp. jednostronnie papier tkanina lub tworzywo stosowane do wyklejania ścian mieszkań.
COLLAGEBLOG, tapety ścienne, tapetowanie, moda na tapety, blog wnętrzarski, dekoracje ścienne
Jak wybrać tapetę?

I. Po pierwsze zadaj sobie pytanie - DO JAKIEGO POMIESZCZENIA?


Przy zakupie tapety na początku należy zadać sobie pytanie, w jakim pomieszczeniu będziemy chcieli ją przykleić? Dlaczego ma to znaczenie? Chodzi głównie o właściwości fizyczne tapety, a co za tym idzie jej trwałość, wytrzymałość na ścieranie i odporność na wilgoć.

  • Salony, pokoje, sypialnie, domowe gabinety - najmniej wymagające są pomieszczenia suche -
  • Kuchnia i łazienka - to pomieszczenia narażone na działanie wilgoci i zabrudzenia, które będziemy chcieli likwidować w czasie użytkowania.
  • Korytarze (schody, hole, przedsionki) są natomiast pomieszczeniami eksploatowanymi i podatnymi na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia.

Obraz
Obraz
Obraz

II.  Z czego składa się tapeta?

  • PODKŁADY TAPET (becking)

To, z czego wykonano tapetę definiuje jej trwałość i właściwości. Tapety na ogół składają się
z warstwy wykończeniowej i podkładu.
O ile rodzajów wykończeń jest wiele rodzajów, to podkłady mamy tylko dwa: papier lub flizelinę.

Podkreślam, że funkcjonujące w powszechnym (czyli internetowym) mniemaniu pojęcie TAPETY FLIZELINOWEJ jest na ogół mylne - to nie jest rodzaj tapety jako takiej, tylko podkładu. Często na stronach producentów znajdziecie podział tapet na: papierowe, winylowe i flizelinowe - to bzdura! FLIZELINA  (nie FIZELINA! - też przekręcana nazwa pochodzenia niemieckiego VLIESELINE) to rodzaj tekstylnej włókniny (z włókien poliestrowo-celulozowych) - jest to materiał, który jest rodzajem wzmacniającej warstwy - takiego podkładu, który wzmacnia to, na co jest naklejony od spodu tj.: warstwę wierzchnią tapety - np. papier lub winyl, albo inne wykończenia, które wam pokażę.

Flizelina ma też właściwości stabilizujące - czyli tapeta się nie ściągnie, nie skurczy i nie odkształci, ale najważniejsze - jest to podkład gwarantujący bardzo przyjemną aplikację tapety na ścianę oraz jej demontaż. Jeśli sami chcecie tapetować mieszkanie polecam te z podkładem z flizeliny - dodatkowa uwaga - takiej tapety nie smarujemy klejem - wystarczy pokryć klejem ścianę - co dla niewprawnych tapeciarzy jest o wiele łatwiejsze niż smarowanie pasów tapety.

Tapety z podkładem papierowym są trudniejsze do aplikacji (smarujemy klejem tapetę)
 i potwornie ciężkie do zrywania ze ściany. Niestety papier nie jest też podłożem gwarantującym, że nasączona tapeta się nie skurczy i nie odkształci.  

Stąd również wynika różnica ceny między tapetami o podkładzie flizelinowym (tekstylnym) a papierowym. Oczywiście to tylko teoria, i wszystko jak zwykle zależy od jakości i technologii, ale te podstawy warto znać. Do najtańszych, a co za tym idzie najgorszych jakościowo należą tapety papierowe (najgorzej wypada papier na pokładzie papierowym). Nie demonizujmy też takich tapet - sprawdzą się w salonie i sypialni warto jednak wybrać sprawdzonego producenta.

  • WYKOŃCZENIA TAPET

Co może być warstwą wykańczającą tapety? Tu możliwości jest bardzo wiele.

