COLLAGE COLLEGE
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  • BLOG
  • WARSZTATY
  • O Autorce
  • SKLEP
  COLLAGE COLLEGE

collage college - MIEJSCE WNĘTRZARSKIEJ EDUKACJI

10 błędów, z którymi musisz żyć?

18/3/2015

145 Comments

 
Obraz
Dzisiaj zapraszam na mojego bloga wszystkich hejterów (zwłaszcza wszechwiedzące hejterki), którzy dzisiaj jeszcze nie wydalili z siebie całego swojego jadu i nienawiści. Będzie co komentować i obrzucać mnie błotem – jestem dzisiaj gotowa przyjąć to z godnością doświadczonego projektanta. Mam oczywiście nadzieję, że w mojej obronie stanie kilku kolegów po fachu :)
P.S. Wszystko zilustrowane najbrzydszymi zdjęciami, jakie kiedykolwiek znalazły się na moim blogu, ever!!!

Będzie o 10 największych błędach, które popełniają Polacy urządzając swoje domy i mieszkania.
Ograniczam się tylko do 10 niezrozumiałych i irytujących.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
1.    Niezdrowe ASPIRACJE – tak, zaczynamy od czynnika pośrednio związanego z aranżacją ale w znaczący sposób wpływającego na ostateczny wygląd i funkcjonowanie naszych domów. O co mi chodzi? Chodzi o nasze ambicje i kierowanie się opiniami innych oraz zaprzeczanie swoim prawdziwym potrzebom na, rzecz potrzeby chwalenia się przed światem swoim dziełem życia – domem. Wiele razy spotykałam się z tym, że przeciętna rodzina decyduje się na projekt domu, w którym salon ma powierzchnię przynajmniej dwukrotnie większą niż wystarczyłoby do wygodnego funkcjonowania, natomiast pokoiki dzieci, sypialnia dorosłych to potworne klity (najczęściej na nieustawnym poddaszu). Kiedyś rozmawiałam z klientką, która po kilku latach mieszkania w takiej właśnie „willi” ( tj. salon z jadalnią o pow. 80m2, kuchnia 40m2, hol 30 m2) przyznała się do tego błędu. Nie miała w tym dużym domu swojego pokoju a czas, który zawsze chciała spędzać na wykonywaniu rękodzieła (jej marzenie) spędzała na sprzątaniu ogromnego i uwaga wiecznie pustego domu!!! Z tych powierzchni na pokaz nikt nie korzystał – gości mieli rzadko, dzieci uciekały z domu przy każdej okazji a Pani domu nawet nie korzystała z kuchni bo jedzenie przynosił Pan domu  gdyż był właścicielem kilku restauracji.  Oczywiście przykłady można mnożyć ale chodzi zawsze o to samo – dokonując wyborów zbyt często kierujemy się tym, co zwykło się przyjmować za normę a nie prawdziwe potrzeby! Warto sobie dać trochę czasu na decyzje związane z budową domu i jego kształtem oraz funkcjonalnością – to naprawdę przekłada się na jakość życia.

2.    Plan otwarty – przeceniany i często niezrozumiany pomysł na otwieranie przestrzeni. Najważniejszym jednak mankamentem tego rozwiązania jest brak gotowości na taki zabieg i późniejsze utyskiwanie na jego wady. W domu, gdzie się regularnie gotuje (zwłaszcza niezwykle wonną polską kuchnię tradycyjna) nawet przy dobrej wydajnej wentylacji nie unikniemy rozprzestrzeniania się zapachów na całej przestrzeni dziennej. To rozwiązanie przeznaczone jest także dla lubiących sprzątać – widok kuchni po obiedzie też nie należy do bardzo reprezentacyjnych – więc jeśli zdaje sobie z tego sprawę i nie przeszkadza Ci to – to ok. ale jeśli potem wprowadzasz do swojej otwartej przestrzeni różne zabiegi mające ukryć to, co niegodne oczom gościa – to zastanów się dwa razy.  

3.    Wiara, że istnieją idealne materiały wykończeniowe (czyt. niebrudzące i wiecznie trwałe). Nie ma takich i czas się z tym pogodzić. Każdy materiał czy to naturalny czy sztuczny posada taką samą listę wad jak i zalet. Jeśli coś mnie urzekło i marzę o tym, aby cieszyło moje oczy każdego dnia – to godzę się z tym, ze będzie wymagało mojej uwagi i będę musiała o to dbać. Więc, jeśli marzę o białej wykładzinie w sypialni, to nie będę się frustrowała, że muszę odkurzać częściej niż raz w tygodniu i na pewno nie wpuszczę do tego pomieszczenia psa z ubłoconymi łapami licząc, że dywan sam się wyczyści. Nie chodzi o to, że ja namawiam kogokolwiek do niepraktycznych rozwiązań, tylko chcę wyrazić swoją frustrację niemożliwymi oczekiwaniami niektórych klientów, którzy nie chcą podjąć odpowiedzialności za swoje wybory. Umówmy się, że życie w swej naturze w ogóle jest niepraktyczne i wymaga ciągłego naprawiania, sprzątania i powtarzania uciążliwych czynności.  

4.    Komplety mebli – to zawsze zły pomysł nawet jeśli to meble marki z najwyższej półki. Jedynym miejscem, gdzie takie rozwiązanie wygląda dobrze to salon meblowy. To estetyczne pójście na łatwiznę zdradzające brak gustu. Kropka.

5.    Nieumiejętnie dobrane kolory.
Nieumiarkowanie w kolorystyce. Jeden, zwłaszcza natężony kolor we wszystkich pomieszczeniach – horror! Czy ubieramy się na co dzień we wszystko w jednym kolorze – raczej nie.

6.    Niespójność w stylistyce. Największą krzywdę zrobił niedoszłym dekoratorom tzw. styl eklektyczny a właściwie jego niezrozumienie. To naprawdę nie jest tak, że można mieszać wszystko ze wszystkim – to arcytrudna sztuka. Zawsze to porównuję do gotowania. Jeśli wrzucisz do miski po trochu wszystkich posiadanych w lodówce produktów w dowolnej ilości i przyprawisz wszystkimi przyprawami to masz duże szanse na co najmniej niestrawność.  

7.    Meble i sprzęty na pokaz. Po co kupujesz sofę za 30 tys. z przepięknej licowej skóry jeśli zakrywasz ją potem obskurnym kocem? Albo po co Ci dywan z
Afganistanu, jeśli każesz go obchodzić szerokim łukiem domownikom?  Właściwie to rozszerzenie punktu pierwszego ale moim zadaniem zasługuje na oddzielną kategorię.

