COLLAGE COLLEGE
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  COLLAGE COLLEGE

collage college - MIEJSCE WNĘTRZARSKIEJ EDUKACJI

100% wegański design

12/8/2017

5 Comments

 
Obraz
Wegańskie restauracje, wegańskie dania, ale wegański design? Wegańskie wnętrza dla wegan. To nie jest żart, ale znak naszych czasów. Nie ma w tym nic dziwnego, że osoby, których dobro zwierząt jest w życiu ważne chcą to wyrażać w każdym aspekcie swojego życia, nie tylko w diecie.

To nie tylko trend czy dynamicznie rosnący rynek, to także temat zahaczający o etykę zawodu projektanta. Wyobrażacie sobie projektantów wzornictwa, którzy powołując się na klauzule sumienia omawiają projektowania z użyciem materiałów pochodzenia zwierzęcego? Chodzi o zasady i światopogląd. Zapraszam na wegański wpis wnętrzarski.
Obraz
Emily Turnbull – Studio Can Can: Vegan Interior Design and Build


Tego lata PETA - czyli międzynarodowa organizacja działająca na rzecz etycznego traktowania zwierząt - ogłosiła wyniki pierwszego tego typu konkursu PETA's Vegan Homeware Awardsna na wegańskie produkty wyposażenia wnętrz. Wybrano design "cruelty free" czyli bez okrucieństwa w 14 kategoriach.  Zobaczcie zwycięskie produkty.
Jak znajdziemy tu zarówno duże koncerny wnętrzarskie (IKEA, ZARA), jak i mniej znanych projektantów ja Słowacki designer Šimon Kern (krzesło z liści z recyklingu). Liczy się idea, dlatego ciężko oceniać te rzeczy wyłącznie z punktu widzenia estetyki, czy funkcjonalności. Na pewno otwiera to dyskusję na temat odpowiedzialności w designie. 
Oprócz produktów oceniani byli też sami projektanci i ich biura. Zwycięstwo w tej kategorii przypadło projektantce Emily Turnbull. W Sanach Zjednoczonych jest wiele pracowni projektowych, które deklarują wegańskie wartości w projektowaniu wnętrz. Oto przykładowe biura:
Obraz
http://www.shannonscottdesign.com/
Obraz
http://www.dimaredesign.com/


Jeśli ta idea jest Ci bliska możesz zdobyć kwalifikacje w tej dziedzinie - np. na kursie online i otrzymać certyfikat potwierdzający, że jesteś vegańskim projektantem. 
Obraz
Możesz też zostać blogerem wegańskim - np. jak: Molly Tuttle z blogiem FashionVeggie.

Kiedy projekt jest wegański?

Jeśli nie znajdziesz w nim następujących materiałów pochodzenia zwierzęcego:
  • wełna, angora
  • skóra licowa
  • futra
  • sierści (np. wielbłąda czy końskiego włosia)
  • pióra ptasie (pierze w poduszkach, boa, pawie pióra itp.)
  • jedwab
  • meble klejone z użyciem klejów na bazie mączki kostne
  • należy też upewnić się, czy podczas produkcji wyposażenia nie ucierpiały żadne zwierzęta


a już kategoryczne NIE mówi się:
  • taksydermi
  • kości słoniowej
  • porożom

Czyli nie możemy stosować:
  • wełnianych koców i dywanów
  • futerek
  • materaca z wielbłądzią sierścią
  • pościeli z gęsim puchem
  • tapicerki z licowej skóry  
  • jedwabnej pościeli czy tapet
  • używać pędzli ze zwierzęcych włosów

Jak widać na przykładach amerykańskich pracowni vegan design nie musi być równoznaczny z surowym stylem ECO. Nawet luksusowe wnętrza kojarzone dotychczas z materiałami ekskluzywnymi, jak skóra naturalna mogą być wegańskie. Mówi się nawet o stylu VEGAN GLAM.

Na świecie działa też kilkadziesiąt certyfikowanych hoteli wegańskich realizujących idee weganizmu nie tylko w kuchni, ale też w kwestii wnętrz.
Obraz
Eremito Hotelito del Alma Parrano, Umbria
Kwestie cierpienia zwierząt do tej pory poruszały fundacje broniące praw braci mniejszych oraz wrażliwi na te kwestie artyści.
Przyszedł czas na głos projektantów. Co sądzicie?

Ja mam z tym tematem mały problem - a konkretnie z faktem zamiany naturalnych materiałów jak choćby wełna, czy jedwab - sztucznymi produktami chemicznymi. Zastanawiam się, czy jest to zdrowe dla człowieka? Nie jestem weganką, choć w mojej diecie mięsa jest bardzo mało, ale cierpieniu zwierząt mówię NIE. Nie pochwalam myślistwa i wieszania trofeów na ścianach, ale jednocześnie doceniam skórzane meble. Nic nie poradzę - chodzę wyłącznie w skórzanych butach, bo mam alergie na materiały skóropodobne. Z całą pewnością uszanuję prośbę klienta o stosowanie takich vegańskich materiałów, ale nie zaliczę się jednak do projektantów wegańskich. Na pewno nie przemawia do mnie tak ekstremalne potraktowanie tematu jak prace Chińskiego artysty The Gutsy Chair Cao Hui czy Armin Blasbichler. Wybaczcie okrutne obrazy, ale ciekawa jestem, czy uważacie, że promowanie idei weganizmu w ten sposób ma sens?
Obraz
Obraz
Obraz
5 Comments
Marta link
13/8/2017 12:43:44

Jestem weganką od kilku miesięcy i w związku z tym w ostatnim czasie bardziej kieruję się swoimi przekonaniami dobierając wyposażenie i dodatki do mieszkania. I bardzo dobrze się z tym czuję :)

Reply
Janek / Soczek Pomarańczowy.pl link
14/8/2017 21:53:28

Weganizm jako lifestyle, spójne i harmonijne budowanie swojej rzeczywistości w oparciu o pewne zasady jest bardzo ciekawym i wartym docenienia zjawiskiem.

