COLLAGE COLLEGE
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  COLLAGE COLLEGE

collage college - MIEJSCE WNĘTRZARSKIEJ EDUKACJI

drewno we wnętrzach

24/11/2015

23 Comments

 
drewno, gatunki drewna, blog wnętrzarski, blog o wnętrzach, collageblog
Dzisiaj wpis poradnikowy na temat drewna we wnętrzach. Polacy kochają drewniane wyposażenie domów, więc postanowiłam zebrać 10 sprawdzonych zasad komponowania różnych gatunków, kolorów i wykończeń drewnianych we wnętrzach mieszkalnych. Zasady te dotyczą wszystkich rodzajów i gatunków zarówno naturalnego drewna jak i materiałów, które drewno jedynie imitują.
Moda na różne gatunki drewna zmienia się dość często, ale te zasady są uniwersalne.

Jak dobierać różne rodzaje drewna we wnętrzach

drewno, egzotyczne drewno, drewno naturalne, blog wnętrzarski, jak dobierać drewno, urządzanie wnętrz, collageblog

1. Umiar przede wszystkim. Zaleca się ograniczenie się do 2 - max. 3 różnych rodzajów wykończeń drewnianych w jednym pomieszczeniu (zwłaszcza małym).

2. Na początku wybierz kolory i desenie dużych powierzchni, które chcesz wykończyć drewnem - tj. podłogi, sufit, stolarkę drzwiową i okienną, okładziny ścienne o wykończeniu drewnianym. Dopiero kiedy podejmiesz decyzję o tych elementach (lub są one już obecne w twoim wnętrzu) dobieraj pozostałe elementy z drewna  (meble czy dodatki).  

3. Żeby uniknąć monotonii w przypadku bardzo zbliżonego koloru drewna we wszystkich wykończeniach zróżnicuj nieco drewno pod względem rysunku słojów (włókien drewna) - to wprowadzi bardziej dynamiczny efekt ale także nie nadużywaj tego gdy przestrzeń jest mała. Tekstura drewna o ciekawym rysunku może być ozdobą i tak dobrze do niej podejść - jak do dekoracyjnego smaczku. Najlepsze efekty osiągniesz w tym zakresie, gdy użyjesz naturalnego drewna - imitacje drewna z nadrukowanymi słojami zawsze wyglądają gorzej i taniej (tanie drewnopodobne produkty jak laminaty maja czasem zbyt powtarzalny nadruk co ZAWSZE wygląda tandetnie i sztucznie). 

4. Różnicuj różne drewno pod względem wykończenia jego powierzchni - można łączyć powierzchnie drewna lakierowanego (nawet na wysoki połysk) z drewnem o matowym czy satynowym wykończeniu. Jeśli chcesz bardziej kontrastowego efektu możesz też łączyć drewno postarzane (szczotkowane, piaskowane itd.) z powierzchniami gładkimi ale skrajnie różne efekty wykończenia są już ryzykowne (połysk i postarzane drewno się gryzą).

5. Można mieszać gatunki rodzime (dąb, buk, sosna, jodła, modrzew itd.) z egzotycznymi odmianami zachowując powyższe zasady i komponują je na zasadzie dobierania TONÓW KOLORYSTYCZNYCH DREWNA.

6. Nigdy nie przesadzaj z ilością drewna o wysokim połysku zwłaszcza w niedużych pomieszczeniach -
da to karykaturalny efekt.

7. Zwróć uwagę na kolor drewna - to kolor jest ważniejszy niż gatunek, ponieważ wszystkie rodzaje drewna są wybarwiane.

Odróżniamy kilka odcieni kolorystycznych:
  • ciemno brązowe (do czarnych)
  • żółtawe
  • czerwone (aż do ciemnego bordo)
  • pomarańczowe
  • różowe
  • zielonkawe - oliwkowe
  • neutralne (beż cappucino)
  • szare i bielone
 
Nie łączymy tonów drewna:
  • w odcieniach czerwonych i zielonkawych
  • lekko różowych z tymi w oliwkowym kolorze (to wygląda zawsze źle)
  • ciepłych i zimnych drewna - lepiej ich unikać (np. bielone drewno z pomarańczowymi)
  • szare odcienie drewna i bielone wyglądają źle ciemno-bordowymi i żółtawymi
 
Dobrze łącza się kolory drewna:
  • różowe z czerwonym
  • czerwone z brązowym
  • żółty z czerwonym
  • żółty z oliwkowym
  • żółty z czekoladowym brązem
  • jasne odcienie ładnie kontrastują z ciemnymi  
 
8. Zbyt duża ilość drewna może nieco przytłaczać. Pamiętaj, jeśli nie mieszkasz w góralskiej chacie czy domku letniskowym nie przesadzaj z tym materiałem. Kluczem do ilości drewna jest zawsze STYL (w stylu eko można poszaleć ale już w glamour - drewno jest materiałem raczej rzadkim i w specyficznym wydaniu). 