8.    Okna, których nie ma. Najpierw wydajesz mnóstwo pieniędzy na supernowoczesne piękne okna a potem je zasłaniasz okropnymi firankami i masą zasłon i to nieraz jeszcze mało bo zawsze można dołożyć rolety (wewnętrzne i zewnętrzne). Nie rozumiem tej sprzeczności? Naprawdę wszyscy chcą się aż do tego stopnia chronić przed światem zewnętrznym i światłem, na brak którego wszyscy narzekają?  

9.    Brak umiejętności zarządzania budżetem całej inwestycji – budowy lub wyposażenia w trakcie remontu. W praktyce wygląda to tak, że najwięcej niepotrzebnie i brawurowo wydanych pieniędzy idzie na pierwsze w kolejności działania na budowie, a te w kolejnych punktach listy są boleśnie okrajane i ostatecznie pieniędzy prawie zawsze brakuje na dokończenie projektu. Efekt – niedokończona elewacja, niewykończone wnętrza o braku stosownych dodatków już nie wspominając. Powód to nie brak pieniędzy, tylko brak kosztorysów i listy prac i wyposażenia. Do budowy domu czy urządzania mieszkania podchodzimy z ułańską fantazją i wiarą, że cud sprawi, że wystarczy nam pieniędzy. Proponuję się przyjrzeć tabelkom z wyceną np. fundamentów – pierwsza z prac na budowie – rzadko ktoś z tym dyskutuje i się targuje bo ulegamy euforii zaczęcia budowy w ogóle i to przesłania nam rozsądek. W wykończeniówce ten koszt, którego się dobrze nie kalkuluje to podłogi i ściany oraz sprzęt AGD – po mistrzowsku wciskany przez przedstawicieli handlowych za gigantyczne pieniądze. Zastanów się, czy naprawdę potrzebuje lodówki za 8 tys. złotych zwłaszcza, że może ci z tego tytułu braknąć na stół? Dlaczego mnie interesują cudze pieniądze? Bo często takie nieroztropne decyzje i ich skutki zrzucane są potem na mnie jako projektanta – przykład: oto moja przepiękna luksusowa kuchnia, za 100 tys. złotych znajdźmy sposób na zaprojektowanie i dopasowanie do niej salonu i jadalni – budżet 3 tys. (z projektem oczywiście).

10.    Słynne wiadro w kącie – czyli brak miejsca na przechowywanie. Projektujemy pokoje kąpielowe, Spa w domu, alkowy i inne fascynujące funkcję ale nie ma w domu pomieszczenia gospodarczego na szczotki, na pranie, na pralkę czy inne mniej nadające się do ekspozycji rzeczy, bez których nie da się przecież funkcjonować.

Widzę w zasadzie dwa skrajnie różniące się zjawiska w polskich domach
 – jedno to dom jak siedziba dla firmy sprzątającej – wszystko co się w nim znajduje ma ułatwiać sprzątanie i obsługę (w zasadzie jest domem modelowym jak perfekcyjnie sprzątać dom innych funkcji nie przewiduje się) – tu przedstawicielki znajdziecie na większości forów internetowych dla niepoznaki nazwanych „jak urządzić własne mieszkanie” – a rzeczywistości „jak sprzątać, co sprzątać i czym sprzątać 24/7/365?”.  

- oraz wersja druga – dom Carrington’ów – czyli właściciel zakłada że obsługą domu zajmą się niewidzialne krasnoludki załatwiającą wszelki brudne i niewygodne prace.   

Kropka – tyle na dziś. Mam tego więcej i jak będę mieć kiedyś znów zbyt dobry dzień i postanowię go sobie zepsuć to napiszę ciąg dalszy. To tyle, teraz Wasza kolej – proszę o bezwzględne, obraźliwe i złośliwe komentarze.


145 Comments
Maria z Proste Wnętrze link
18/3/2015 05:59:31

A mnie i tak kusi, by wyburzyć ścianę między kuchnią, a pokojem... ale ja mam męża pedanta ;)... no i nie mam budżetu na remont :)

Reply
Olac'ollage
18/3/2015 06:18:16

Mario, nie dam się nabrać - komentarz od projektanta się nie liczy :) bo i tak wiem, że ty zrobiłabyś to świetnie.
P.S. Jak kiedyś się wkurzysz na męża to daj znać wpadnę i razem tą ścianę wyburzymy.

Reply
Arch/tecture
18/3/2015 06:55:06

haha to może być ciekawy remont :D

Nika
26/1/2022 09:44:04

Z tymi otwartymi przestrzeniami dobra uwaga - to może być pułapka jeśli się tego nie przemyśli. Od nas z domu taki pomysł - my z samego projektu (gotowy - od dewelopera Lokum) mieliśmy z założenia otwartą kuchnię i co zrobiliśmy, to kupiliśmy baardzo grube zasłony i jak trzeba kuchnię "odciąć" - to zakrywamy i wygląda to mega elegancko + też pasuje do samej nowoczesnej bryły domu ;)

Reply
Magda Motrenko link
18/3/2015 06:22:18

"jak sprzątać, co sprzątać i czym sprzątać 24/7/365?" hehe :D

Nie jestem projektantem, ale mam podobne odczucia i zgadzam się w pełni :)

Tylko co do rozkładania kosztów - jest jeszcze jedna kwestia. Jak stół kupimy tani i badziewny, to za rok łatwo wymienić. A fundamentów wymieniać nie będziemy i jeśli okażą się badziewne, może być w przyszłości problem. Myślę, że to jeszcze odgrywa istotną kwestię.

Buziaki!

Reply
PROJEKT DOM link
18/3/2015 06:52:03

W pełni zgadzam się w kwestii fundamentów, akurat na tym nie wolno oszczędzać, błąd w sztuce może wygenerować ogromne koszty.

Reszta punktów jest jak najbardziej trafna i z życia wzięta. Pomyśleć, że wystarczy trochę zdrowego rozsądku, aby zaradzić tym wszystkim błędom. Niestety wszystko zagłusza euforia towarzysząca budowie domu/kupnie mieszkania i te ciągłe podszepty "no przecież dom budujesz raz w życiu"... a potem spłacasz dużo za duży kredyt ;)

Reply
OlaCollage
18/3/2015 07:10:02

Fundamenty to podstawa - że tak niezgrabnie to ujmę :) znam temat z praktyki budowlanej i zgadzam się, że to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji. Kiedyś na budowie widziałam jak robotnik wrzucał stare garnki do wykopów próbując mi wmówić, że to zbrojenie 😀. Mi w tym tekście chodzi jedynie o to, że łatwiej jest przeciętnego Kowalskiego naciągnąć na spore koszty w budowlance niż rzeczach drobnych, które może sobie sam skalkulować. Dzięki serdeczne za komentarz.