Gorzej się robi, gdy zaczynamy wchodzić w wegeterroryzm - wchodzenie w skrajności jest niestety dość powszechnym problemem wśród mniejszości, czy aktywistów różnego typu. Ale to już temat na inną rozmowę. ;)

Pojawienie się vege-designerów wydaje się być bardzo naturalną reakcją na potrzeby rynku, na potrzeby ludzi - jeśli ktoś faktycznie czuje temat, to super! Niech tworzy vegańskie otoczenie dla vegan!

Ja się do tej grupy nie zaliczam - zbyt mocno cenię sobie skórzane buty, które namiętnie noszę, czy komfort siedzenia na skórzanym fotelu. Poza tym sądzę, że jednym z pierwotnych zadań zwierząt jest całkowite oddanie człowiekowi - krowa daje mleko, owca wełnę, a niedźwiedź futro.

Nie widzę nic złego w tym, aby mieć u siebie np. na sofie skórę jakiegoś zwierzęcia o ile zostało ono zabite w humanitarny sposób i nie jest zagrożone wyginięciem. Na tym polega posiadanie kręgosłupa moralnego, czyż nie?

Co do prac tego artysty - to jest sztuka, to jest artysta, który coś chce powiedzieć. Owszem, jego instalacje są wstrząsające, ale przypominam - to jest sztuka. Ona powstaje z potrzeby serca artysty, a nie w odpowiedzi na oczekiwania publiczności, więc pytanie o sens promowania weganizmu w tym przypadku...nie ma sensu. :)

Ciekawy wpis! Coś czuję, że może u siebie na blogu napiszę coś w tym temacie - dzięki za inspirację. :)

Reply
Adrianna
10/1/2022 13:22:21

Zabijanie w humanitarny sposób? A co to takiego?

Reply
Rest Lords link
15/9/2017 12:29:53

Te zdjęcia pod koniec nie wyglądają smacznie :D
Ale wcześniejsze designy bardzo mi się podobają, chociaż są raczej klasyczne, a preferuję styl modern :)

Reply
Magdalena Sobula link
15/3/2019 18:42:00

Bardzo dziękuję Ci za ten wpis. Od półtora roku jestem weganką, a od wielu lat projektantka wnętrz. Ostatnio coraz częściej zastanawiam się nad wyborem elementów wyposażenia wnętrza pod kątem ich zgodności z moja filozofią życia. Muszę być otwarta na oczekiwania i potrzeby klientów, więc staram się nikomu nie narzucać swoich przekonań, jednak wydaje mi się, że niebawem może okazać się, że klient będzie poszukiwał projektana, który będzie swobodnie poruszał się w tej tematyce i zagwarantuje weganom obsługę projektową zgodną z ich życiową filozofią. Nawet nie wiedziałam, że są już kursy przygotowujące do takich wyzwań. Więc jeszcze raz dziękuję za ten wpis, bo przymierzam się do zmierzenia się z tym tematem :)

Reply



Leave a Reply.


    nowość 2022!
    "E-book wzory, desenie"

    W sklepie CollageCollege czeka nowy zeszyt projektanta. Link do sklepu pod grafiką
    Obraz

    materiały edukacyjne dla projektantów i dekoratorów (link do sklepu - kliknij w grafikę)

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    coś dla początkujących


    Obraz

    coś dla zaawansowanych

    Obraz

    Obraz

    Autor

    Nazywam się Olka Barczak i jestem multipasjonatką, optysemistką i jutronautką. Jestem zawodowcem od wnętrz. Znajdziesz u mnie wsparcie dla wnętrzarskiej pasji, profesji i biznesu.


    zapraszam do grupy na facebook'u
    kolory we wnętrzach

    Obraz


    Obraz
    tu też znajdziesz mój blog :)
    najlepsze blogi
    Follow on Bloglovin
    Obraz
    Zaprzyjaźniony BLOG
    wkreceniwdom.com.pl
    blog toplista
    zBLOGowani.pl

    RSS Feed

    Jestem autorem wszystkich tekstów i pomysły na posty również są moim dziełem. Zamieszczane przeze mnie treści obejmuje prawo autorskie dlatego uprzejmie proszę o uszanowanie mojej pracy. Wiele zdjęć wykonuję sama lub jestem ich właścicielem, pozostałe staram się opisywać lub prosić o pozwolenie na publikację. Jeżeli któreś ze zdjęć jest twoim dziełem i nie życzysz sobie jego publikacji - napisz a natychmiast to naprawię :)

    Bardzo dziękuję za każdy komentarz - Twoja opinia jest dla mnie ważna i inspiruje mnie do pracy :)