COLLAGE COLLEGE
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  COLLAGE COLLEGE

collage college - MIEJSCE WNĘTRZARSKIEJ EDUKACJI

jak zarabiać na wnętrzach?

30/7/2017

14 Comments

 
Obraz

Najłatwiej i najprzyjemniej zarabiamy na tym, co sprawia nam radość i przychodzi z łatwością. 


Nie rób niczego na siłę – zastanów się co konkretnie kochasz w tym zawodzie? Rysunek, zarządzanie projektami, zakupy, zdjęcia, rozmowy, wizyty na budowie, podróże, dzielenie się wiedzą? Nikt nie jest doskonały we wszystkim. Świadomość swoich mocnych stron, ale też tych słabych to podstawa. Każdy znajdzie coś dla siebie.

30 sposobów na pracę w branży wnętrzarskiej

co dodasz do mojej listy?

Obraz
Bardzo lubię odwiedzać salony z wyposażeniem wnętrz – kiedy szukam inspiracji lub konkretnych materiałów do projektów. Mogę się oderwać od fotela, przenieść w inny wymiar projektowania. W tym tygodniu szukając czegoś w jednym z Krakowskich Showroomów natknęłam się na dawno niewidzianą koleżankę ze studiów. Okazało się że tam pracuje jako doradca klienta. Zdziwiłam się bardzo bo byłam pewna, że od paru lat Kaśka prowadzi własną pracownię projektową, a tu niespodzianka. 

- Wiesz, mówi z radością w oczach - jestem teraz naprawdę zadowolona z pracy. Tu jest wszystko, co kocham – nie opuściłam branży, mam kontakt z klientami, doradzam, otaczają mnie piękne rzeczy.
- A nie miałeś tego we własnej pracowni? - Pytam nieco zdziwiona.
- Nie zdawałam sobie sprawy, jak mnie to męczyło – niby szło mi nieźle, ale ciągły stres, zabieganie o nowe zlecenia, ciągłe siedzenie przed komputerem – wypaliłam się, nie dałam rady. Własny biznes mnie przerósł. Chciałam nawet zmienić zupełnie zawód.

Obraz
Pomyślałam, że faktycznie z 300 osób na roku może jedna czwarta pracuje w zawodzie, ale zaraz – w zawodzie to znaczy co? Kilku kolegów jest fotografami wnętrz, kilka koleżanek produkuje meble, ktoś pisze do gazet, ktoś ma sklep w wyposażeniem, ja (poza pracownią) mam bloga i edukuję młodszych kolegów. Wszyscy poniekąd jesteśmy nadal w zawodzie i w branży. To oznacza, że każdy znajdzie jakąś swoją niszę, żeby wykorzystać swoje mocne strony jak projektant wnętrz nie musisz wyłącznie ich projektować siedząc przed komputerem.
Obraz

30 sposobów na pracę w branży wnętrzarskiej

Często pytacie mnie co jeszcze, oprócz pracy we własnym biurze projektowym można robić po architekturze, czy po wnętrzach? Oczywiście nie zmieniając zasadniczo zawodu. Jak zarabiać na wnętrzach? Jest tego naprawdę sporo. 
  1. Dziennikarstwo branżowe - gazety (pisanie artykułów)
  2. Tworzenie własnego magazynu wnętrzarskiego
  3. Prowadzenie bloga wnętrzarskiego
  4. Pisanie tekstów eksperckich dla portali internetowych
  5. Nagrywanie podcastów
  6. Prowadzenie kanału na YouTube
  7. Telewizja – współpraca przy tworzeniu programów wnętrzarskich lub praca dla radia
  8. Pisanie książek, podręczników lub tworzenie albumów o designie, wnętrzach, czy architekturze, wydawanie e-booków
  9. Praca w salonach wyposażenia wnętrz – jako projektant
  10. Obsługa klienta (doradztwo) w showroomie
  11. Stanowisko doradcy architekta w salonach sprzedaży lub usługowych
  12. Handlowiec marek wnętrzarskich czy architektonicznych
  13. Własny sklep z artykułami wyposażenia wnętrz (galeria, stacjonarny sklep)
  14. Sklep internetowy
  15. Produkcja lub własnoręczne wykonywanie własnych projektów – własny brand mebli, lamp itp.
  16. Dekorator w salonie wnętrzarskim
  17. visual merchandising
  18. Fotograf wnętrz
  19. Produkcja wideo dla mediów (filmy, relacje itp.)
  20. Stylista wnętrz – przygotowanie dla fotografii
  21. Asystent scenografa na planie filmowym
  22. Grafik wykonujący rendery (wizualizacje, modelowanie)
  23. Kreślarz – wykonuje rysunki techniczne
  24. Homestaging
  25. Agent nieruchomości
  26. Trener/nauczyciel - na kursach projektowania, webinarach czy warsztatach
  27. Trendwatcher/trendsetter – coś dla podróżników i analityków
  28. Wykonawca prac remontowych, DIY– przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, remonty, refreshing, metamorfozy
  29. Rzeczoznawca ds. designu
  30. Deweloper lub projektant/doradca w biurze dewelopera
Obraz
Ja jako drwalka :)
To 30 niezależnych zawodów różniących się charakterem pracy, ale wszystkie są idealne jeśli jesteś projektantem wnętrz. Niektóre wymagają poszerzenia swoich kompetencji – kilka wymaga zrobienia dodatkowych uprawnień lub kursów, ale wszystkie koncentrują się na branży wnętrzarskiej.

