COLLAGE COLLEGE
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  COLLAGE COLLEGE

collage college - MIEJSCE WNĘTRZARSKIEJ EDUKACJI

kolory we wnętrzach - gdzie szukać inspiracji

20/4/2017

12 Comments

 
kolory we wnętrzach
Gdzie znajdę ciekawe palety kolorów do projektów wnętrz?
Często jestem o to pytana przez początkujących projektantów z którymi się spotykam na warsztatach i kursach projektowania wnętrz. To dla właśnie dla Was Młodzi Koledzy piszę ten post i oczywiście dla tych, którzy nie liczą na gotowca w postaci linku do konkretnej strony www.

Jestem nieco zaniepokojona, że na niemal każde pytanie o źródła w dzisiejszym świecie odpowiedzią jest internet! To straszne i smutne. To sprawia, że stajesz się odtwórcą nie twórcą. Gotowe obrazki z internetu rozleniwiają mózg i oczy. Ja proponuję ćwiczenie się w patrzeniu, a nie konsumowanie istniejących treści.

Obraz
Obraz
Do wszystkich palet wykonanych na potrzeby postu wykorzystałam własne zdjęcia i użyłam 2 generatorów palet - ColorViewfinder oraz Sister's Palette - świetne on-lineowe darmowe narzędzia - POLECAM!

Tak więc gdzie i jak szukać kolorów?

Można powiedzieć, że wszędzie, ale co to za odpowiedź. Oczywiście można pójść na łatwiznę i podpatrywać gotowe wzory i przykłady wnętrz. Można eksplorować Pinteresta - ale po co? Świat jest taki inspirujący! Dookoła tyle kolorów. Nie bądź leniem, zamiast ściągawek szukaj źródeł kolorowych inspiracji. Ktoś powie, że dobrze uczyć się od najlepszych - innych projektantów wnętrz, gwiazd designu. Ok, to prawda, ale to rozwiązanie dobre dla amatorów, dla projektanta to słabe i mało ambitne. Podpowiem Ci jak i gdzie ja szukam inspiracji - na pewno znajdziesz coś dla siebie.

1. w przyrodzie

Obraz
Obraz
- fauna i flora, zdjęcia makro i zdjęcia galaktyk, krajobrazy ożywione i nieożywione, jedzenie
Co mam na myśli mówiąc "przyroda"? Rośliny - nie tylko kwiaty mają cudowne kolory i zestawienia odcieni, zwierzęta - ich umaszczenie ma znaczenie w przyrodzie - jest sygnałem i pomaga się ukryć przed niebezpieczeństwem lub zaimponować innym osobnikom, przyroda nieożywiona - skały, kolory ziemi, niebo i woda - naturalne krajobrazy to gotowe palety kolorystyczne. Zwracaj uwagę na detale i na całokształt - kolor piór papugi czy kolor skóry węża, piękny las w górach i amazońska dżungla - to tematy na palety. Sam obraz zmieniającego się nieba jest fascynujący kolorystycznie. A może warto zmienić skalę - zobacz coś pod mikroskopem - to także barwny świat
Zobacz jak zaskakująco dobrze natura łączy kolory. Dlaczego róż z zielenią tak się nam podoba, a błękit z żółtym? Bo znamy te połączenia. Zastanawiasz się dlaczego to, co naturalne nam się podoba? Wyrastamy wśród takich obrazów i od dziecka kodujemy takie palety kolorów, dlatego intuicyjnie sięgamy po podobne barwy, aby je zastosować w swoim sztucznym otoczeniu czyli we wnętrzach. Nasze oczy są dostosowane do takiego środowiska - nie do tego, które króluje obecnie w postaci obrazów cyfrowych. Kolory na wyświetlaczach, ekranach mają nienaturalny wyraz - są zbyt ostre i świecą - dlatego nie nadają się bezpośrednio do zastosowania we wnętrzach bo byłyby bardzo męczące i irytujące. Jesteśmy częścią natury. Z tego samego powodu niektóre kolory oczy odczytują jako przyjemne, inne jako sygnał ostrzegawczy. Proporcje kolorów w naturalnym środowisku też mogą być podpowiedzią dla początkujących - zobacz jak matka natura rozkłada akcenty barwne. Przyjrzyj się ile w porównaniu z całym kadrem widzisz koloru przewodniego, dominującego, ile stanowią akcenty?
To fantastyczne i niewyczerpane źródło inspiracji. Zastanów się w jakim otoczeniu odpoczywasz - las, jezioro, góry, morze, pustynia? A może masz pamiątkowe zdjęcie z wycieczki czy wakacji w pięknym miejscu? Zrób lub znajdź takie zdjęcie i masz gotową inspirację. Zrób paletę, na podstawie palety możesz dowolnie zaprojektować rozłożenie kolorów na poszczególnych elementach wnętrza.

