Często jestem o to pytana przez początkujących projektantów z którymi się spotykam na warsztatach i kursach projektowania wnętrz. To dla właśnie dla Was Młodzi Koledzy piszę ten post i oczywiście dla tych, którzy nie liczą na gotowca w postaci linku do konkretnej strony www.
Jestem nieco zaniepokojona, że na niemal każde pytanie o źródła w dzisiejszym świecie odpowiedzią jest internet! To straszne i smutne. To sprawia, że stajesz się odtwórcą nie twórcą. Gotowe obrazki z internetu rozleniwiają mózg i oczy. Ja proponuję ćwiczenie się w patrzeniu, a nie konsumowanie istniejących treści.
Tak więc gdzie i jak szukać kolorów?
1. w przyrodzie
Zobacz jak zaskakująco dobrze natura łączy kolory. Dlaczego róż z zielenią tak się nam podoba, a błękit z żółtym? Bo znamy te połączenia. Zastanawiasz się dlaczego to, co naturalne nam się podoba? Wyrastamy wśród takich obrazów i od dziecka kodujemy takie palety kolorów, dlatego intuicyjnie sięgamy po podobne barwy, aby je zastosować w swoim sztucznym otoczeniu czyli we wnętrzach. Nasze oczy są dostosowane do takiego środowiska - nie do tego, które króluje obecnie w postaci obrazów cyfrowych. Kolory na wyświetlaczach, ekranach mają nienaturalny wyraz - są zbyt ostre i świecą - dlatego nie nadają się bezpośrednio do zastosowania we wnętrzach bo byłyby bardzo męczące i irytujące. Jesteśmy częścią natury. Z tego samego powodu niektóre kolory oczy odczytują jako przyjemne, inne jako sygnał ostrzegawczy. Proporcje kolorów w naturalnym środowisku też mogą być podpowiedzią dla początkujących - zobacz jak matka natura rozkłada akcenty barwne. Przyjrzyj się ile w porównaniu z całym kadrem widzisz koloru przewodniego, dominującego, ile stanowią akcenty?
To fantastyczne i niewyczerpane źródło inspiracji. Zastanów się w jakim otoczeniu odpoczywasz - las, jezioro, góry, morze, pustynia? A może masz pamiątkowe zdjęcie z wycieczki czy wakacji w pięknym miejscu? Zrób lub znajdź takie zdjęcie i masz gotową inspirację. Zrób paletę, na podstawie palety możesz dowolnie zaprojektować rozłożenie kolorów na poszczególnych elementach wnętrza.
2. w sztuce
Dawniej w akademiach uczono adeptów sztuki i projektowania na przykładach słynnych malarzy - często polegało to na kopiowaniu dzieł mistrzów. Myślę, że umiejętność mieszania farb i uzyskiwania porządnych kolorów do malowania to świetna szkoła tego rzemiosła i wiedzy o kolorach. Spróbuj stworzyć własną paletę barw przy użyciu farb (np. dość łatwej do stosowania tempery lub farb akrylowych).
Wracając do obrazów - znajdź obrazy, które lubisz i przeanalizuj kolorystykę - opisz paletę barw, zastanów się co sprawia, że podoba Ci się ta kompozycja? Ilość barw, to że są ciepłe, zimne, czy są stonowane, może świetliste? Jakie emocje wzbudzają, z czym się kojarzą i jaką rolę pełnią w obrazie?
Zrób paletę kolorów wykorzystując cyfrową reprodukcję tego obrazu - wybierz te kolory, które uważasz za odpowiednie dla wnętrza. Jeśli to obraz o bardzo intensywnych barwach - zastanów się jak takie barwy przekształcić, aby nadawały się do wykorzystaniu we wnętrzu. Jako ćwiczenie kolorystyczne możesz też wykonać zadanie polegające na zaprojektowaniu koloru ściany - czy tła na którym można by powiesić twój ulubiony obraz. Jakie kolory we wnętrzu podkreślą piękno tego konkretnego dzieła sztuki?
3. w modzie
Dla nieco wprawionych kolorystów. Moda i wnętrza mają wiele wspólnego. Przede wszystkim fakt, że towarzyszą nam w zwykłym codziennym życiu. Ubrania pomagają nam wyrazić siebie - poprzez styl, kolory, wzory. Wielu projektantów wnętrz szuka inspiracji w modzie bo łączą te dziedziny choćby tkaniny i właśnie kompozycje kolorystyczne. Tkaniny, galanteria czy biżuteria - mają swoje odpowiedniki we wnętrzach. Ilość inspiracji jest nieograniczona. Moda jest lustrem kultury i obyczajowości. Podpatrując pomysły, można skupiać się na detalach, wzorach, deseniach ale też na większej skali. Dobrze jest podejść do tematu analitycznie - przyjrzyj się, jakie palety kolorystyczne tworzą kreatorzy mody - obejrzyj całą kolekcję ubrań i dodatków. Jakie kolory są lansowane na dany sezon, jakie na inny. Spróbuj stworzyć paletę kolorystyczną do wnętrz na podstawie projektów ulubionego projektanta mody. To może być wyzwanie.
4. w kulturze ludowej, folklorze
5. w historii
Zwiedzając historyczne miejsca, oglądając zdjęcia zastanów się, jaką paletę kolorów można by zaadoptować do dzisiejszych czasów? Wiesz wśród jakich kolorów mieszkali nasi królowie? Zrób eksperyment - zaprojektuj współczesne wnętrz w kolorystyce z ulubionej epoki historycznej - im bardziej odległej, tym lepiej. To może nie być łatwe, dawne czasy często nie pozostawiły źródeł w postaci barwnych fotografii, ale można znaleźć wskazówki i opisy. Zaskoczysz się jak odświeżający jest nieraz powrót do przeszłości.
6. w miejscach nieoczywistych
Rób zdjęcia - dokumentuj ciekawe kolory, kolekcjonuj ciekawe palety. Zapisuj i przechowuj inspiracje. Rób moodboardy i palety kolorów. Ćwicz i eksperymentuj. Kolory mają moc, ale żeby ją poznać, musisz mieć otwarte oczy i umysł i bardzo dużo z nimi spędzać czasu. To się opłaci i zaowocuje niezwykłymi projektami wnętrz. Oderwij się od komputera, wyjdź z domu i patrz.
Jestem pewna, że moi czytelnicy mają też ciekawe pomysły na to gdzie szukać kolorów, które mogą służyć do projektów i dekoracji wnętrz. Podzielcie się proszę waszymi pomysłami. Możecie też przysłać swoje palety z własnych zdjęć.
Zapraszam też do mojej nowej grupy na Facebook'u -" Kolory we wnętrzach" - tam również możemy podyskutować o kolorach. TU :)