Przyznam, że miałam skojarzenia z denaturatem i Violettą Villas (pamiętacie tą piosenkę "ultrafiolety to jej podniety"). Podobno NASA polubiła ten kolor, bo ma kosmiczne inspiracje. Ja jak rasowa synestetka słyszę jak brzmi ten kolor - jazzowym tonem. Każdy kolor ma moc, historię. Ten też nie wziął się znikąd.
Pod koniec każdego roku ogłaszany jest "kolor roku". Bez względu na to, jaka barwa zostanie wytypowana jest to świetna okazja do rozmowy o kolorach.
Pod koniec każdego roku ogłaszany jest "kolor roku". Bez względu na to, jaka barwa zostanie wytypowana jest to świetna okazja do rozmowy o kolorach.
Dziś znów przyjmuję pozycję adwokata diabła i staję w obronie koloru, który mnie nie zachwyca, ale ma fascynjuące konotacje. Zapraszam na historię koloru nadfiłokowego.
Historia koloru, którego nie widać
Tak naprawdę nie możemy go zobaczyć, bo fale ultrafioletowe są dla naszych oczu niewidzialne. Chociaż nie dla wszystkich. Są ludzie, którzy mogą go doświadczyć - jednym z nich był malarz Claude Monet. Po leczeniu jaskry odnotowywał zmianę w widzeniu barw, dostrzegał nadfiolet w postaci promieniowania. Fale z tego zakresu widzą tetrachromaci. Warto tu przypomnieć, że za umiejętność widzenia barwnego u ludzi odpowiadają trzy rodzaje komórek znajdujących się w oku, są to tzw. czopki. Wyróżnia się czopki zielone, czerwone i niebieskie. Niewielki odsetek kobiet posiada natomiast dodatkowe podtypy czopków zielonych i czerwonych i dzięki temu mają możliwość widzenia spectrum szerszego niż przeciętny człowiek, ich widzenie można przyrównać do tego co widzą motyle i pszczoły.
W tym roku Instytut Pantone - ma wyraźną słabość do filetów. W listopadzie poznaliśmy kolor w postaci nieco innego odcienia fioletu - nazwanego od imienia światowej sławy artysty Prince'a. Kolorem roku 2018 został chłodny odcień ULTRA VIOLET. To kolor niezależnych oryginalnych artystów. Purpura, która jest odcieniem fioletu (nie czerwieni jak sądzą niektórzy) ma królewską i mistyczną historię. Ze względu na trudności w jej uzyskaniu jako barwnika była jednym z najdroższych kolorów świata, zarezerwowanych wyłącznie dla możnych tego świata, w tym kościoła. Stąd, jeśli kojarzysz fiolet z barwami kościelnymi - ten wymiar duchowy koloru. Jego symbolika dzisiaj nieco się zmieniła. Kojarzy się z artystyczną ekspresją, niezależnością i innowacyjnymi pomysłami.
To nie jest łatwy kolor we wnętrzach, chociaż można go ładnie wkomponować. Wymaga namysłu, bo jest dość wyrazisty. Na pewno nie poleciłabym go jako koloru dominującego i wiodącego, bo mógłby być zbyt uciążliwy. Zrobiłam, jak zwykle z nowymi kolorami roku - kolaż połączeń - czyli palety barw dla tego koloru. Warto też zobaczyć co proponuje sam Pantone - koloryści tworzą całe palety kolorów i warto również z nimi się zapoznać. Kolor roku istnieje zawsze w kontekście całej gamy barwnej, nie tylko jako gwiazda solowa.
Poniżej moje 4 propozycje jak i z czym łączyć kolor roku 2018 Ultra Violet