2. w sztuce

Obraz
Obraz
artyści - plastycy a szczególnie malarze są w dziedzinie kolorów najlepiej wykształceni, obrazy to doskonała ściąga dla początkującego projektanta. Każdy wielki mistrz malarstwa miał nie tylko swój niepowtarzalny styl, ale też paletę kolorów, którą zależnie od rodzaju techniki, jaką wykorzystywał - sam mieszał farby, zestawiał odcienie. To dlatego są one tak dobrze dobrane - to zawsze indywidualna paleta - wytrawni artyści rzadko korzystali z gotowych odcieni.
Dawniej w akademiach uczono adeptów sztuki i projektowania na przykładach słynnych malarzy - często polegało to na kopiowaniu dzieł mistrzów. Myślę, że umiejętność mieszania farb i uzyskiwania porządnych kolorów do malowania to świetna szkoła tego rzemiosła i wiedzy o kolorach. Spróbuj stworzyć własną paletę barw przy użyciu farb (np. dość łatwej do stosowania tempery lub farb akrylowych).
Wracając do obrazów - znajdź obrazy, które lubisz i przeanalizuj kolorystykę - opisz paletę barw, zastanów się co sprawia, że podoba Ci się ta kompozycja? Ilość barw, to że są ciepłe, zimne, czy są stonowane, może świetliste? Jakie emocje wzbudzają, z czym się kojarzą i jaką rolę pełnią w obrazie?
Zrób paletę kolorów wykorzystując cyfrową reprodukcję tego obrazu - wybierz te kolory, które uważasz za odpowiednie dla wnętrza. Jeśli to obraz o bardzo intensywnych barwach - zastanów się jak takie barwy przekształcić, aby nadawały się do wykorzystaniu we wnętrzu. Jako ćwiczenie kolorystyczne możesz też wykonać zadanie polegające na zaprojektowaniu koloru ściany - czy tła na którym można by powiesić twój ulubiony obraz. Jakie kolory we wnętrzu podkreślą piękno tego konkretnego dzieła sztuki?

3. w modzie

Obraz
Obraz
w tej na ulicy ale też na wybiegach znanych projektantów.
Dla nieco wprawionych kolorystów. Moda i wnętrza mają wiele wspólnego. Przede wszystkim fakt, że towarzyszą nam w zwykłym codziennym życiu. Ubrania pomagają nam wyrazić siebie - poprzez styl, kolory, wzory. Wielu projektantów wnętrz szuka inspiracji w modzie bo łączą te dziedziny choćby tkaniny i właśnie kompozycje kolorystyczne. Tkaniny, galanteria czy biżuteria - mają swoje odpowiedniki we wnętrzach. Ilość inspiracji jest nieograniczona. Moda jest lustrem kultury i obyczajowości. Podpatrując pomysły, można skupiać się na detalach, wzorach, deseniach ale też na większej skali. Dobrze jest podejść do tematu analitycznie - przyjrzyj się, jakie palety kolorystyczne tworzą kreatorzy mody - obejrzyj całą kolekcję ubrań i dodatków. Jakie kolory są lansowane na dany sezon, jakie na inny. Spróbuj stworzyć paletę kolorystyczną do wnętrz na podstawie projektów ulubionego projektanta mody. To może być wyzwanie.

4. w kulturze ludowej, folklorze

Obraz
Obraz
Podobnie jak w naturze - kultura ludowa to praźródło kolorystycznych poszukiwań. Folklor różnych państw może się znacząco różnić, ale łączy go jedno - kolor ma wielkie znaczenie i zawsze ma moc symbolu. Ludzie dawniej używali kolorów w obrządku i rytuałach - często podlegających rytmom przyrody. Kolor nie służył tylko do ozdoby, miał konkretne znaczenie i przekaz. Warto poznać symbolikę kolorów ucząc się tego właśnie z folkloru. Możesz czerpać gotowe pomysły na wnętrza podpatrując właśnie dawne ludowe wnętrza, albo szukać w prymitywnej sztuce, religii, czy modzie dawnych mieszkańców wsi. Dotyczy to zarówno rodzimych klimatów, ale też odmiennych kultur. Zwiedzaj muzea etnograficzne, odwiedź najbliższy skansen, podróżując po świecie szukaj źródeł danej kultury. Rozmawiaj na te tematy z ludźmi, pytaj jakie kolory są charakterystyczne dla ich kraju i dlaczego. Kolory uczą też otwartości. Zachwycisz się i zainspirujesz.



