COLLAGE COLLEGE
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  COLLAGE COLLEGE

collage college - MIEJSCE WNĘTRZARSKIEJ EDUKACJI

Klawiatura kolorów Le Corbusiera

6/2/2017

5 Komentarze

 
kolory we wnętrzu, collageblog,modernizm
Kolory są jak dźwięki – umiejętnie skomponowane będą jak piękna melodia. Jak sprawić, by kolory ze sobą grały? Odpowiedź jest prosta – trzeba mieć klawiaturę (Die Farbenklaviaturen) i znać nuty.  

Dzisiaj pomagają nam w tym wzorniki kolorów i trendbooki kolorystyczne. To dla nas codzienność, ale 80 lat temu – to była wielka innowacja. Warto czasem wrócić do historii, aby docenić to co rynek wnętrzarski oferuje nam dziś.

Kilka tygodni temu jeden z Nowojorskich domów aukcyjnych sprzedał (w przeliczeniu) za ponad 27 000 zł - jeden ze wspanialszych w historii wzorników kolorystycznych, zarazem pierwszy tak znakomity. Autorem był Le Corbusier – ikona w świecie architektury. Katalog powstał w 1931 roku na zamówienie szwajcarskiego producenta tapet – „Salubra”. Licytowano oczywiście pierwsze wydanie ale każdy może nabyć własną kopię tego wzornika za bagatela 350 dolarów.
Motto opracowania brzmi:

"Dla człowieka, kolor jest tak samo istotny
jak woda i ogień"

                                                                                                                                     Le Corbusier
Wzornik składał się  z 62 próbek tapet oraz 14 stron z wzornikami i teorią barwnych kompozycji. Do książeczki dołączona jest ramka – pomocna w tworzeniu własnych palet na podstawie zamieszczonej na stronicach klawiatury.

paleta kolorów Le Corbusier
Obraz

Jakie kolory wybrał Le Corbusier?

Paleta z 1931 roku zawiera 49 kolorów – w tym ilością przeważają ciepłe kolory ziemi – ochry i sjeny, delikatny brudny róż, błękity, sporo też odcieni szarości, piękne zielenie. Całą paletę zobaczycie w linku poniżej, gdzie można też skorzystać ze wspaniałego symulatora – do tworzenia własnych palet.

http://www.lescouleurs.ch/1/architectural-colour-design/keyboard-of-colour-1931/ -

Pracę nad teorią kolorów zaczął już w latach 20-tych, a pomagał mu jego przyjaciel – malarz Ozenfant. Paleta powstała na podstawie teorii zawartej w eseju pt.: „Architektoniczne Polichromie”- tak też czasem bywa nazywana.

Obraz
Wzornik Salubra 1931 r., Le Corbusier

Architekt ostateczna decyzję pozostawiał klientom, ale dawał przy tym bardzo pomocne wskazówki a kolory zostały dobrane tak, że można mieszać ze sobą bez obaw. Pisał np. o tym jakie oddziaływanie ma dany kolor na przestrzeń i na użytkowników, które kolory zmieniają przestrzeń optycznie, a które są neutralne. Jako jeden z pierwszych proponował, aby przyglądać się naturalnemu światłu we wnętrzach – by właśnie na tej podstawie wybierać kolory na ściany. Wiedział bowiem, że doskonałe efekty dają ciepłe kolory na ścianach zacienionych, a chłodne użyte w pełnym słońcu. W tym czasie pojawiło się też pojęcie ściany akcentowej – czyli wyodrębnionej w pomieszczeniu, podkreślonej innym kolorem niż pozostałe w celu stworzenia korzystnego dla przestrzeni kontrastu.
Le Corbusier, collageblog
Obraz


Le Corbusier dzieli kolory na trzy kategorie:
Konstruujące: oparte na naturalne pigmentach, tworzące przyjemną atmosferę ale zmieniające postrzeganie przestrzeni (czerń, biel, ciepłe odcienie barw ziemi, chłodne błękity)
Dynamiczne: syntetyczne pigmenty do tworzenia wysoce kontrastowych efektów oddziałujące na emocje (ostra czerwień, ultramaryna, żółty)
Neutralne: przezroczyste, syntetyczne barwniki bez wpływu na postrzeganie przestrzeni (delikatne barwy ziemi, szarości, zieleń)

Opisywał też takie walory kolorów jak: ich ciężar, głębia, przezroczystość. Jego palety są harmonijne ponieważ bazują na kolorach o podobnych tonach a podkreślają się wzajemnie poprzez kontrasty odcieni ciepłych i zimnych. Warto o tym pamiętać komponując własne palety.