OlaCollage
18/3/2015 07:04:47

Ja oczywiście nie mówię o jakości fundamentów (jestem architektem) tylko o cenie z którą trudno dyskutować u wykonawcy :) ja takich rozmów zaliczyłam na budowie kilkadziesiąt - piszę bo mi żal klientów robionych w balona właśnie na tym etapie budowy. Cieszę się, że Ciebie też rozbawiłam. Pozdrawiam

Reply
Aneszka link
17/12/2017 15:43:39

Tu się zgadzam, często wysoka cena nie oznacza jakości/dobrego rozwiązania, ale najczęściej niskie koszty oznaczają szybki problem. I oczywiście popieram Twoje zdanie, ale poszłabym znacznie dalej. Nawet stołu badziewnego nie warto, zwłaszcza jeśli nie jest konieczny do przetrwania.

Reply
Arch/tecture
18/3/2015 06:59:06

Post jest super. W krzywym zwierciadle ale sama prawda przedstawiona. Z jednej strony zabawne a z drugiej tak bardzo dla nas frustrujące

<a href="http://www.arch-tecture.blogspot.com">Arch/tecture- blog pełen designu! </a>

Reply
OlaCollage
18/3/2015 07:11:40

Bardzo mi miło :) dzięki

Reply
Design or Breakfast link
18/3/2015 07:08:39

Jako koleżanka po fachu, zgadzam się w 100% z opisanymi przez Ciebie błędami. Osobiście jestem zwolennikiem otwartego planu, wierzę w swobodny przepływ energii i funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń, ale osoby decydujące na takie rozwiązanie muszę się liczyć z różnymi mankamentami tej decyzji, a jak napisałaś nie każdy jest na to gotowy. Na początku klient rzuca pomysł plan otwarty, że tak chce, bo usłyszał gdzieś to modne hasło a potem narzeka że mu śmierdzi w całym domu i że projekt był zły :)
a punkt z kolorystyką, rozwalił mnie na łopatki, ale tak właśnie jest !!! pozdrawiam !

Reply
OlaCollage
18/3/2015 07:13:35

Wiedziałam, że koledzy po fachu znają to z autopsji :)

Reply
Eliza Pilecka
18/3/2015 09:25:57

Reply
7ka link
18/3/2015 09:33:03

Jestem tu pierwszy raz i już zostaję :). Masz samą słuszność i dodam, że kilka z tych grzechów popełniłam. Nie wiem czy ten tekst by mnie przed nimi ustrzegł, bo jako świeży inwestor bardzo się chce wiedzieć najlepiej, ale takie teksty są potrzebne.

Reply
OlaCollage
18/3/2015 11:02:48

Naprawdę poczułam się potrzebna :) dziękuję i zapraszam

Reply
Ewa link
18/3/2015 10:00:38

Jejku ile razy widziałam wiadro w kącie, jeszcze przy małych mieszkaniach można to zrozumieć, bo gdzieś trzeba ten odkurzacz trzymać, ale nie wiem jak można projektować domy bez pomieszczenia gospodarczego :)

Reply
Olacollage
18/3/2015 11:04:41

Też się nad tym zastanawiam ale nieraz to ja namawiam inwestorów na taki luksus :)

Reply
Karolina Sip link
18/3/2015 10:20:00

Frustrujące ale prawdziwe :) Punkt 3. z posta jest moją zmorą, zajmuję się projektowaniem mebli z drewna i wielu jest Klientów zdziwionych faktem, że na drewno również trzeba uważać i o nie dbać...

Reply
OlaCollage
18/3/2015 11:10:21

No coż, nam pozostaje jedynie wyprowadzać z błędu i podkreślać zalety - licytowanie się, co jest mniej czy bardziej praktyczne nie ma większego sensu :) P.S. Zaglądam czasem do Mebli z Krakowa :)

Reply
Karolina Sip link
18/3/2015 13:49:49

Jak coś wpadnie w oko Klientom czy Tobie to dawaj znać :) Zwłaszcza, że dużo mebli robimy z indywidualnych projektów i na wymiar :)

Marysia link
18/3/2015 12:41:36

Podpisuję się wszystkimi czterema łapami. Kuchnia otwarta została ludziom wparta przez lobby deweloperskie;) A od materiałów "niebrudzących się" jeszcze bardziej lubię "samoczyszczące" :D

Reply
OlaCollage
18/3/2015 12:51:14

Może za 20 lat będą i takie "samoczyszczące" ale wtedy będzie zapotrzebowanie na takie zmieniające kolor i fakturę w zależności od humoru kupującego - będziemy wtedy spokojniejsi albo nawet niepotrzebi ;)

Reply
Eliza
18/3/2015 13:12:24

A ja lubię kuchnię otwartą. Na własne życzenie dokonałam takich zmian nim jakikolwiek developer zaczął wprowadzać to rozwiazanie

Reply
OlaCollage
18/3/2015 13:53:45

Elizo, ja też lubie, nie przepadam tylko za marudzącymi ludźmi :)

Marysia link
19/3/2015 03:53:35

Nie powiedziałam, że nie lubię;) Ale nie jest to rozwiązanie dla każdego i decyzja musi być tu na maxa świadoma. A deweloperzy często nie pozostawiają już wyboru bo łatwiej im wyrobić potrzebną powierzchnię i nie ma dodatkowego pomieszczenia w którym potrzebne jest światło dzienne.

Magda Szulc link
19/3/2015 03:38:38

Bardzo fajny, racjonalny post, z którym się zgadzam w 99% :)

Reply
OlaCollage
19/3/2015 05:35:43

Magdo bardzo dziękuję :) chociaż nie pociesza mnie fakt, że wielu z nas się zmaga z tymi samymi problemami :( ale przy wsparciu jakoś lepiej się to znosi.

Reply
Mial Eeko
19/3/2015 05:13:03

Rany, jak ja się lubię pośmiać z rodaków! Podła ja... Ale ścianę kuchni osobiście bym sobie rozwaliła, bo wkurza mnie, że na bankietach wszyscy się bawią, tylko ja przy garach, samotna. I co z tego, że z kieliszkiem wina? No co?! Gdyby tylko nie te schody po drodze... ;)

Reply
OlaCollage
19/3/2015 05:39:03

Mial - ja się tym poczuciem humoru staram ochronić przed szaleństwem :) i jeszcze raz podkreślam - ja jestem bardzo za otwieraniem przestrzeni tylko ŚWIADOMIE :))) nawet po kieliszku wina lub dwóch. Pozdrawiam

Reply
Katarzyna Rostowska link
19/3/2015 05:35:52

Witaj, jestem u Ciebie pierwszy raz i bardzo zainteresował mnie Twój post. Nie jestem architektem, ale zgadzam się z wieloma punktami wymienionymi przez Ciebie. Najbardziej jednak drażni mnie niezrozumienie przez Polaków słowa "eklektyzm" i chyba dlatego oglądamy później wnętrza nie tyle w stylu eklektycznym co w stylu "poplątanie z pomieszaniem". Nieumiejętne stosowanie kolorów też mnie okropnie drażni, o kompletach mebli nie wspomnę.
Fajny, inspirujący wpis, który powinien sobie przeczytać każdy, kto zamierza wybudować sobie dom. Pozdrawiam.