5. w historii

Obraz
Obraz
to może być ciekawa wycieczka w czasie, ale zawsze podkreślam wagę znajomości historii. Wystarczy przeanalizować ostatnie 100 lat, aby zauważyć ewolucję i nieustanne zmiany w modach panujących w kolorystyce. Widać też, że pewne kolory powracają w nieco odświeżonej formie, palety kolorystyczne dla pewnych okresów w historii są bardzo charakterystyczne, inne mniej. Zmiany te wynikały nieraz z postępu rozwoju kultury, technologii czy choćby odkrywania nowych pigmentów czy barwników. Warto znać historię niektórych kolorów, by docenić ich znaczenie w naszym codziennym życiu.
Zwiedzając historyczne miejsca, oglądając zdjęcia zastanów się, jaką paletę kolorów można by zaadoptować do dzisiejszych czasów? Wiesz wśród jakich kolorów mieszkali nasi królowie? Zrób eksperyment - zaprojektuj współczesne wnętrz w kolorystyce z ulubionej epoki historycznej - im bardziej odległej, tym lepiej. To może nie być łatwe, dawne czasy często nie pozostawiły źródeł w postaci barwnych fotografii, ale można znaleźć wskazówki i opisy. Zaskoczysz się jak odświeżający jest nieraz powrót do przeszłości.



6. w miejscach nieoczywistych

Obraz
Obraz
Na koniec coś dla tych, co przerobili już powyższe punkty i szukają prawdziwych wyzwań. Zostań odkrywcą kolorów niezwykłych - szukaj w miejscach dziwnych, jak ulica, opuszczony dom, stara fabryka, a nawet śmietnik. Czy kolory zużytych rzeczy, zepsutych przedmiotów i miejsc są inne? Czy znajdziesz tam nieoczekiwane połączenia? Zapewniam, że tak. Warto być otwartym na kolory i szukać ich dosłownie wszędzie. Może zainspiruje cię świat techniki, przyglądałeś się kiedyś maszynom na budowie, a może ciekawe kolory znajdziesz wewnątrz różnych urządzeń? Czasem taka zmiana optyki przynosi zaskakujące efekty.


Rób zdjęcia - dokumentuj ciekawe kolory, kolekcjonuj ciekawe palety. Zapisuj i przechowuj inspiracje. Rób moodboardy i palety kolorów. Ćwicz i eksperymentuj. Kolory mają moc, ale żeby ją poznać, musisz mieć otwarte oczy i umysł i bardzo dużo z nimi spędzać czasu. To się opłaci i zaowocuje niezwykłymi projektami wnętrz. Oderwij się od komputera, wyjdź z domu i patrz.


Jestem pewna, że moi czytelnicy mają też ciekawe pomysły na to gdzie szukać kolorów, które mogą służyć do projektów i dekoracji wnętrz. Podzielcie się proszę waszymi pomysłami. Możecie też przysłać swoje palety z własnych zdjęć.

Zapraszam też do mojej nowej grupy na Facebook'u -" Kolory we wnętrzach" - tam również możemy podyskutować o kolorach. TU :)
Obraz
12 Comments
Sebastian link
20/4/2017 20:44:07

Świetny artykuł! Bardzo ciekawe pomysły. Niewiele trzeba, żeby znaleźć inspiracje, dzięki którym odmienimy nasze wnętrze. Warto szukać inspiracji :)

Reply
Podpoznaniem link
21/4/2017 10:38:59

Wszystkie miejsca bardzo ciekawe i inspirujące! Jak widać jest wiele miejsc, z których można czerpać, choć nie zawsze się je dostrzega...

Reply
Justyna link
23/4/2017 00:22:50

Niezły wpis - nie znałam tych portali :) dzięki!

Reply
Wiktor Jagielski link
24/4/2017 12:57:20

Z tym robieniem moodboardów i palet kolorów to tez polecam. Przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy ciężko jest przypomnieć sobie konkretny kolor lub dopasować go do czegoś.

