COLLAGE COLLEGE
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  COLLAGE COLLEGE

collage college - MIEJSCE WNĘTRZARSKIEJ EDUKACJI

jak dobrać lampy w jadalni?

18/8/2015

39 Comments

 
lampy, jak dobierać lampy, blog o urządzaniu wnętrz, blog wnętrzarski, collageblog
Jak dobierać lampy w jadani?
Post o dobieraniu krzeseł do stołów cieszył się dużą popularnością, dlatego postanowiłam uzupełnić ten temat innym ważnym – jak dobrać lampy w jadalni. Zdradzę wam moje sztuczki – skuteczne i efektowne. Temat oświetlenia to szalenie szerokie zagadnienie, dlatego warto go podzielić na drobniejsze kawałki. Dzisiaj garść podpowiedzi dla tych, którzy są już na etapie szukania i zakupu opraw dla światła. Dla tych, którzy są na wcześniejszym etapie – czyli planowania oświetlenia - obiecuję wpis mówiący od czego zacząć projektując rozmieszczenie oświetlenia w domu. To już wkrótce – teraz popatrzcie, jaki mam sposób by lampy nad stołem robiły wrażenie i dobrze oświetlały jadalnię.

To prosty trik odwołujący się do psychologii widzenia.
Przyjrzyj się krzesłom – popatrz jaki mają kształt i kolor i wybierz jak najbardziej zbliżoną do tego wyglądu lampę.

Popatrzcie na przykładowe zdjęcia w galerii.

Wskazówka 1
Ważne, żeby zachować odpowiednie proporcje wielkości lamp do stołu – nie wieszajcie zbyt małych lamp (chyba, że zgrupuje się je w kilka sztuk), za duże lampy też mogą zdominować przestrzeń nad stołem. Chodzi o zachowanie balansu. Z tego względu polecam oglądanie lamp na żywo w salonie – nie tylko na obrazku – skala wielkości nie pozostawi wtedy wątpliwości.

 

Co jeśli jadalnia jest otwarta na kuchnię czy salon?

Na pewno zachęcam do tworzenia własnych zestawów lamp. Nie kupujmy gotowych zestawów lamp i nie wieszajmy kilku takich samych wiszących opraw w otwartej przestrzeni. To nie wygląda elegancko. W najlepszy razie efekt jest banalny. Jak więc poradzić sobie ze stworzeniem własnej kompozycji lamp?

Polecam prostą metodę warstwowego dobierania lamp. Przygotowałam kolaż pokazujący tę zasadę dla przykładowych trzech lamp. Dla przykładu przyjmijmy, że mamy do wyposażenia jadalnię, wyspę kuchenną i blat w kuchni.

Możemy śmiało mieszać lampy o podobnym kształcie (np. kulistym) różnicując ich materiał – jedna lampa błyszcząca + matowa + ażurowa. To się zawsze sprawdza. Można tu również zróżnicować wielkość tych opraw.

Przy różnych kształtach uzyskamy efekt harmonijnej kompozycji, jeśli zachowamy ten sam kolor i również zastosujemy powyższą sztuczkę. Popatrzcie na ilustracje.



Obraz
Wskazówka 2
Nie wieszamy wszystkich lamp sufitowych na jednej wysokości – patrząc wgląd pomieszczenia powinniśmy widzieć wszystkie oprawy. Wysokość zawieszenia lamp na barem, wyspą kuchenną czy stołem regulujemy indywidualnie – czyli:
- żeby nas nie oślepiały – zwłaszcza przy oprawach z widoczną żarówką
- nie za wysoko – żeby do blatu docierała optymalna ilość światła
- tak, aby nie zahaczyć o nie głową – przy blatach roboczych

Zawsze lepiej zachować dłuższy kabel i skrócić go dopiero podczas dopasowywania wysokości – znajdując optymalną wysokość.