Reply
OlaCollage
19/3/2015 06:10:52

Kasiu, twoja opinia to miód na moje serce, bo przecież nie miałam zamiaru tego pisać wyłącznie dla kolegów z branży :) W jednym jak widzę bardzo się zgadzamy - ten nieszczęsny eklektyzm - zmora na moich kursach projektowych. Zapraszam Cie częściej :)

Reply
Katarzyna Rostowska link
19/3/2015 12:10:07

Ola, dziękuję za zaproszenie - na pewno skorzystam, bo sama wciąż się uczę :) Odnośnie kursów - prowadzisz je również on-line?

lala
19/3/2015 06:38:42

Jakie to prawdziwe;) Może nie zgadzam się ze wszystkim ale u mnie brakuje właśnie tego pomieszczenia gospodarczego eh

Reply
OlaCollage
19/3/2015 08:10:02

Jeśli Cię to pocieszy, to ja się dopiero w trzecim własnym domu doczekałam takiego luksusu :)

Reply
OlaCollage
19/3/2015 12:17:12

Kasiu R. - internetowe też:) info o e-kursach masz tu - http://www.collageblog.pl/warsztaty/e-kurs-z-collagem

Reply
Katarzyna Rostowska link
19/3/2015 14:42:55

Dziękuję bardzo! Jutro przestudiuję stronę :) Ależ się cieszę!!!

Reply
Hanna Mocarska link
19/3/2015 13:44:05

Jednak inicjatywa share week ma sens, odkryłam dzięki temu ten wspaniały blog, a ten wpis idealnie, dosłownie idealnie trafia w punkt! Sama jestem na etapie planowania wykończenia domu i choć wszystkie zasady są mi znane, ale takie dosadne przypomnienie o wszystkim jest bardzo pouczające!
pozdrawiam serdecznie:)

Reply
OlaCollage
19/3/2015 15:36:03

Haniu, dziękuję za komplementy. Będę zaglądać również do Ciebie :) pozdrawiam

Reply
MARZENA Nowa link
20/3/2015 02:12:25

I zgadzam się z częścią i nie.
Pierwsza rzecz jaka się nasuwa do głowy po przeczytaniu jest taka, że tekst ewidentnie napisany jest przez projektantkę, architektkę, bądź wnętrzarkę wierną swojemu jedynemu ukochanemu stylowi. Nie wiem: minimalistyczny, skandynawski, loft'owy? :)
Z pierwszym punktem trudno się nie zgodzić. Kupując dom też miałam ochotę na większy, wiecie ta przestrzeń, żeby można było tańczyć, urządzać imprezy dla gości itp... Uratowało mnie to, że przeliczyłam kasę i okazało się, że może mi nie wystarczyć.:) Dzięki temu kupiłam idealne :) Jakby szyte na miarę.
2. Plan przewidywał oddzielną kuchnię i oddzielny salon. Stwierdziłam jednak, że rozwalę tę ścianę :)))))))) I barrrrrdzo dobrze zrobiłam. Gotuję mało, więc nic nie śmierdzi. Zdecydowałam się na zamknięte szafki (muszę przecież gdzieś poupychać wszystkie swoje graty) mimo, że jestem fanką otwartych półek. Nie wystawiam sprzętów kuchennych na wierzch, bo mnie to irytuje. Stoi tam tylko jeden piękny czajnik w kolorowe groszki, który jest super ozdobą tego mojego otwartego planu. Gdybym zostawiła to tak jak było: miałabym ciasną kuchnię i ciasny salon.
3. Ok, zgoda.
4. Komplety mebli. Dla niektórych są po prostu bardziej opłacalne, bo są tanie. Nie każdego stać na projektanta czy designera, który podpowie mu, jakie meble ma zakupić. A nie każdy umie odpowiednie meble znaleźć lub zrobić sam.
5. ok.
6. No tak, w niektórych wnętrzach rzeczywiście można dostać oczopląsu...
7.ok
8. Nie wyobrażam sobie wnętrza prowansalskiego, vintage czy shabby bez pięknych zasłon... To one m.in. tworzą klimat wnętrza....
9. i 10. ok

To teraz ja czekam na falę hejtów :)

Pozdrawiam serdecznie :) Naprawdę, bardzo :) Wszystkich :)

Reply
OlaCollage
20/3/2015 03:27:51

Droga Marzeno, bardzo dziękuję za twój komentarz :) niestety mylisz się co do jednego - nie mam jednego ukochanego stylu właśnie dla tego, że jestem architektem i nie mogę przekładać osobistych preferencji na potrzeby innych ludzi. Profesjonalistaotrafi zrealizować projekt w każdym stylu - pytanie tylko jak się z tym czuje? Ja w tym tekście nie krytykuję otwierania przestrzeni tylko to, że klienci nie znają konsekwencji. Hejtu nie będzie tylko życzenie naprawdę miłego dnia :) pozdrawiam Olka

Reply
marzena nowa link
23/3/2015 01:38:24

:) Również życzę miłego dnia! Będę tu wpadała częściej. Podoba mi się Twój sposób pisania :)
Pozdrawiam!!

Michał Jędrasik link
21/3/2015 05:35:20

"Albo po co Ci dywan z Pakistanu, jeśli każesz go obchodzić szerokim łukiem domownikom?"
Jako sprzedawca orientalnych dywanów "Pakistan" zupełnie mnie zaskoczył. Owszem Chobi czy Buchara mogą być ładne, ale nie są to zazwyczaj szczególnie wartościowe wyroby :) Zamieńmy na Iran lub Afganistan i przytaknę z radością.

Co do całego artykułu - punkty 1;4;6;7;10 - dotarłaś, Droga Autorko do clue. Kto może niech przekleja gdzie się da, drukuje broszury w tysiącach egzemplarzy i rozdaje przechodniom na ulicy :))

Reply
OlaCollage
21/3/2015 05:48:04

Michale dzięki za poprawkę - faktycznie Afganistan :) nie
Pakistan - pomyłka haniebna. Jak widać fachowiec wyłapie. Bardzo dziękuję za komplement mimo wpadki, pozdrawiam.