Reply
Hubert Zgórski link
25/4/2017 15:25:58

Świetne zestawienie materiałów!

Reply
Agata
4/5/2017 20:50:59

A ja mam pytanie - kilka razy spotkałam się w różnych poradnikach z zasadą 3 kolorów we wnętrzu. Czy Pani w swoich projektach też ją stosuje? I czy rzeczywiście trzeba się zdecydować tylko na 3 kolory wiodące, żeby wnętrze było przyjemne dla oka?

Reply
Olka link
5/5/2017 21:11:41

Uważam, że ta metoda dobrze się sprawdza we wnętrzach - zwłaszcza w przypadku mieszkań. Amerykanie uwielbiają tą zasadę, bo ma ona swoje źródło w naszej percepcji. Oko lubi liczbę 3 - takie powtórzone kolory dają wrażenie harmonii. W palecie do wnętrza trzy kolory - jeden przewodni, jeden uzupełniający i coś do akcentów to dobry pomysł - oczywiście w połączeniu z kolorami neutralnymi, które ładnie rozbijają moc iejsze barwy. Pozdrawiam serdecznie :)

Reply
Agata
7/5/2017 14:00:08

Dziękuję za odpowiedź. Zastanawiam się już jakiś czas nad Pani kursem - czy będzie odpowiedni dla laika, który chce zgłębić zasady np. doboru koloru we wnętrzu jedynie na własne potrzeby (kreowania swojej prywatnej przestrzeni domowej)?

Paula link
5/5/2017 13:39:53

Super post! Ja sama często się zastanawiam nad zestawieniami kolorów, chociażby podczas malowania obrazów, mieszając kolory odkrywamy też wiele odcieni i nagle okazuje się, że obraz posiadający ich wiele, stworzony jest tylko z dwóch kolorów a czasem nawet z jednego. Moodboardy są też ciekawą dekoracją ścian, i alternatywą dla klasycznych obrazów, czy też zdjęć...w sumie można też pomieszać techniki i stworzyć taki kolaż. Chyba zrobię taki do salonu u siebie :) Pozdrawiam Paula.

Reply
Olka link
5/5/2017 21:40:21

Malujesz? To wspaniale, ja zawsze zachęcam moich kursantów do malowania, mieszania farb - to doskonałe ćwiczenie kolorystyczne.
Kolaże są zawsze ok :)

Reply
rexi link
19/5/2017 17:00:52

Bardzo ciekawy wpis. Do tej pory nie patrzyłem na kolory w ten sposób :)

Reply
Empresa de Pintura em São Paulo Residencial Comercial link
4/4/2018 01:49:54

Um artigo de grande ajuda para todos principalmente quem atuam com empresa de pintura de interiores!!

Reply



Leave a Reply.


    nowość 2022!
    "E-book wzory, desenie"

    W sklepie CollageCollege czeka nowy zeszyt projektanta. Link do sklepu pod grafiką
    Obraz

    materiały edukacyjne dla projektantów i dekoratorów (link do sklepu - kliknij w grafikę)

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    coś dla początkujących


    Obraz

    coś dla zaawansowanych

    Obraz

    Obraz

    Autor

    Nazywam się Olka Barczak i jestem multipasjonatką, optysemistką i jutronautką. Jestem zawodowcem od wnętrz. Znajdziesz u mnie wsparcie dla wnętrzarskiej pasji, profesji i biznesu.


    zapraszam do grupy na facebook'u
    kolory we wnętrzach

    Obraz


    Obraz
    tu też znajdziesz mój blog :)
    najlepsze blogi
    Follow on Bloglovin
    Obraz
    Zaprzyjaźniony BLOG
    wkreceniwdom.com.pl
    blog toplista
    zBLOGowani.pl

    Kanał RSS

    Jestem autorem wszystkich tekstów i pomysły na posty również są moim dziełem. Zamieszczane przeze mnie treści obejmuje prawo autorskie dlatego uprzejmie proszę o uszanowanie mojej pracy. Wiele zdjęć wykonuję sama lub jestem ich właścicielem, pozostałe staram się opisywać lub prosić o pozwolenie na publikację. Jeżeli któreś ze zdjęć jest twoim dziełem i nie życzysz sobie jego publikacji - napisz a natychmiast to naprawię :)

    Bardzo dziękuję za każdy komentarz - Twoja opinia jest dla mnie ważna i inspiruje mnie do pracy :)