 

Jako zdecydowana przeciwniczka kompletów, czyli kolekcji takich samych form dla lamp wiszących, kinkietów, lamp stołowych czy podłogowych polecam jeszcze jeden trik. W większej jadalni, lub otwartej przestrzeni potrzebne są nieraz inne dodatkowe punkty światła.

Nie ograniczaj się wyłącznie do górnego światła – nie uzyskasz tak fajnego klimatu wnętrza. Nastrojowe światło daje oświetlenie boczne i małe lampki stołowe.
Obraz
Ilustracja, którą przygotowałam dla Was pokazuje, jak dobrać różne oprawy.

  1. W pomieszczeniu stylizowanym (tu wybrałam styl industrialny) jedną z lamp wybierz o neutralnym, prostym kształcie. Tu w stylu industrialnym są: kinkiet i lampa podłogowa. Abażur lampy wiszącej nawiązuje tylko kolorem do pozostałych. Nie powinno się przestylizować pomieszczeń.
  2. Grupę tych lamp łącza dwie cechy: kształty (zaokrąglone, łagodne linie) i kolory (czarny i miedziano-pomarańczony). Choć nie są z jednego kompletu pasą do siebie.
  3. Zasada 1 na 2. Możesz zadecydować, którą oprawę chcesz szczególnie wyeksponować we wnętrzu – tu wybrałam efektowną kulę z miedzi. Ona głównie przyciągnie uwagę, a kinkiet ze szklanym kloszem i delikatna konstrukcja lampy stołowej stopią się z wnętrzem. Czyli mamy zasadę – jeden efektowny element na dwa neutralne – w tym przypadku chodzi o wykorzystane materiały.
  4. Podobnie kiedy dobieramy ten sam zestaw materiałów – w tym przypadku złoto, biały marmur i lakierowana stal. Aby nie przesadzić z nadmiarem atrakcji wybierz dwie oprawy o prostej formie (lampa wisząca i lampka stołowa) i jedną o fantazyjnym kształcie – tutaj kinkiet.


Wskazówka 3
Nie ograniczaj się w mieszkaniu jedynie do oczek sufitowych – lampy wiszące dodają elegancji i podkreślają funkcję miejsca.

To tylko kilka z moich sprawdzonych sposobów na niebanalne i efektowne własne zestawy lamp do wnętrz. Kolejne pokażę Wam następnym razem. Wpadnijcie czasem na Collage’owy poradnik domowy.  

39 Comments
Arch/tecture
18/8/2015 05:38:09

O tak, zestawy w takiej otwartej przestrzeni nie wyglądają dobrze. W tej chwili jest taki ogrom lamp, że czasami zastanawiam się czy w tej działce nie mamy największego obecnie wyboru :)

Reply
OlaCollage
18/8/2015 05:46:17

Dla nas projektantów to może być super sprawa, ale dla innych to pewnie wielki problem - tyle pięknych lamp ale jak je dobierać? Dostaje sporo maili z tym pytaniem więc postanowiłam zebrać kilka porad :)

Reply
Maciej Niski link
18/11/2015 13:00:22

Najlepiej prezentują się takie długie lampy wiszące. Dają fajny efekt w kuchni. Sam taką posiadam i jestem zadowolony. Szkoda że czasem cenach takich lamp jest za wysoka

Reply
Ewa Sobania link
18/8/2015 08:16:58

Metoda z dobieraniem lampy do krzeseł jest genialna! Szczerze mówiąc wybieranie lamp trochę mnie zawsze przerażało, ale teraz w razie wypadku wiem od czego zacząć :)

Reply
OlaCollage
19/8/2015 03:28:48

Niby prosty trik, a działa :)

Reply
KT link
29/9/2015 11:39:03

Świetny artykuł, właśnie stoję przed zadaniem aranżacji nowego mieszkania i prawdopodobnie niechybnie popełnił bym błąd przed którym przestrzegasz. Oświetlenie to bardzo ważna rzecz i nie chodzi mi o samo światło. :)