Reply
Dorota Janiak
28/4/2015 13:58:07

Jak już się jest takim szczególarzem, że się komuś wytyka "pakistana", zamiast wychwycić z tekstu tzw. ducha, to wypada być też szczególarzem wobec siebie. Clou, drogi panie dywaniarzu, a nie clue. Clou, czyli gwóźdź, w przenośni sedno. A czegoś takiego jak clue w ogóle nie ma. Oj, coś mi się wydaje, żeśmy się chcieli pochwalić, że handlujemy dywanami. A nuż sprzedaż wzrośnie, jak napomkniemy o tym na blogu wnętrzarskim? Wstyd stąd do Buchary.

Reply
Michał Jędrasik link
13/10/2015 17:31:17

"Clou, czyli gwóźdź, w przenośni sedno. A czegoś takiego jak clue w ogóle nie ma." - dziękuję, będę od dzisiaj stosował prawidłową pisownię.
Przy okazji, dywaniarz to człowiek wytwarzający dywany, przyznaję się bez bicia, że ja tego nie potrafię (obiecuję spróbować, jak stanę przy krośnie). Słownik slangu wspomina też coś o fryzurze ;) Różnie z nią bywa.

Pani Oli, mam nadzieję, nie uraziłem uwagą.

Michał Jędrasik link
21/3/2015 06:25:10

Widzisz, przytakuję z radością. Gdybyś miała klientów, którzy tak "obchodzą" tradycyjne wełniane dywany, możesz im uświadomić, że naturalne i równomierne zużycie dodaje im dodatkowego uroku. Coś jak "stary piernik" (ciasto mam na myśli).

Reply
OlaCollage
21/3/2015 07:05:15

Obiecuję, że to temat na duży oddzielny post - jeśli pozwolisz, to na 100% będę się konsultować z Tobą :)

Reply
Michał Jędrasik link
21/3/2015 07:19:58

Masz u mnie pełne wsparcie, jeśli tylko się zdecydujesz :)

Maja Sypniewska link
21/3/2015 09:43:02

Bardzo rzeczowy wpis. Każdy powinien to wydrukować i powiesić na ścianie, żeby tych błędów nie popełniać.
Z prawie wszystkimi się zgadzam, niektóre bym może trochę zmodyfikowała. Gratuluję pomysłu na artykuł!
Pozdrowienia!
MIU design blog

Reply
OlaCollage
22/3/2015 06:35:42

Dziękuję Maju, zgadzam się, że w tej kwestii jest jeszcze wiele do powiedzenia :) dzięki że tu zajrzałaś

Reply
Irmina M.
25/3/2015 02:51:39

w punkt! ech...chciałoby się przy podpisaniu umowy taki załącznik klientom dawać do podpisania :)

Reply
Janusz link
26/3/2015 07:05:48

Najgorzej to zaufać dla projektanta który nie przykłada się do swojej pracy.

Reply
OlaCollage
13/4/2015 13:52:26

Racja - najgorsze jest zmarnowanie zaufania. Jedyne co można zrobić to wcześniejsze sprawdzanie tych kompetencji - rozmowa, konsultacja.

Reply
Asia
10/4/2015 02:53:52

Ha, jako laik ze wszystkimi punktami się zgadzam (do niektórych doszłam nawet samodzielnie:D), ale "coś" mnie uwiera w kwestii eklektyzmu. dlaczego jest to zmora kursów projektowania? Z moich doświadczeń osobistych, forowych i blogowych wynika, że próbują tego ludzie którzy się "wnętrzarstwem" interesują i wychodzi im to lepiej lub gorzej. Natomiast projektanci, którzy powinni w tym celować, rzadko tego próbują. Już nawet nie mówię o "Dekoratornii", ale nawet w "Dobrym Wnętrzu" trudno jest znaleźć dobry przykład eklektycznego wnętrza. W "Elle Decor" jest takich dużo, ale są to przykłady zagraniczne. Skąd taka niechęć?

Reply
OlaCollage
13/4/2015 13:46:49

Asiu, obiecuję że tematem eklektyzmu zajmę się już niebawem - zainspirowałaś mnie do tego - dziękuję. Pozwól, że nie odpowiem teraz i proszę zaglądaj do mnie :) mam na ten temat parę teorii.

Reply
Ania link
18/5/2015 15:35:53

Podpisuje się pod listą obiema rękoma :) Miło było przeczytać.

Reply
Ola Braun link
24/10/2015 04:43:22

Bardzo trafne porady, właśnie funkcjonuję w mieszkaniu o otwartym planie i ciągle muszę sprzątać w kuchni bo nie znoszę patrzenia na ten bałagan z kanapy w salonie. U mnie jest dość wysoki barek oddzielający dwie przestrzenie i to czasem pomaga, ale zapachów i tak nie da się powstrzymać

Reply
lunart.eu link
12/11/2015 15:17:04

Najgorsza jest zdecydowanie niespójność stylistyczna. Wszystko w innym stylu - to zawsze wygląda tragicznie.

Reply
Kacper ze sposobnaremont.pl link
23/11/2015 18:49:18

Brak kontroli nad budżetem, z tego chyba biorą się największe kłopoty.

Reply
fedkolor link
31/1/2016 20:09:02

Kilka naprawdę Ciekawy spostrzeżeń. Można się się wiele nauczyć i na przyszłość uniknąć niektórych błędów.

Reply
Justyna R
9/2/2016 01:22:44

Myślę, że napisałaś fantastyczny i dający do myślenia artykuł. Zgadzam się ze wszystkim, choć zaskoczyło mnie stwierdzenie odnośnie kompletu mebli. Ja zawsze tak starałam się kompletować... Ale chyba masz rację, warto wysilić się na większą kreatywność. Dzięki za miłą lekturę :) Pozdrawiam!

Reply
Olka
9/2/2016 10:50:40

Bardzo się cieszę Justyno, że Ci się spodobał ten wpis :) i dziękuję za odwiedziny. Co do kompletowania mebli to sprawa ma się różnie, nieraz lepszy jednak komplet, niż nieumiejętnie zakomponowany zestaw różnych mebli :) i tak najwżniejsze, żeby w swoim domu czuć się, jak u siebie.

Reply
Michał link
31/3/2016 14:20:18

Części błędów w swoim mieszkaniu będę się wystrzegał, w inne pewnie wpadnę przypadkiem. Przesada z kolorami ścian i zasłonami w oknach to chyba domena Polaków.

Jeśli chodzi o komplety mebli, jaką alternatywę masz na myśli? Meble na zamówienie, pod wymiar itd?