Obraz
tapety naturalne, tapeta z rafii, collageblog
tapeta z korka
tapeta ze skóry naturalnej
Obraz
Obraz
1. PAPIER (1 do 3 warstw) z nadrukiem
- o powierzchni gładkiej
- lub wytłaczanej   
- papier laminowany cienką folią (nieco lepszy rodzaj tapety papierowej)

Nie nadają się do łazienek i kuchni oraz nie można ich myć. Należą do tanich i bardzo popularnych. Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić je od winylowych.

2. WINYL z nadrukiem
- płaski
- z teksturą (spieniony) - RELIEFOWY
- z powłoką metalizowaną (lakiery metaliczne)
- do pisania z warstwa ścieralną. TO fajne rozwiązanie do sal konferencyjnych, lub dla dzieci - można po nich rysować markerami ścieralnymi.
Winyl jako materiał (pochodny ropy naftowej) jest trwały, odporny na wilgoć i szorowanie dlatego jest niezastąpiony w kuchniach, łazienkach i korytarzach. Mamy w tej grupie ogromny wybór wzorów i tekstur.

3. TKANINA
- naturalna (jedwab, len)
- lub sztuczna
- flokowane (całościowo lub w postaci reliefowego wzoru)
Tego typu wykończenie posiada bardzo wysokie walory estetyczne ale należy pamiętać, że to bardzo delikatne powierzchnie. Tapet tekstylne należą do bardzo drogich i bywają mało odporne na odbarwianie.  

4. MATERIAŁY NATURALNE pochodzenia roślinnego:
- korek
- trawy (rafia, juta)
- bambus, rattan
- włókna kokosowe
Przepiękne tapety, których wadą bywa ich delikatność oraz cena.

5. SKÓRA naturalna
- bardzo ekskluzywne, drogie i rzadkie wykończenie ścian. Jego pielęgnacja też do łatwych nie należy ale efekt jest oszałamiający!

6. SZTUCZNE DEKORACJE
- cekiny
- perełki (tzw. kawior)
- inne dekoracje z tworzyw sztucznych

7. TAPETY TABLICOWE
- z warstwą pokryta farbą tablicową  - można po nich pisać kredą i ścierać na mokro

Obraz
Obraz

III. RODZAJE TAPET

Powyżej opisane, to tapety
  • WIELOWARSTWOWE, ale mamy też do dyspozycji tapety wykonane z
  • MASY TWORZĄCEJ JEDNĄ WARSTWĘ, BEZ PODKŁADU:


Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
1. TAPETY z WŁÓKNA SZKLANEGO
- są jednorodne w budowie
- nie mają warstwy podkładowej i wierzchniej
- dostępne w rolkach
- nadają się do malowania
- mają teksturę przypominającą tkaninę lub inną nadaną chropowatą powierzchnię.
- są bardzo odporne na uszkodzenia. Mają też ta zaletę, że można nimi pokrywać nawet słabe, stare i krzywe ściany - w pewnym sensie mogą być dla takich podłoży rodzajem opatrunku ratującego trudne przypadki.

2. RAUFAZY
- tapety z włókien celulozy z kawałeczkami drewna
- w rolkach podobnie jak te z włókna szklanego mają powierzchnię z wyraźną teksturą (jak drobny tynk)
- nadają się do malowania.
Jeśli mam być szczera nie polecam ich ze względu na słaba estetykę i dość marną jakość.  

3. TAPETY natryskowe -
-  kupowane jako proszek lub płatki (najczęściej z celulozy, papieru, włókien tekstylnych) łączone są z klejami lub żywicami, do aplikacji specjalnym rozpylającym agregatem  
- do tego rodzaju można zaliczyć tzw.: TAPETY JAPOŃSKIE (zwane też BAWEŁNIANYMI - inaczej TYNK JAPOŃSKI) z masy papierowo-bawełnianej z dodatkiem jedwabiu.
Mogą być:
  • barwione w masie
  • lub do malowania
Można je również zabezpieczać z zewnątrz lakierem lub powłokami żywicznymi ponieważ z natury są mało odporne na wilgoć.
 