Nie lubisz kontaktów z ludźmi, ale kochasz pracę przy komputerze – tworzenie dokumentacji czy renderowanie – rób tylko to, co wychodzi Ci najlepiej. Uwielbiasz kontakt z klientami, ale sam nie potrafisz ich do siebie ściągnąć – zatrudnij się w salonie z wyposażeniem wnętrz. Może po prostu kochasz historię wnętrz, uwielbiasz o tym opowiadać – załóż bloga i inspiruj innych. Jest tak wiele możliwości. Specjalizacja czy wyszukanie swojej niszy w na tym rynku nie sprawi, że wreszcie zaczniesz być spełniona/y zawodowo.

Nie rób niczego na siłę – zastanów się co konkretnie kochasz w tym zawodzie? Rysunek, zarządzanie projektami, zakupy, zdjęcia, rozmowy, podróże, dzielenie się wiedzą? Nikt nie jest doskonały we wszystkim. Świadomość swoich mocnych stron ale też tych słabych to podstawa. Pomogę Ci i w tym - śledź bloga a znajdziesz porady również w tym zakresie. Planuję cykl wpisów rozwojowych i budzących taką świadomość w tym zawodzie.

Każdy znajdzie coś dla siebie. Chyba nie muszę pisać, co ja kocham najbardziej - niech zdjęcie poniżej wam to powie :)
Obraz
Najłatwiej i najprzyjemniej zarabiamy na tym, co sprawia nam radość i przychodzi z łatwością.  Nie powiem Ci dokładnie ile można zarobić na poszczególnych stanowiskach, ale większość z tych prac to bardzo intratne zajęcia, jeśli tylko robisz to naprawdę dobrze.

A ty co najbardziej kochasz we wnętrzach? A czego nienawidzisz? Jeśli coś Cię uwiera w swojej pracy, napisz a coś wymyślimy.

14 Comments
Marta czerkies link
30/7/2017 19:11:09

Gratulacje. Świetny wpis. Brawo

Reply
Olka
31/7/2017 12:39:26

Bardzo mi miło :)

Reply
Janek Machyński | SoczekPomarańczowy link
30/7/2017 20:10:29

U-WEL-BIAM widzieć ludzi, którzy żyją z pasji. Uwielbiam rozmawiać z nimi, słuchać pełnego entuzjazmu i dobrej energi głosu, patrzeć na ten blask w oczach, widzieć jak żyją tym co robią. Nic nie dostarcza mi tyle dobrej enegrii co te osoby właśnie!

Ja siebie w branży widzę w kilku obszarach:
- blog (wiadomo)
- łowca trendów (lubię jeździć na imprezy branżowe i analizować ich ofertę)
- albo jako projektant mebli w jakieś fabryce (fascynuje mnie perspektywa zaprojektowania czegoś co stanie się - na masową skalę - częścią codziennego życia wielu ludzi. Meble najbardziej by mi trafiły w...ego (?) )

Zobaczymy co przyniesie najbliższa przyszłość i gdzie ostatecznie wyląduję.

MOŻE WSZĘDZIE PO TROCHU? Ostatecznie te trzy obszary absolutnie się nie wykluczają, a wręcz bardzo mocno się przenikają. :D

Reply
Olka
31/7/2017 12:38:45

Wszystko przed Tobą. Warto eksperymentować, ale też wiedzieć, co można a nawet trzeba sobie odpuścić. Masz rację, wiele z tych zajęć się nie wyklucza - sama robie dużą większość :)

Reply
Marta Nefertari link
31/7/2017 12:15:31

Kapitalny tekst!
To prawda, jest wiele możliwości rozwoju - i można robić to, co się lubi :D

Reply
Olka
31/7/2017 12:42:06

Dziękuję 😊 Warto wiedzieć, co chce się w ogóle robić - wbrew pozormo to jest najtrudniejsze.