Reply
Kasia link
1/6/2016 16:54:17

Podpisuję się pod tą listą - jeśli chodzi o mnie jak będę kiedyś urządzać mieszkanie to na pewno skonsultuję to z jakimś projektantem. Oczywiście sprawdzonym :)

Reply
Kasia link
12/8/2016 12:35:10

Pożyteczny post. Urządzenie mieszkania to zbyt wielki wydatek żeby robić to samemu, warto skorzystać z rad projektanta

Reply
Marianek
21/8/2016 16:14:44

No wiele na pewno cennych rad, ten przykład z wiadrem prawdziwy w prkatyce heh, usmiałem się ale widziłem podobne sytuacje. Ja miałem parę rzeczy które chiałem koniecznie mieć ale własnie zdecydowałem sie na fachowa zeby to mądrze "wział do kupy" pozdarwaim Iwonę Terczyńską w Warszawie - świetna Architekt

Reply
Ania link
5/9/2016 13:07:26

Nie ma nic idealnego :D Mi się wydaje, że nie zawsze musimy żyć z tymi błędami. Jeśli je sobie uświadomimy i rozwiążemy jakoś problemy z nimi związane to nie jest dla nas to problemem już.

Reply
Rektys link
28/10/2016 12:17:07

Fajne wskazówki, dużo cennych uwag na które zwrócę uwagę przy okazji remontu salonu, który mnie niedługo czeka:)

Reply
Olga link
28/10/2016 14:48:39

Bardzo ciekawy artykuł. Dzięki niemu spojrzałam obiektywnym okiem na moje mieszkanie i zrozumiałam, że moje wnętrze jest... błędnie zaprojektowane. W ten długi weekend spróbuję zmienić coś na lepsze. Dziękuje i pozdrawiam

Reply
Fila link
3/11/2016 10:30:36

Rzeczywiście nie mogę się nie zgodzić z pewnymi przedstawionymi przez Ciebie argumentami :) Sama mam aneks kuchenny i doskonale znam problem przenikania zapachów. Zwłaszcza w przypadku kawalerki nawet nie wiesz kiedy płaszcz w przedpokoju pachnie gulaszem... pozdrawiam! :)

Reply
Project Art link
22/11/2016 08:53:02

Mam wrażenie, że rzeczywiście zarządzanie budżetem, mieszanie kolorów czy łączenie różnych stylów, często nie pasujących do siebie to największe grzechy dla tej branży :)

Reply
Eugen link
30/11/2016 11:41:32

No niestety, większość rzeczy robimy na pokaz, ale jeżeli człowiek ma chociaż trochę wyobraźni, to połowy z tych błędów nie popełni, zwłaszcza jeśli nie będzie urządzaj wszystkiego sam.

Reply
Karlik link
27/12/2016 14:04:59

Zdecydowanie bardzo pomocny artykuł. Łączenie różnych stylów to mega błąd popełniany przez wiele osób.

Reply
Lofft link
27/12/2016 14:08:55

Super artykuł, z niektórych rzeczy nawet nie zdajemy sobie sprawy..

Reply
pblechbud link
28/12/2016 16:27:22

Niezwykle przydatne porady dla wszystkich osób zainteresowanych zakupem nowego mieszkania...

Reply
Weronika link
2/1/2017 09:05:50

Przydatny poradnik, szczególnie dla mnie. Całe urządzanie jeszcze przede mną...

Reply
FotoDruk link
9/1/2017 19:02:50

Pożyteczne wskazówki, dużo cennych uwag na które zwrócę uwagę przy okazji remontu mojego mieszkanka, który mnie niedługo czeka :)

Reply
Beata Sz
18/1/2017 09:20:27

Fajne porady z którymi się w zupełności zgadzam. Mi brakło kasy na meble i dodatki ale wynika to z i tak okrojonego budżetu. Zgadzam się, powinno być miejsce na pralkę i środki czystości. Ja mam takie małe pomieszczenie zamiast zwykłego korytarzyka (przejścia do garażu) są dodatkowe drzwi i powstała mała pralnia... wspąmnę że moi budowlance mieli niezły ubwa że takie coś małe mi się zachciało... ale mop nie stoi w kuchni ani w łasience. Jeżeli ktoś lubi robić weki to właśnie powinien znaleść miejsce na nie... u mnie pod schodami.

Reply
MARTA
23/1/2017 14:48:59

Pomocne wskazówki, na pewno do wykorzystania na każdym gruncie.
Akurat jestem po <a href=http://lokum-deweloper.pl>inwestycje mieszkaniowe kraków</a> także każde wskazówki na miarę złota dla mnie ;)

Reply
jawora
8/2/2017 22:00:08

oczywiście rozumiem punkt widzenia,ale...moja rodzinka to 7 osób ,do tej pory mamy 88 metrów domu,właśnie rozbudowujemy....
Moim większym ( a są i całkiem małe ) dzieciom marzy się duży salon : przy ilości ich znajomych-rozumiem,gotowanie...mam zamówienie na ,,kurs " od kumpel córki ( studentki) -byłoby łatwiej jednak przy otwartej kuchni,kocham styl boho,starocie ,mam kolekcję foteli z PRL ( mąż tapicer) ,fotele z 19 wieku i kanapę z lat 20 -tych ...ze nie wspomnę o starych regałach kuchennych z lat 40 i 50 -tych....urządzanie wnętrz to będzie wyzwanie( plakaty ulubionego surrealisty...) ...tak zobaczymy,tekst inspirujący,Pozdrawiam.

Reply
Krystyna
13/2/2017 20:26:31

Dziękuję za ten wpis. Zgadzam się w 300% Oczywiście zbudowali takie domy o jakich Pani pisze. Ogromne salony otwarte na pomieszczenia na dole zwłaszcza kuchnię. Zapachy kuchenne szwendają się po tych salonach.Teraz narzekają, że muszą to sprzątać.

Reply
Radosław Miszczyk link
1/3/2017 14:03:09

Amatorem w tym nie jestem, działam od kilku dobrych lat i popieram treść wpisu prawie że w 100%. :)

Reply
Kupuje mieszkanie link
30/3/2017 14:49:32

Krótko i na temat. Warto przeczytać. :)

Reply
Max link
30/3/2017 19:04:06

Bardzo fajny materiał. Niestety nie da się zaprojektować domu idealnego, ale dzięki takim tekstom można ograniczyć błędy.

Reply
meble w domu link
31/3/2017 09:24:32

Przyjemnie się czyta Twoje artykuły. :) Ten jest jednym z lepszych.

Reply
Kamila link
8/4/2017 14:03:14

Dom idealny nie istnieje i trzeba się z tym pogodzić. Im szybciej, tym większą frajdę da nam urządzanie i dekorowanie pomieszczeń.

Reply
Karol link
13/4/2017 14:10:11

Zawsze miałem problemu z doborem kolorów do wnętrza dlatego szukam inspiracji :) Dzięki za wskazówki :)

Reply
Olga
15/4/2017 16:58:25

A jak architekt robi projekt, żeby mu było łatwiej, ( na podaszu pokoj 30m) a na sugestie jest głuchy - jednego czego żałuję to wybór kiepskiego a...

