Moda na różne gatunki drewna zmienia się dość często, ale te zasady są uniwersalne.
Jak dobierać różne rodzaje drewna we wnętrzach
1. Umiar przede wszystkim. Zaleca się ograniczenie się do 2 - max. 3 różnych rodzajów wykończeń drewnianych w jednym pomieszczeniu. 2. Na początku wybierz kolory i desenie dużych powierzchni, które chcesz wykończyć drewnem - tj. podłogi, sufit, stolarkę drzwiową i okienną, okładziny ścienne o wykończeniu drewnianym. Dopiero kiedy podejmiesz decyzję o tych elementach (lub są one już obecne w twoim wnętrzu) dobieraj pozostałe elementy z drewna jak meble czy dodatki. 3. Żeby uniknąć monotonii w przypadku bardzo zbliżonego koloru drewna we wszystkich wykończeniach zróżnicuj nieco drewno pod względem rysunku słojów (włókien drewna) - to wprowadzi bardziej dynamiczny efekt. 4. Różnicuj różne drewno pod względem wykończenia jego powierzchni - można łączyć powierzchnie drewna lakierowanego (nawet na wysoki połysk) z drewnem o matowym czy satynowym wykończeniu. Jeśli chcesz bardziej kontrastowego efektu możesz też łączyć drewno postarzane (szczotkowane, piaskowane itd.) z powierzchniami gładkimi. 5. Można mieszać gatunki rodzime (dąb, buk, sosna, jodła, modrzew itd.) z egzotycznymi odmianami zachowując powyższe zasady i komponują je na zasadzie dobierania TONÓW KOLORYSTYCZNYCH DREWNA. 6. Nigdy nie przesadzaj z ilością drewna o wysokim połysku zwłaszcza w niedużych pomieszczeniach - da to karykaturalny efekt. 7. Zwróć uwagę na kolor drewna - to kolor jest ważniejszy niż gatunek, ponieważ wszystkie rodzaje drewna są wybarwiane. Odróżniamy kilka tonów kolorystycznych:
Nie łączymy tonów drewna:
Dobrze łącza się kolory drewna:
8. Zbyt duża ilość drewna może nieco przytłaczać. Pamiętaj, jeśli nie mieszkasz w góralskiej chacie czy domku letniskowym nie przesadzaj z tym materiałem. 9. Nie przesadzaj z ilością efektów specjalnych. Drewna o bardzo wyrazistym rysunku lub różnych odcieniach kolorystycznych nie zestawiaj z elementami równie ekstrawaganckimi - np. mozaiką drewnianą, panelami o różnych szerokościach deski, parkietami o skomplikowanym układzie klepek itp. 10. Pamiętaj też, że każdej stylistyce odpowiada konkretny rodzaj drewna - np. w stylu rustykalnym raczej nie zastosujemy mebli w wykończeniu lakierowanym na wysoki połysk. Przeanalizuj jaki styl wnętrza chcesz zastosować, i dopiero wtedy zdecyduj jakie drewno będzie do tego pasowało. |

Mam nadzieję, że przydadzą się Wam te wskazówki. Dobieranie różnych kolorów drewna nie jest łatwe i wymaga nieco praktyki ale można się tego nauczyć.
W przygotowaniu jest mój pierwszy
E-BOOK o tej właśnie tematyce - DREWNO - zeszyt projektanta, w którym zbieram wiedzę o tym właśnie materiale, jego charakterystykę, zastosowanie i wiele ciekawostek a także porady ekspertów, stolarzy i meblarzy. Jeśli ktoś już jest zainteresowany zgłębianiu tajników drewna - zapraszam do kontaktu ze mną :)