Reply
Artur Brzuchacz link
31/7/2017 12:36:46

Bardzo ciekawy wpis Olka. Ostatnio miałem podobne wnioski. Dlaczego część osób patrzy krzywo na innych, bo nie robią dokładnie tego samego? Jest coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z konkretnych odłamów branży, więc nie dziwi mnie fakt długości Twojej listy :).

Reply
Olka
31/7/2017 12:45:50

Artur, podjąłeś ważną kwestię - specjalizację - to się dopiero u nas zaczyna. Póki co każdy, robi dość szeroki zakres prac bo myślimy, że nas nie stać na rezygnację z części obowiązków.

Reply
umysłu pomysły link
31/7/2017 12:40:11

Ha! Można też robić samemu dekoracje wnętrz lub prowadzić sklep internetowy z dekoracjami :) Wtedy też jest się częścią wnętrzarskiego świata :) Fajnie podsumowane, czytelnie wyszczególnione, widać jak dużo jest perspektyw w zawodach związanych z wnętrzami!

Reply
Olka
31/7/2017 12:49:10

Tak - punkt 13 i 14 :) w Waszym cudownym biznesie widać, jak pięknie mogą się te strefy przenikać. Pozdrawiam serdecznie.

Reply
Magda link
7/8/2017 21:01:04

Dobrze napisane. Kiedy kilka lat temu zrozumiałam, że nie muszę robić wszystkiego od razu moje zawodowe życie stało się mniej "napięte" :) Teraz przede wszystkim zarządzam projektami, robię zakupy i konsultuję. Jestem w tym doskonała :) Ach i z powodzeniem prowadzę własną stolarnię w której produkuję piękne meble. Kiedy spotykam się z pytaniem dlaczego nie robię wizualizacji ? Odpowiadam, że znam osoby, które robią to lepiej niż ja. :)

Reply
Olka link
8/8/2017 11:10:04

Magdo, gratuluję Ci zawodowej dojrzałości :) niewielu Polaków potrafi odpuścić rolę "Zosi Samosi" - wszystko chcemy robić sami chociaż często coś nam nie wychodzi. Najsmutniejsze jest to, że tłumaczymy się tym, że w ten sposób się oszczędza - co jest mitem. Życzę powodzenia i zadowolenia z pracy :)

Reply
Pisanie link
17/5/2018 15:47:40

Najważniejszy jest dobry pomysł

Reply
Kamila Daszyńska
29/8/2020 22:21:53

WOW! Świetny wpis i tak bardzo potrzebny :)

Reply



Leave a Reply.


    nowość 2022!
    "E-book wzory, desenie"

    W sklepie CollageCollege czeka nowy zeszyt projektanta. Link do sklepu pod grafiką
    Obraz

    materiały edukacyjne dla projektantów i dekoratorów (link do sklepu - kliknij w grafikę)

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    coś dla początkujących


    Obraz

    coś dla zaawansowanych

    Obraz

    Obraz

    Autor

    Nazywam się Olka Barczak i jestem multipasjonatką, optysemistką i jutronautką. Jestem zawodowcem od wnętrz. Znajdziesz u mnie wsparcie dla wnętrzarskiej pasji, profesji i biznesu.


    zapraszam do grupy na facebook'u
    kolory we wnętrzach

    Obraz


    Obraz
    tu też znajdziesz mój blog :)
    najlepsze blogi
    Follow on Bloglovin
    Obraz
    Zaprzyjaźniony BLOG
    wkreceniwdom.com.pl
    blog toplista
    zBLOGowani.pl

    RSS Feed

    Jestem autorem wszystkich tekstów i pomysły na posty również są moim dziełem. Zamieszczane przeze mnie treści obejmuje prawo autorskie dlatego uprzejmie proszę o uszanowanie mojej pracy. Wiele zdjęć wykonuję sama lub jestem ich właścicielem, pozostałe staram się opisywać lub prosić o pozwolenie na publikację. Jeżeli któreś ze zdjęć jest twoim dziełem i nie życzysz sobie jego publikacji - napisz a natychmiast to naprawię :)

    Bardzo dziękuję za każdy komentarz - Twoja opinia jest dla mnie ważna i inspiruje mnie do pracy :)