Reply
Danuta Grzelka link
6/6/2017 23:06:48

Wpis jak najbardziej na czasie! Sama mnóstwo tego typu błędów oglądam po swojej rodzinie, smutne ale prawdziwe. Starajmy się uczyć na cudzych błędach.

Reply
Monika Deptuła link
23/6/2017 09:49:37

Aranżacja wnętrza odgrywa niebagatelną rolę dla komfortu jego użytkowania. Każdy z nas lubi się otaczać pięknymi, ale i funkcjonalnymi przedmiotami i meblami. Dlatego do kwestii urządzania mieszkania trzeba podejść z rozsądkiem :)

Reply
Anna link
23/6/2017 14:04:42

Ciekawy artykuł, który daje do myślenia ;) Moim zdaniem to, o czym trzeba pamiętać podczas urządzania wnętrz, to fakt, że nie warto na siłę próbować naśladować wizualizacji z katalogów salonów meblowych. To się nie sprawdza. Zwykle mamy tam zdjęcia studyjne, z wlaściwym oświetleniem, z masą photoshopa i dobrym okiem fotografa, wiec nijak to się ma do rzeczywistości, jaką możemy sobie urządzić w domu ;)

Reply
Kataka link
26/6/2017 15:39:34

Wielokrotnie widziałem mieszkania tzw otwarte tzw ponieważ ludzie zamiast to uwydatniać nagle wszystko zakrywają różnymi kiczowatymi zasłonkami rodem z chińskich filmów albo prymitywnymi odpowiednikami.

Reply
Annie link
12/7/2017 14:10:45

Ha, trafne uwagi;) Rzeczywiście, jakoś to tak bywa, że wysoki budżet często nie idzie w parze z wysokim polotem:)

Reply
LedLabs link
22/8/2017 14:05:45

Ze swojej strony dodałbym jeszcze tworzenie w domach pozornych oszczędności np.: decydujemy się na oswietlenie LED, nie wiedząc że prawdziwe zwroty z inwestycji zależą od długości świecenie poszczególnych elementów. Jeżeli montujemy żarówkę LED i oświetlamy nią dane pomieszczenie mniej niż 1 h na dobę, nie mamy co liczyć na oszczędności. Warto zastanowić się nad taką kwestią

Reply
kanlux link
24/8/2017 12:17:08

Zgadzam się z tymi kompletami mebli, też tego nie cierpię...

Reply
Rest Lords link
25/8/2017 14:24:14

Bardzo fajny artykuł! :) Też uważam, że odwzorowywanie katalogów nie jest dobrym rozwiązaniem. Fajnie mieć pomysł na swój własny salon :)

Reply
Rest Lords link
25/8/2017 14:25:33

Bardzo fajny artykuł! :) Też uważam, że odwzorowywanie katalogów nie jest dobrym rozwiązaniem. Fajnie mieć pomysł na swój własny salon!

Reply
Grzegorz link
28/8/2017 11:01:41

Bardzo dobry artykuł, bardzo ciekawe informacje. Warto przeczytać! :)

Reply
KArola link
12/9/2017 15:50:11

Bardzo ciekawy artykuł, jednak nie zgadzam się co do kwestii otwartych przestrzeni - jak dla mnie to idealne rozwiązanie. :)

Reply
Adam link
22/9/2017 13:46:59

Świetnie napisany artykuł. Warto jednak jeszcze uwagę, że aranżacja musi iść zgodna z tym czego oczekujemy. Dlatego musimy podstawić sobie kilka kilka wyzwań: 1.Musisz ograniczyć do zbędnego minimum liczbę mebli - dlatego warto pomyśleć o własnej garderobie o ile jest możliwe; 2. Warto pomyśleć o maksymalnym zwiększeniu naturalnego światła, który da większy efekt wizualny danego pomieszczenia; 3. W przypadku koloru ścian warto pomyśleć o uniwersalnych kolorach w szczególności biały; 4. Podłoga powinna być dograna do koloru pomieszczenia. Myślę, że taki zestaw powinien pomóc, a jak Wy uważacie?

Reply
Materace link
30/11/2017 12:47:28

No właśnie, chyba najgorsze, przynajmniej w moim odczuciu są te błędy w stylistyce. To od razu widać jak style są pomieszane i jedno niestety nie specjalnie pasuje do drugiego. Drugą kwestią na która stawiam z tego spisu to miejsca do przechowywania. To wg mnie również niezwykle istotna sprawa aby się nie zagracić tylko pomysłowo stworzyć miejsca do przechowywania.

Reply
projektmimo link
11/12/2017 11:28:38

Chyba nie da się obejść bez codziennych błędów, byle nie było ich za dużo ;)

Reply
Lumines link
12/12/2017 09:14:08

Błędy to nieodłączny element nauki życiowej, również w kwestii urządzania.

Reply
Meble link
15/12/2017 09:36:44

Wpis jest genialny. Cała prawda o mieszkaniach, ale również o ambicjach domowników. Nie zawsze wysoki budżet = dobremu gustowi....

Reply
patka link
10/1/2018 09:05:44

meble na pokaz :D skąd ja to znam :P

Reply
haszka link
31/1/2018 10:21:22

oj, podpunkt 8 mówi zdecydowanie o mnie O.o

Reply
Sarmata link
18/3/2018 22:17:14

Tych błędów tak naprawdę można zrobić dużo więcej. Ot choćby nieprzemyślany system ogrzewania lub wentylacji....

Reply
Galeria obrazów Gallerystore.pl link
9/5/2018 13:54:38

Niestety 3 z tych błędów popełniłem, aczkolwiek pracuję nad tym, by to naprawić. Bardzo fajny artykuł, z pewnością dobrze na niego trafić przed urzadzaniem domu. Ja żałuję że się nie udało. Pozdrowienia.

Reply
Ela link
28/5/2018 22:47:56

Ja bym dodała jeszcze zbyt mocne porywanie się na przykłady z programów HGTV czy DOMO+ :) Człowiek się naogląda, a potem myśli, że już wszystko wie o aranżowaniu wnętrz. Tam też często widać stosowanie stylu eklektycznego, a moim zdaniem również im za bardzo nie wychodzi łączenie kilku skrajnych stylów.

Reply
Skorupski link
11/6/2018 10:19:46

Meble i sprzęt na pokaz. W Polsce to nadal bardzo częsta praktyka :D

Reply
Klimatyzacja Hitachi link
18/6/2018 14:07:39

Nie wiem jak Wy, ale ja znam każdy z tych przykładów po domach znajomych i sąsiadów ;) ot, takie małe wtrącenie.