Reply
Justyna link
7/1/2016 14:07:30

Świetny wpis, teraz będę wiedziała na jakie oświetlenie się zdecydować do mojej jadalni. Jak tylko wezmę się za remont jadalni to zakupię nowe lampy. Pozdrawiam

Reply
Krzysztof Hrebiński
25/4/2016 15:36:19

Artykuł bardzo fajny, ale jednak przed zakupem doradzam stanowczo kontakt z profesjonalistami. Sam strasznie się wkopałem mając tylko "wizję" oświetlenia i brak praktycznej wiedzy i próbowałem oświetlić salon tylko za pomocą reflektorów na szynoprzewodach. Po kilku miesiącach mieszkania skończyło się na dokładaniu kinkietów na ścianach by trochę rozjaśnić mieszkanie (najprostszy Celtic stąd http://www.gitmarket.pl/nowodvorski/kinkiet-celtic/76317.html )
Inaczej, no pomieszczenie wieczorem było tylko klimatyczne, ale do pracy już się np. nie nadawało.

Reply
Anna Wojciechowska link
27/4/2016 11:25:42

Dzięki temu artykułowi, zdecyduję się na tego typu rozwiązanie :)

Reply
Anka B.
28/4/2016 19:34:01

Olu, liczę na Twoją pomoc. Jestem właścicielką salonu z aneksem kuchennym i kącikiem jadalnym. Wiele funkcji i wiele różnego rodzaju lamp. Nad stół kupiłam prostą czarną metalową lampę. Nad wyspą w kuchni marzą mi się żarówki na żółtych sznurkach. Jakiego typu lampy powinny pojawić się w salonie? Czy mieszanie kolorów będzie źle wyglądało?

Reply
Olka link
28/4/2016 21:07:50

Droga Aniu, troszkę malo mam danych by dobrze Ci doradzić - przede wszystkim dużo zależy od wielkości tego pomieszczenia. Jeśli jest to pomieszczenie nie miniejsze nież 30-40m2 lub większe to możesz śmiało dodać jeszcze jakieś wiszące lampy. Kolorystyka nie musi być jednorodna - zależy jakie kolory pojawią się w poszczególnych częściach tego wielofunkcyjnego pomieszczenia. W salonie ważne jest światło nastrojowe, które łatwo wprowadzisz dodając fajne stojące lampki czy małe punktowe stawiane na meblach - nie ma co przesadzać z górnym światłem. Na pewno masz też nakiś punkt oświetleniowy na ścianie - zainstaluj ładny kinkiet.
Kolory takie jak: biały, szary, srebrny czy złoty a nawet te drewnopodobne odbierane są jako neutralne, więc śmiało możesz je dodać do swoich lamp. Jeśli bardzo się boisz popełnić bład to wybierz oprawy techniczne - oczka czy małe reflektorki - ich prawie nie widać a ładnie oświetlają. Podpowiedzią będzie też styl wnętrza - staraj się go zachować, a nie będzie wpadki stylistycznej. Mam nadzieję, że troszkę Ci pomogłam - jeśli chcesz to prześli mi zdjęcie. Pozdrawiam

Reply
Magda
4/8/2017 23:57:36

Czy czarny też możemy zaliczyć do kolorów neutralnych?

Monika link
2/6/2016 14:26:51

Bardzo stylowe lampy ale nie będą nadawać się do każdej jadalni. Osobiście najbardziej spodobały mi się ciemne, kolorystycznie pasują do mojego domu ale pewnie cena jest dosyć spora.

Reply
Martta
30/8/2016 11:55:17

Bardzo przydatny tekst. Chociaż nie znoszę oświetlenia górnego, bo zdecydowanie wolę kinkiety i lampy szczególnie w takim miejscu jak salon czy sypialnia.. Ważne by wszystko do siebie pasowało i żeby kolor światła był odpowiedni by dom nie zmienił się w jaskinię lub szpital. Najlepiej zapytać sprzedawcy w tym sklepie internetowym ( led-technik.com.pl ), pan miał bardzo profesjonalne podejście i wyjaśnił mi o co chodzi z tymi barwami. Polecam sklep bo mają tam fajne promocje na akcesoria i żarówki.