9. Nie przesadzaj z ilością efektów specjalnych. Drewna o bardzo wyrazistym rysunku lub różnych odcieniach kolorystycznych nie zestawiaj z elementami równie ekstrawaganckimi - np. mozaiką drewnianą, panelami o różnych szerokościach deski, parkietami o skomplikowanym układzie klepek itp.

10. Pamiętaj też, że każdej stylistyce odpowiada konkretny rodzaj drewna - np. w stylu rustykalnym raczej nie zastosujemy mebli w wykończeniu lakierowanym na wysoki połysk. Przeanalizuj jaki styl wnętrza chcesz zastosować, i dopiero wtedy zdecyduj jakie drewno będzie do tego pasowało.  

Oczywiście, że od wszelkich zasad są wyjątki i w obrębie pewnych stylów można poczynić odstępstwa (to dotyczy też doświadczonych projektantów) ale dla standardowych projektów (bez ekstrawagancji) i gdy nie masz jeszcze zbyt dobrego wyczucia - moje wskazówki będą dobre na początek.
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Na koniec pamiętaj - drewno naturalne (zwłaszcza lite) daje najwięcej możliwości obróbki w przypadku, kiedy znudzi się nam jego wygląd. Można zmienić nie tylko jego kolor (w różnym stopniu krycia) - pomalować, bejcować, ale tez rodzaj wykończenia powierzchni - cyklinować, piaskować, szczotkować, nadać prawie każda fakturę i połysk lub mat. Nie osiągniesz tego z produktami drewnopodobnymi - tj. płytami meblowymi z laminatem lub nawet z naturalnym fornirem, który jest jedynie cienką warstwą wykończeniową takiej płyty. Stare drewno można też odświeżyć - zniszczonych drewnopodobnych materiałów się nie da.

 Dobieranie różnych kolorów drewna nie jest łatwe i wymaga nieco praktyki ale można się tego nauczyć.

Obraz


Polecam E-BOOK MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE zawiera rozdział o drewnie i innych drewnopodobnych i drewnopochodnych materiałach wykończeniowych - nie jest to opracowanie o wizualnych aspektach ale o praktycznym zastosowaniu i charakterystyce materiałów - polecam go projektantom wnętrz i dekoratorom. Link do tego opracowania - pod zdjęciem powyżej (kliknij w obrazek).

Mam nadzieję, że przydadzą się Wam te wskazówki?  


23 Comments
anna pawlak link
24/11/2015 20:59:09

zachęcam do odwiedzenia:
www.simplyfloors.com.pl

Reply
Ewa link
25/11/2015 14:12:06

Ostatnio najbardziej podoba mi się surowe drewno 😃 świetny tekst, mam wrażenie że łączenie różnych rodzajów drewna jest trudne (tak żeby się szybko nie znudziło)

Reply
OlaCollage
26/11/2015 17:47:37

Wszystkiego można się nauczyć :) ja nie przepadam za bardzo egzotycznymi gatunkami i też wolę surowe i rodzime gatunki

Reply
Hokery kuchenne link
26/11/2015 13:02:18

Ciekawe informacje, z pewnością się przydadzą, tym bardziej, że za kilka miesięcy dostaję klucze do nowego mieszkania i trzeba będzie je urządzić :)

Reply
Pani Krysia link
26/11/2015 15:19:15

Witam, zdecydowanie popieram post o drewnie. Lubię drewno i uważam, iż jest to najlepszy materiał na mebel. Trwały, ekologiczny i piękny. Pozdrawiam może nie drewnianie (zła konotacja z pinokiem, długim nosem, kłamstwem i z czymś sztywnym :)) ale serdecznie.

Reply
OlaCollage
26/11/2015 17:49:08

A ja lubię Pinokia i miłe komentarze :)

Reply
jola-dk link
28/11/2015 19:29:50

Kocham drewno we wnętrzach i coś czuję, że ta miłość będzie trwała wiecznie. :)

Reply
Natalia link
30/11/2015 21:23:51

Uwielbiam drewno, mogłabym je mieć absolutnie wszędzie :)

Reply
Izabella link
4/12/2015 11:48:12

Mi okrutnie podobają się meble drewniane, ale tutaj mam na myśli głównie stoły i komody. W jakimś magazynie wnętrzarskim wiedziałam takie genialne stoły, po prostu poezja!

Reply
MadziaElena
3/10/2017 12:15:08

Bardzo fajny tekst, dziękuję. Czekam z niecierpliwością na e-book

Reply
Marta
29/11/2017 10:55:05

Świetny artykuł :) A jaki ton kolorystyczny ma wybarwienie czereśniowe?

Reply
Olka
29/11/2017 23:07:56

Pani Marto, bardzo dziękuję :) Czereśnia jest zdecydowanie ciepłym odcieniem drewna. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy ta nazwa to kolor naturalnego drewna, czy okleiny, forniru - czasem producenci nazywają tak swój materiał, a bywa on w zupełnie innym kolorze. Mam nadzieję, źe nie namieszałam Pani :) Pozdrawiam

Reply
kojlinton link
1/12/2017 13:45:08

Bardzo ładne zestawienia, zdjęcia- taka kolorystyczna harmonia. Te sęki też bardzo ciekawe - motyw jak z dworku w Kórniku.