Tu w uwagach dodam - jak powyżej - tej kategorii nie polecam, również ze względu na estetykę. Czasy tego typu wykończeń minęły mam nadzieję bezpowrotnie. Do ich zalet jednak można zaliczyć fakt, że stanowią warstwę ocieplająca ścianę i wygłuszają pomieszczenia. Można również za ich pomocą wyrównywać nawet bardzo krzywe ściany.

4. TAPETY MAGNETYCZNE - w masie papierowej zatopione są opiłki magnesowe - takie tapety najczęściej służą jako podkład dla farb - także tych tablicowych. Dzięki nim możemy stworzyć ściany do których przyczepiać można przedmioty, jak do tablicy magnetycznej. Sprawdzają się zarówno w biurach, jak i dla dzieci. Dostępne w rolkach.



- FOTOTAPETY I MURALE

Wielkopowierzchniowe grafiki ścienne. Ze względu na duże formaty produkowane są w formie płacht, brytów, rzadziej rolek. Możemy nadrukować każdy rodzaj cyfrowego obrazu - zarówno zdjęcie jak i dowolne motywy graficzne.     

Mogą być zarówno z papieru jak i winylu z podkładami papierowymi lub flizelinowymi, a także w postaci folii samoprzylepnych. Wykończenia powierzchni są przeróżne - od lśniących po takie z wyraźną fakturą.  

KOLOROWANKI NAŚCIENNE - typ samoprzylepnych tapet z nadrukiem do kolorowania. Istnieją typy do kolorowania kredkami - jednorazowe oraz takie do markerów zmywalnych - wielokrotnego użycia.

Obraz
Obraz

IV. FORMATY

Standardowo rolka tapety do użytku domowego ma szerokość 50-53 cm, bywają też rolki o szer. 60, 90 cm. TAPETY do przestrzeni publicznych mają większe formaty - od 90 cm do nawet 150 cm. Na małych rolkach najczęściej znajduje się 10 metrów bieżących tapety.  
 
UWAGA!
RAPORT WZORU (REPEAT) - to pojęcie ważne przy zakupie tapety - raport to po prostu powtarzalność i pasowanie wzoru na poszczególnych pasach tapety. Im większy wzór, tym większy jej raport, czyli przesunięcie wzoru. Drobne wzorki gwarantują mniejsze straty i bardziej ekonomiczne wykorzystanie każdej rolki. Najmniejszy problem w dopasowywaniu wzorów mamy z deseniami gładkimi, pasami i jednolitymi tapetami. Rodzaj wzoru ma wpływ na jej zużycie.  
Obraz
Obraz
Obraz

V. OZNACZENIA NA TAPETACH
To wspaniała podpowiedź dla kupującego tapetę. Nawet jeśli nie potrafisz rozpoznać z czego wykonano tapetę - tu znajdziesz wszelkie istotne informacje.

Symbole pokazują, czy tapeta nadaje się do zmywania, czy wręcz do szorowania, jaki rodzaj podłoża zastosowano, czy jest odporna na działanie promieni słonecznych i nie odbarwi się pod ich wpływem.

Okleiny obiektowe zawierają także informacje o tzw. atestach trudnozapalności. Ikonki pokazują tez rodzaj łączenia poszczególnych pasów - czy pasowanie jest na zakładkę czy na styk i czy trzeba je docinać w pionie, czy nie. Zawsze warto się zapoznać z tym pismem obrazkowym. Popatrzcie na grafikę.
Obraz
Obraz

VI. STYLISTYKA
Dopiero wiedząc to, co napisałam powyżej zaczynamy się zastanawiać jaki styl i wzór chcemy wybrać, ale to temat na następny wpis :) Wybór jest nieograniczony, a zastosowanie tapet może was zaskoczyć. O tym co jest aktualnie modne, jak niestandardowo wykorzystać tapety napiszę w kolejnym poście, bo to szalenie ciekawy i obszerny temat.  


inne porady znajdziesz tu:

jak dobrać listwy podłogowe?