Reply
Maciej Perfekt Market link
6/9/2016 10:45:03

Kiedyś panowało przeświadczenie, że jedna lampa/ żyrandol centralnie na środku wystarcza... oczywiście, jeżeli chcemy po prostu oświetlić pomieszczenie, może być ona wystarczająca. Jednak jeżeli chcemy stworzyć klimat w całym domu i mieć odpowiednio dobrane oświetlenie np. do czytania książek czy oświetlenia blatu w kuchni trzeba oświetlenie dobrze zaprojektować, a przy tym można zaoszczędzić! Świetny artykuł, pozdrawiam :)

Reply
Ola link
12/9/2016 12:37:05

Jestem na etapie urządzania mieszkania i bardzo dziękuję za ten poradnik. Mamy z narzeczonym ogromny problem w kwestii oświetlenie, na pewno ten wpis nam bardzo pomoże! :)

Reply
Aneta
1/10/2016 04:10:47

Konkretny poradnik.Podiba mi sie pomysl z doborem oswietlenia do krzesel. Moim pomyslem bylo odswiezenie starej jadalni wlasnie przez zmiane oswietlenia nad stolem, ale okazalo sie niewypalem.Lampy wiszace z odslonieta zarowka okrutnie oslepiaja.Jesli moglabym prosic o pomoc droga mailowa bede wdzieczna pani Olu.😊

Reply
Olka link
1/10/2016 11:42:52

Pani Aneto - postaram się pomóc, proszę o maila najlepiej ze zdjęciem, tego co Pani już ma :) Pozdrawiam

Reply
asia
12/10/2016 12:54:46

Witam.Jestem pod koniec wykanczania domu i mam problem z oswietleniem.Nie wiem jakdobrac lampy do pomiexszczenia,ktore jest podzielone na trzy strefy kuchnie,jadalnie i salon.pomieszczenie jest prostokatem o wielkosci 45 m kwadratowych. Sciany sa w kolorze jasnoszarym,sciana telewizyjna z betonem dekoracyjnym.Parapety i dodatki przy kominku to czarny granit.Kuchnia bedzie biala lakierowana z drewnianym blatem i czarna lakierowana lada.plytki w kuchni w klorze grafitoeym zblizonym do sciany "betonowej".Szafka rtv oraz stolik kawowy beda z bialej lakierowanej plyty.Podloga drewniana kolor dab thermo antyk.Stol marki klose dab dziki olejowany do tego krzesla w tej samej kolorystyce z grafitowym obiciem z ekoskory i grafitowy ekoskra naroznik.I teraz mam problem z lampami.W czesci salonowej znajduje sie oswietylenie led punktowe czarne oczka plus efekt swietlny taki delikatny w podwieszeniu o szerokosci 60cm.Na scianie telewizyjnej tylko efekt od spodu podwieszenia.W kuchni tez oswietlenie ledowe i moje pytanie jakie lampy zawiesic nad ladapodobaly mi sie azzardo stylo chrom lub czarne lub azzardo soul.Z kolei nie wiem jaka lampe dac nad stol wielkosci 160x90 z mozliwoscia rozlozenia do 210.Chcialam cos co nje bedzie oslepialo a bedzie dawalo dobre swiatlo w czesci jadalnej.Podoba mi sie zyta 2s blacj azzardo co korespodowaloby z betonowa sciana ale z kolei do salonu podoba mi sie antires azzardo ale wydaje mi sie ze nie bedzie pasowala.wystepujetylko w bialym kolorze.Prosze o inne propozycje☺dziekuje

Reply
Olka link
12/10/2016 14:58:30

Chętnie pomogę, ale proszę mi podesłać zdjęcie - bo z opisu trudno mi coś powiedzieć :) Mój adres: collage.poczta@gmail.com
Pozdrawiam serdecznie

Reply
marta
19/10/2016 22:30:40

Witam serdecznie. Dziękuję za porady - super artykuł. Mam pytanie - niesamowicie podobają mi się czarne lampy z pierwszych zdjęć - te dwie plisowane wiszące nad rustykalnym stołem. Czy zna Pani może ich nazwę lub producenta?

