Dzisiaj pomagają nam w tym wzorniki kolorów i trendbooki kolorystyczne. To dla nas codzienność, ale 80 lat temu – to była wielka innowacja. Warto czasem wrócić do historii, aby docenić to co rynek wnętrzarski oferuje nam dziś.
Kilka tygodni temu jeden z Nowojorskich domów aukcyjnych sprzedał (w przeliczeniu) za ponad 27 000 zł - jeden ze wspanialszych w historii wzorników kolorystycznych, zarazem pierwszy tak znakomity. Autorem był Le Corbusier – ikona w świecie architektury. Katalog powstał w 1931 roku na zamówienie szwajcarskiego producenta tapet – „Salubra”. Licytowano oczywiście pierwsze wydanie ale każdy może nabyć własną kopię tego wzornika za bagatela 350 dolarów.
Motto opracowania brzmi:
"Dla człowieka, kolor jest tak samo istotny
jak woda i ogień"
Le Corbusier
Jakie kolory wybrał Le Corbusier?
http://www.lescouleurs.ch/1/architectural-colour-design/keyboard-of-colour-1931/ -
Pracę nad teorią kolorów zaczął już w latach 20-tych, a pomagał mu jego przyjaciel – malarz Ozenfant. Paleta powstała na podstawie teorii zawartej w eseju pt.: „Architektoniczne Polichromie”- tak też czasem bywa nazywana.
Le Corbusier dzieli kolory na trzy kategorie:
Konstruujące: oparte na naturalne pigmentach, tworzące przyjemną atmosferę ale zmieniające postrzeganie przestrzeni (czerń, biel, ciepłe odcienie barw ziemi, chłodne błękity)
Dynamiczne: syntetyczne pigmenty do tworzenia wysoce kontrastowych efektów oddziałujące na emocje (ostra czerwień, ultramaryna, żółty)
Neutralne: przezroczyste, syntetyczne barwniki bez wpływu na postrzeganie przestrzeni (delikatne barwy ziemi, szarości, zieleń)
Opisywał też takie walory kolorów jak: ich ciężar, głębia, przezroczystość. Jego palety są harmonijne ponieważ bazują na kolorach o podobnych tonach a podkreślają się wzajemnie poprzez kontrasty odcieni ciepłych i zimnych. Warto o tym pamiętać komponując własne palety.
Wnętrza inspirowane modernizmem
Aktualne trendy kolorystyczne idealnie pokrywają się z jego paletą z 1931 r. – to zadziwiające, ale też oczywiste, że klasyka nigdy się nie starzeje, a dobre projekty przechodzą próbę czasu. Zobaczcie jakie świeże i nowoczesne są te barwy ponad 80 lat później!
Mnie szczególnie podobają się jego błękity i miedziane odcienie ochry w połączeniu z szarościami.
Specjalnie na potrzebę tego postu przygotowałam dla was na podstawie zdjęć najsłynniejszych realizacji wnętrz Le Corbusiera – palety kolorystyczne.