Obraz

jak łączyć wzory?

Obraz

7 sposobów na tapety

Obraz
5 Comments
Paula link
15/6/2016 17:30:43

Ogromny zbiór wiedzy o tapetach w pigułce. Na pewno będę wracać do tego posta, kiedy będę wybierać tapetę do siebie! :)

Reply
Rafał Kulicki link
19/6/2016 18:54:52

Dziękuję za ten materiał, sporo się z niego dowiedziałem, a tego własnie szukałem! Akurat tak się składa, że remontujemy przedpokój i mamy tam ścianę działową z płyt OSB (dzieli wcześniejsze pomieszczenie na pół, aby odciąć się od piwnicy i pyłów z niej). Się długo zastanawialiśmy jak to wszystko wykończyć i zdecydowaliśmy się na panele (swoją drogą, wybraliśmy panele... podłogowe na ścianę, bo czemu nie ;) ), ale że mamy wysoki sufit, to dodatkowo nad piwnicą zrobiliśmy wnękę z tych całych płyt. Paneli tam nie wsadzimy, więc był problem czym to wyłożyć i majster zaproponował właśnie tapetę. Dlatego będziemy dobierać pod panele, ale nie wiedziałem jakie opcje tak naprawdę miałem. Dzięki!

Reply
remontywarszawa.pl link
5/5/2017 20:23:26

Nie lubię kłaść tapet, ale twój opis może mnie do tego zachęci

Reply
agregat do gładzi gipsowych link
1/7/2017 22:41:31

Tapety oraz ich kładzenie kojarzy mi się z dzieciństwem z lat 80'. Wtedy praktycznie każdy w rodzinie kładł tapety - koszmar. Może dlatego od tamtej pory nie tykam się tego rodzaju wykończenia :)

Reply
Hanna Wilk link
20/9/2018 16:59:01

Łał naprawdę niesamowity poradnik. Tak wiele informacji że aż jestem w szoku. Ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. ;)

Reply



Leave a Reply.


    nowość 2022!
    "E-book wzory, desenie"

    W sklepie CollageCollege czeka nowy zeszyt projektanta. Link do sklepu pod grafiką
    Obraz

    materiały edukacyjne dla projektantów i dekoratorów (link do sklepu - kliknij w grafikę)

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    coś dla początkujących


    Obraz

    coś dla zaawansowanych

    Obraz

    Obraz

    Autor

    Nazywam się Olka Barczak i jestem multipasjonatką, optysemistką i jutronautką. Jestem zawodowcem od wnętrz. Znajdziesz u mnie wsparcie dla wnętrzarskiej pasji, profesji i biznesu.


    zapraszam do grupy na facebook'u
    kolory we wnętrzach

    Obraz


    Obraz
    tu też znajdziesz mój blog :)
    najlepsze blogi
    Follow on Bloglovin
    Obraz
    Zaprzyjaźniony BLOG
    wkreceniwdom.com.pl
    blog toplista
    zBLOGowani.pl

    Kanał RSS

    Jestem autorem wszystkich tekstów i pomysły na posty również są moim dziełem. Zamieszczane przeze mnie treści obejmuje prawo autorskie dlatego uprzejmie proszę o uszanowanie mojej pracy. Wiele zdjęć wykonuję sama lub jestem ich właścicielem, pozostałe staram się opisywać lub prosić o pozwolenie na publikację. Jeżeli któreś ze zdjęć jest twoim dziełem i nie życzysz sobie jego publikacji - napisz a natychmiast to naprawię :)

    Bardzo dziękuję za każdy komentarz - Twoja opinia jest dla mnie ważna i inspiruje mnie do pracy :)