Reply
Paulina
8/12/2016 14:13:45

Bardzo fajny i pomocny artykuł. Ja wybierając żyrandol do jadalni chciałam, by się trochę wyróżnił i nie był zwyczajnie nudny. Sama niestety nie mam zdolności do zaprojektowania takich rzeczy dlatego zwróciłam się do specjalistów z bloomlight, znalazłam ich stronę na Facebooku i obejrzałam zdjęcia i mnie zachwyciły. Ja tylko mówiłam jak mniej więcej ma wyglądać żyrandol z jakich elementów się składać etc. Oczywiście zachowałam odpowiednie proporcje wielkości lamp do stołu. Pozdrawiam.

Reply
PauPo link
27/12/2016 15:13:20

Niesamowite zdjęcia. Zakochałam się <3. Też bym chciała jakoś tak sobie urządzić w mieszkaniu, ale obawiam się, że nie mam dość talentu :(. Znam się na oświetleniu, ale na wystroju wnętrz już gorzej...

Reply
Tomekk link
23/2/2017 12:59:07

Jestem zachwycony oświetleniem. Chyba czas na zmiany w moim domu. Pokażę żonie i zobaczymy co powie ale ja jestem zdeterminowany aby zrobić coś na wzór powyższego. Pozdrawiam

Reply
Lampa loft link
2/3/2017 13:05:57

Super poradnik. Ja widzę w takim wnętrzu jeszcze lampy loft. Co o tym sądzicie?

Reply
Julka Klimas link
21/3/2017 21:01:51

Twój wpis zainspirował mnie i mocno ukierunkował w tym czego chcę u siebie, oglądałam mnóstwo rodzaju oświetlenie ale tutaj jest wszystko ładnie i konkretnie opisane.

Reply
Sylwia Kikut link
20/6/2017 22:25:18

Świetny wpis, tyle tych lamp że nie wiem, którą wybrać. Wszystkie są piękne.

Reply
Magdalena link
12/7/2017 08:15:53

Bardzo ciekawy artykuł. Wyniosłam z niego mnóstwo praktycznych informacji. Dla laika nieoceniony przy doborze oświetlenia do jadalni. Przydałby się taki poradnik, o tym jak dobierać oświetlenie do wnętrza wraz z przykładami, zdjęciami itd. To dopiero było coś... Pozdrawiam :)

Reply
Łucja link
27/7/2017 21:20:24

Świetny artykuł i mnóstwo użytecznych porad. Oświetlenie reprezentacyjnej części domu, takiej jak salon i jadalnia to bardzo ważna kwestia. Powinno dawać odpowiednie światło, stwarzać przyjemny klimat wieczorem i efektownie wyglądać za dnia.

Reply
mario link
6/9/2017 21:08:53

Bardzo użyteczne porady, lubię jak jadalnia jest dobrze oświetlona :)

Reply
Adam link
18/9/2017 10:48:01

Warto dodać, że dobrze oświetlona jadania nie była by możliwa bez doboru odpowiedniego oświetlenia, na przykład w postaci żarówek led czy też taśm ledowych. Dlatego kupując je warto brać od znanych producentów i co ważne by lampa ta miała tyle lumenów ile na będzie potrzebne do oświetlenia danego miejsca (np. 60 wat = 806 lumenów). Taka żarówka w porównaniu do standardowej, zdecydowanie bardziej pozwoli nam na zaoszczędzenie energii elektrycznej.

