COLLAGE COLLEGE
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  COLLAGE COLLEGE

collage college - MIEJSCE WNĘTRZARSKIEJ EDUKACJI

pod szklanym kloszem

17/4/2016

2 Comments

 
szklane klosze, dekoracje do domu, szklane dekoracje, modne dodatki, blog o wnętrzach, collageblog
Czy u Was też jest tak oszałamiająca wiosna? Jestem, jak co roku o tej porze, odurzona wiosennym nastrojem - kwitną sady, kwiaty w ogrodach, pachnie jak w niebie. Chciałabym te wrażenia zatrzymać, zamknąć wiosnę pod szklanym kloszem. Wiosenna aura jest taka nietrwała. Nastraja mnie bardzo nostalgicznie i zawsze wiosną myślę o upływie czasu, o nietrwałości piękna. Ostatnio jestem bardzo zajęta i niestety również zmęczona, dlatego ten wpis będzie lekki i wiosenny. Rzadko piszę o dekoracjach więc chyba warto pokazać coś wreszcie, co cieszy oko. Dzisiaj będzie o szkle, relikwiach i jak zatrzymać czas we wnętrzach? Znacie historie szklanych kloszy?
Pomysł na ten wpis pojawił się podczas mojej wizyty w nowo otwartym w Krakowie sklepie z pięknym polskim wzornictwem - PUNCA. Tam właśnie znalazłam takie piękne dekoracje.
Pojawiają się ostatnio często, bo to jeden z nowszych trendów w dekoracji wnętrz, ale niewiele osób wie, jaką ciekawą historię kryją. Delikatne, przezroczyste, na podstawce lub bez - zamykają w swoim wnętrzu, to co chcemy wyeksponować.

Na początek galeria zdjęć - szklanych kopułek kryjących piękne różności. Zobaczcie na ile sposobów można je wykorzystać.

1. minigaleria osobliwości

Obraz
Obraz
Obraz
dekoracje pod szklanym kloszem
Obraz

2. natura pod szkłem

Obraz
rośliny pod kloszem
Obraz

3. praktycznie w jadalni

Obraz
Obraz
Obraz
projekt PUNCA

4. ekspozycja sztuki

klosz ze szkła, dekoracja, glass dome, punca
projekt PUNCA
projekt PUNCA
projekt PUNCA

Początkowo szklane klosze okrywały delikatne mechanizmy zegarów kominkowych. Służyły do ochrony i zabezpieczały przed kurzem. Dzięki przezroczystości szkła można było też eksponować niezwykle piękne mechanizmy tych czasomierzy. W historii tych przedmiotów mamy polski akcent - śląska fabrykę zegarów Gustawa Beckera. Korzenie tego typu zegarów sięgają XVIII wieku. W zachodniej Europie były bardzo cenione. Szklane osłony zaczęto wykorzystywać do eksponowania pamiątek z podróży - zwłaszcza z pielgrzymek. W ten sposób można było mieć w domu własny relikwiarz, czy ołtarzyk. Figurki świętych (często z delikatnego wosku) dekorowano i zabezpieczano szklaną kopułą. Ten rodzaj dekoracji pokochali zwłaszcza Brytyjczycy - szczyt popularności przypada na okres wiktoriański. Pod szkłem przechowywano różnorodne kolekcje i pamiątki. Do dziś można kupić zabytkowe klosze z tych czasów i wykorzystać do współczesnych aranżacji. 

Podobają się Wam?
Obraz
Obraz
Źródła zdjęć znajdziesz TU
2 Comments
Clara link
18/4/2016 20:32:55

Ciekawe propozycje.
Mam wrażenie, że klosze wykorzystują głownie styliści wnętrz i fotografowie więc przyjęły sie na salonach.

Reply
Olka link
18/4/2016 21:26:57

Masz rację, to niesamowicie fotogeniczny element dekoracji :)

Reply



Leave a Reply.


    nowość 2022!
    "E-book wzory, desenie"

    W sklepie CollageCollege czeka nowy zeszyt projektanta. Link do sklepu pod grafiką
    Obraz

    materiały edukacyjne dla projektantów i dekoratorów (link do sklepu - kliknij w grafikę)

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    coś dla początkujących


    Obraz

    coś dla zaawansowanych

    Obraz

    Obraz

    Autor

    Nazywam się Olka Barczak i jestem multipasjonatką, optysemistką i jutronautką. Jestem zawodowcem od wnętrz. Znajdziesz u mnie wsparcie dla wnętrzarskiej pasji, profesji i biznesu.


    zapraszam do grupy na facebook'u
    kolory we wnętrzach

    Obraz


    Obraz
    tu też znajdziesz mój blog :)
    najlepsze blogi
    Follow on Bloglovin
    Obraz
    Zaprzyjaźniony BLOG
    wkreceniwdom.com.pl
    blog toplista
    zBLOGowani.pl

    Kanał RSS

    Jestem autorem wszystkich tekstów i pomysły na posty również są moim dziełem. Zamieszczane przeze mnie treści obejmuje prawo autorskie dlatego uprzejmie proszę o uszanowanie mojej pracy. Wiele zdjęć wykonuję sama lub jestem ich właścicielem, pozostałe staram się opisywać lub prosić o pozwolenie na publikację. Jeżeli któreś ze zdjęć jest twoim dziełem i nie życzysz sobie jego publikacji - napisz a natychmiast to naprawię :)

    Bardzo dziękuję za każdy komentarz - Twoja opinia jest dla mnie ważna i inspiruje mnie do pracy :)