Reply
Kamila Jacus link
2/1/2018 15:20:22

Zestawienia pierwsza klasa! Z chęcią przeczytałam. Na pewno zapożyczę coś dla siebie:) Pozdrawiam.

Reply
Okna Krzynówek link
3/1/2018 13:00:05

Dziękuję za ciekawy artykuł. Chociaż fajnie to wytłumaczyłaś, to i tak stwierdzam, że dla mnie to jest zbyt trudne do ogarnięcia i wolę to zlecić specjaliście :)

Reply
Lucka
17/1/2018 09:19:16

Bardzo przydatne informacje. Proszę jednak o podpowiedź. Tak popularny ostatnio kolor stolarki okiennej - Winchester to grupa w odcieniu żółtym czy neutralnym?
Muszę dobrać podłogę o kolorze drewna, drzwi w kolorze drewna i jeszcze będą schody i tutaj naturalne drewno.
Pozdrawiam

Reply
Bartek Sitarski link
1/2/2018 14:32:49

Bardzo ciekawy, prosty artykuł. Pisz takich więcej :)

Reply
Jolka link
12/3/2018 15:26:21

Zawsze mnie to bardzo razi, kiedy w jakimś domu jest wiele rodzai drewna i nie wiadomo na co patrzeć, nic nie tworzy harmonii. :/

Reply
Jolka link
13/3/2018 10:22:19

Mi najbardziej podoba się zestawienie najjaśniejszych i najciemniejszych. Dla mnie ciepłe barwy drewna są już przereklamowane i widuję je w każdym domu do jakiego wchodzę, więc wolę mieć powiew świeżości. ;)

Reply
Magda
23/7/2018 12:24:20

Witam serdecznie! Szukam informacji i podpowiedzi, jak łączyć kolory drewna, bo szczerze mówiąc nie wiem, jak to dobrze zrobić... Położyłam sobie w mieszkanie panele Red River, czyli ciemne w ciepłym odcieniu, i teraz mam ogromną zagwozdkę, jakie meble do tego dobrać... Artykuł jest mega pomocny, ale nadal nie wiem czy sprostam :D Pozdrawiam i proszę o więcej takich artykułów!

Reply
Ania
17/9/2018 13:52:43

Mam pytanie, czym zaipregnować sosnę aby nadać jej ciemniejszą barwę, nie kryjącą ale koniecznie w chłodnym odcieniu? Szukam już od dawna jakiegoś produktu i tracę nadzieję :/

Reply
Henryk link
19/3/2019 12:52:21

Drewno we wnętrzach to trudny wybór. Aby dobrze wyglądało, każdy stolarz musi wykorzystać właściwy sprzęt. Prasa hydrauliczna automatyczna pozwala między innymi uzyskać właściwą grubość materiału, zastanów się więc może nad zamówieniem indywidualnym :D

Reply
Beata link
31/3/2021 13:51:52

Super ciekawy artykuł i jak się okazuje, odpowiedni dobór drewna to nie lada sztuka!

Reply



Leave a Reply.


    nowość 2022!
    "E-book wzory, desenie"

    W sklepie CollageCollege czeka nowy zeszyt projektanta. Link do sklepu pod grafiką
    Obraz

    materiały edukacyjne dla projektantów i dekoratorów (link do sklepu - kliknij w grafikę)

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    coś dla początkujących


    Obraz

    coś dla zaawansowanych

    Obraz

    Obraz

    Autor

    Nazywam się Olka Barczak i jestem multipasjonatką, optysemistką i jutronautką. Jestem zawodowcem od wnętrz. Znajdziesz u mnie wsparcie dla wnętrzarskiej pasji, profesji i biznesu.


    zapraszam do grupy na facebook'u
    kolory we wnętrzach

    Obraz


    Obraz
    tu też znajdziesz mój blog :)
    najlepsze blogi
    Follow on Bloglovin
    Obraz
    Zaprzyjaźniony BLOG
    wkreceniwdom.com.pl
    blog toplista
    zBLOGowani.pl

    RSS Feed

    Jestem autorem wszystkich tekstów i pomysły na posty również są moim dziełem. Zamieszczane przeze mnie treści obejmuje prawo autorskie dlatego uprzejmie proszę o uszanowanie mojej pracy. Wiele zdjęć wykonuję sama lub jestem ich właścicielem, pozostałe staram się opisywać lub prosić o pozwolenie na publikację. Jeżeli któreś ze zdjęć jest twoim dziełem i nie życzysz sobie jego publikacji - napisz a natychmiast to naprawię :)

    Bardzo dziękuję za każdy komentarz - Twoja opinia jest dla mnie ważna i inspiruje mnie do pracy :)