Wnętrza inspirowane modernizmem

W powszechnym przekonaniu modernizm kojarzy się z bielą i betonem. Mówi się też, że architekci odróżniają jedynie odcienie szarości - nie są mistrzami operowania kolorem. To kolejny mit, który dzisiaj chcę obalić, a wspierać mnie będzie papież modernizmu – sam Le Corbusier. Jeśli nie jesteś architektem to możesz nie wiedzieć, że był on nie tylko wielkim wizjonerem architektury, ale też wspaniałym kolorystą. Zdecydowanie wiedział jak kształtować przestrzeń za pomocą światła i koloru.

Aktualne trendy kolorystyczne idealnie pokrywają się z jego paletą z 1931 r. – to zadziwiające, ale też oczywiste, że klasyka nigdy się nie starzeje, a dobre projekty przechodzą próbę czasu. Zobaczcie jakie świeże i nowoczesne są te barwy ponad 80 lat później!

Mnie szczególnie podobają się jego błękity i miedziane odcienie ochry w połączeniu z szarościami.

Specjalnie na potrzebę tego postu przygotowałam dla was na podstawie zdjęć najsłynniejszych realizacji wnętrz Le Corbusiera – palety kolorystyczne.
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz

interesują cię kolory? zapraszam też tu:

Obraz
Obraz
5 Komentarze
Anna Popławska link
7/2/2017 09:45:47

Co za wspaniały wpis, dziękuję bardzo inspirujący

Odpowiedz
Gamera Pol link
16/3/2018 21:16:54

Lubię szczególnie inspiracje modernistyczne. Artykuł pełen ważnych treści. Kłaniam się.

Odpowiedz
mono link
29/8/2018 11:43:24

Nie wiedziałem o tym wzorniku, niesamowicie ciekawe, ja wszystko czego dotkną się Jeanneret.

Odpowiedz
Anna Marcinkowska
5/6/2019 23:20:20

Wpis Kocham całym sercem bo Le Corbusier bliski memu sercu. Ale przedziwne było to gdy zobaczyłam gifa z oryginalnym wzornikiem... Jakbym go już w ręce kiedyś miała. To był dziwnie zaskakujący impuls...Olu więcej takich wpisów. Piękne 😃

Odpowiedz
Team Les Couleurs link
19/8/2020 07:38:42

Hi there
nice post! Congrats!
Only one small thing: 1931 - there were 43 colours, not 49.
and with the second collection in 1959 another 20 = sum of 63 colours in Le Corbusier's Polychromie Architecturale.

If there is anything we can assist you with - let us know!
Best,
Les Couleurs® Le Corbusier
Exclusive worldwide license of the Le Corbusier colours

Odpowiedz



Odpowiedz


    nowość 2022!
    "E-book wzory, desenie"

    W sklepie CollageCollege czeka nowy zeszyt projektanta. Link do sklepu pod grafiką
    Obraz

    materiały edukacyjne dla projektantów i dekoratorów (link do sklepu - kliknij w grafikę)

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    coś dla początkujących


    Obraz

    coś dla zaawansowanych

    Obraz

    Obraz

    Autor

    Nazywam się Olka Barczak i jestem multipasjonatką, optysemistką i jutronautką. Jestem zawodowcem od wnętrz. Znajdziesz u mnie wsparcie dla wnętrzarskiej pasji, profesji i biznesu.


    zapraszam do grupy na facebook'u
    kolory we wnętrzach

    Obraz


    Obraz
    tu też znajdziesz mój blog :)
    najlepsze blogi
    Follow on Bloglovin
    Obraz
    Zaprzyjaźniony BLOG
    wkreceniwdom.com.pl
    blog toplista
    zBLOGowani.pl

    RSS Feed

    Jestem autorem wszystkich tekstów i pomysły na posty również są moim dziełem. Zamieszczane przeze mnie treści obejmuje prawo autorskie dlatego uprzejmie proszę o uszanowanie mojej pracy. Wiele zdjęć wykonuję sama lub jestem ich właścicielem, pozostałe staram się opisywać lub prosić o pozwolenie na publikację. Jeżeli któreś ze zdjęć jest twoim dziełem i nie życzysz sobie jego publikacji - napisz a natychmiast to naprawię :)

    Bardzo dziękuję za każdy komentarz - Twoja opinia jest dla mnie ważna i inspiruje mnie do pracy :)