Reply
Jurek Witkowski link
22/10/2017 23:01:37

Dokładnie, same oczka led czasami nie wystarczą, a dobrze dobrana lampa sufitowa może zczynić cuda w kwestii budowania atmosfery w domu :D

Reply
Adam link
26/10/2017 15:20:00

Moim zdaniem bardzo fajnie wyglądają w jadalni lampy wiszące , najlepiej z kilkoma źródłami światła.

Reply
Kamil link
9/1/2018 15:48:47

Świetny blog ;)! Jednak w przypadku doboru lamp w jadalni zastanowić się, czy nie lepiej będzie lampa krótka lub długa na kilka albo jedną żarówkę. Wszystko to jednak jest uzależnione tak na prawdę od wielkości stołu nad którym będą siedzieć goście ;).

Reply
Ula link
15/4/2018 23:07:24

Dobrze, że ktoś poświęcił chwilę temu tematowi, osobiście zawsze lekceważyłam kwestie związane z oświetleniem.

Reply
Idzia
10/7/2018 12:29:30

Mi się podobają te nowoczesne propozycje lamp, sporo ładnych widziałam też na https://www.homebook.pl/produkty/kuchnia-i-jadalnia . Ale zastanawiam się, czy jak mam jadalnię w klasycznym stylu, to będzie to pasować? Może jako takie przełamania? Co sądzisz?

Reply
Ania
28/3/2019 17:27:43

Świetny wpis.

Reply
Ardant link
15/12/2020 23:17:18

Tak czytam i widać na pierwszy rzut oka, że artykuł starszy. Dziś z nowoczesnych produktów i oświetlenia najczęściej wybierane są lampy skandynawskie orz nowoczesne złote i białe kule - żyrandole balia i inne.
Ludzie coraz częściej wybierają architektów wnętrz, a ci robią fajną robotę.

Reply
Owieczka22
19/7/2022 15:18:16

Propozycje lamp są wspaniałe, ja też kupiłam sobie podobną lampę wiszącą tutaj https://mlamp.pl/pl/menu/lampy-wiszace-154 . Jest rewelacyjnie wykonana i nie przepłaciłam. Polecam zapoznać się z ich ofertą :)

Reply



Leave a Reply.


    nowość 2022!
    "E-book wzory, desenie"

    W sklepie CollageCollege czeka nowy zeszyt projektanta. Link do sklepu pod grafiką
    Obraz

    materiały edukacyjne dla projektantów i dekoratorów (link do sklepu - kliknij w grafikę)

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    coś dla początkujących


    Obraz

    coś dla zaawansowanych

    Obraz

    Obraz

    Autor

    Nazywam się Olka Barczak i jestem multipasjonatką, optysemistką i jutronautką. Jestem zawodowcem od wnętrz. Znajdziesz u mnie wsparcie dla wnętrzarskiej pasji, profesji i biznesu.


    zapraszam do grupy na facebook'u
    kolory we wnętrzach

    Obraz


    Obraz
    tu też znajdziesz mój blog :)
    najlepsze blogi
    Follow on Bloglovin
    Obraz
    Zaprzyjaźniony BLOG
    wkreceniwdom.com.pl
    blog toplista
    zBLOGowani.pl

    RSS Feed

    Jestem autorem wszystkich tekstów i pomysły na posty również są moim dziełem. Zamieszczane przeze mnie treści obejmuje prawo autorskie dlatego uprzejmie proszę o uszanowanie mojej pracy. Wiele zdjęć wykonuję sama lub jestem ich właścicielem, pozostałe staram się opisywać lub prosić o pozwolenie na publikację. Jeżeli któreś ze zdjęć jest twoim dziełem i nie życzysz sobie jego publikacji - napisz a natychmiast to naprawię :)

    Bardzo dziękuję za każdy komentarz - Twoja opinia jest dla mnie ważna i inspiruje mnie do pracy :)