Co do mebli jednej marki, najbardziej widać to po wyposażeniu kuchni z IKEI. Tam wszystko wygląda pięknie. Gorzej już później w domu :)

Reply
Joanna link
28/6/2018 14:32:31

Zbyt "wystylizowane" pomieszczenia nie mają tego ciepła domowego i wcale nie mówię że mają być babcine wnętrza. Mieszkanie musi być urządzone pod domowników, a nie wycięte z katalogu.

Reply
Aranza link
4/7/2018 13:30:14

zdjęcie zielonego pokoju - straszliwe :D

Reply
Arek link
12/7/2018 22:33:42

Ciekawe i (niestety) bardzo prawdziwe zestawienie. Sam się złapałem na kilku z wymienionych wyżej punktów podczas remontowania swojego mieszkani

Reply
Olka link
16/7/2018 08:28:01

Super wpis. Na pewno przyda się każdemu, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z urządzaniem. Dobre meble to podstawa, my postawiliśmy na jakość, ale też bez przesady. :) Pozdrowienia.

Reply
Domy szeregowe Warszawa link
19/7/2018 14:08:01

Dobry spis. Czasami nawet w nowo budowanych domach ludzie popełniają takie błędy w urządzaniu wnętrz. Otwarta strefa dzienna ma wiele zalet. Często jednak zapominamy o minusach :) Dobre podsumowanie :)

Reply
Marek link
25/7/2018 21:34:45

Genialny jest ten wpis i to zestawienie. Polecam przeczytać każdemu kto planuje remnot, zanim nie będzie za późno :D

Reply
Paulina
2/8/2018 13:05:11

>> Proponuję się przyjrzeć tabelkom z wyceną np. fundamentów – pierwsza z prac na budowie – rzadko ktoś z tym dyskutuje i się targuje bo ulegamy euforii zaczęcia budowy w ogóle i to przesłania nam rozsądek.

Ja bym powiedziała, że to właśnie objaw zdrowego rozsądku. Na projektanta i ostateczne urządzenie domu można sobie dozbierać po budowie, a spieprzonego, przyoszczędzonego fundamentu, raczej już się nie naprawi.

Reply
Asia S link
10/8/2018 08:52:05

Bardzo fajny art.

Reply
Modnestol link
27/8/2018 09:04:21

Z tymi "10 błędami" w 100% się zgadzam. Ludzie naogladaja się reklam w tv. Obejdą kilka sklepów z meblami i juz mają POMYSŁ Czyli: biała kuchnia na wysoki połysk z drewnianym blatem ;-)

Reply
Asia Skrzypczak link
25/9/2018 19:05:46

No bardzo dobre spostrzeżenia. W ogóle w niektórych mieszkaniach jest wszystko zagradzone, bo akurat coś podoba się domowniku i zbiera całe tony tego. No to juz przesada. A poza tym bardzo pomocny artykuł.

Reply
studio aranżacji link
10/1/2019 14:16:59

Dlatego najlepszym sposobem jest wynajęcie projektantów, którzy spełnią nasze oczekiwania. W obecnych czasach, gdy konkurencja na rynku jest ogromna, ceny usług wcale nie są wygórowane, tak jak to było kilka lat wstecz.

Reply
Dekorolka link
8/3/2019 22:15:26

Niby tak, ale wydaje mi się że w takim razie to niemal każdy źle urządza dom. :/ No też dużo ludzi nie posiada swojego gustu i dlatego też kupują w sklepach meblowych cały komplet.

Reply
Ignif link
13/3/2019 15:43:40

Bardzo dobry poradnik, obecnie jestem na etapie urządzania i postaram się przestrzegać tego dekalogu wnętrzarskiego. Dużo nowych rzeczy sie tu dowiedziałam.

Reply
TL link
20/3/2019 10:53:08

Świetny poradnik. Za niedługo zabieramy się za remont więc na pewno skorzystamy z Twoich porad :)

Reply
Hanna link
30/3/2019 11:13:28

To jest bardzo potrzebny wpis, który powinien przynajmniej kilku osobom uświadomić co nieco. Te wnętrza na pokaz chyba są coraz bardziej w modzie. Zupełnie nIe rozumiem rezygnowania z funkcjonalności i praktyczności po to, aby się pokazać. Co do kolorów, spotkałam się też ze zjawiskiem odwrotnym, tj. zamiast jednego koloru, jest masa różnych - w jednym przypadku nawet niemal każda ściana miała swój „szalony” odcień.

Wartościowy wpis, który powinien przeczytać każdy, kto bierze się za aranżację na własną rękę.

Reply
Beton Staszów link
9/5/2019 18:52:59

Świetny artykuł. Polecam serdecznie

Reply
Geodeta Mielec link
9/5/2019 18:53:59

No niestety warto często skorzystać z usług projektantów wnętrz.

Reply
Martyna link
29/6/2019 14:41:52

Zdecydowanie się z Tobą zgadzam. Masz dużo racji w tym temacie.

Reply
Thomas link
10/9/2019 14:16:37

Super artykuł, bardzo pomocny i inspirujący. Pozdrawiam :-)

Reply
Aleksandra link
5/3/2020 16:30:12

Każdy urządzający dom powinien to przeczytać. Bardzo przydatny wpis.

Reply
Kasia link
11/7/2020 11:13:53

Bardzo fajny wpis. Niektóre rzeczy tak dla nas banalne, a jednak niezauważalne ;)

Reply
remont link
28/7/2020 16:56:18

Bardzo skrupulatnie opisana lista na co uważać.
Dziękuję za sporządzenie listy.

Reply
Sylwia link
29/12/2020 13:17:00

Genialny tekst. Zostanę na dłużej.

Reply
Lampa wisząca złota link
15/3/2021 21:01:50

Z meblami tak jest właśnie, ludzie kupują całe zestawy a często lepszym pomysłem jest kompletowanie, dzisiaj widzę, że się to zmienia.

Reply
HeavenHome link
16/3/2021 18:28:41

Bardzo ważne informacje, które z pewnością wykorzystam przy aranżacjach wnętrz. Oby tylko udało się inwestorów uświadomić, że pewne rzeczy nie pasują w wystroju wnętrz i psują nieraz cały projekt.

Reply
Bi Arkansas link
4/4/2021 08:26:58

Good blog poost

Reply
Nina link
7/6/2021 12:39:57

Przyjemny post zwraca uwagę na ważne aspekty.

Reply
Natalia a
21/7/2021 15:41:58

chyba popełniliśmy wszystkie możliwe błędy hahahaah;) a tak naprawdę to może i jest to niepopularna opinia, ale ja się nie zgadzam z częścią.

kupiliśmy dom w Rozarium Tuchomskim - ładny, deweloperski - duże możliwosci do urzadzania wnętrza dla nas! i dzięki temu, że na zakupie domu oszczedzilismy, bo wyszlo nam taniej niz budowa, to moglismu poszalec z Urzadzaniem. i nie uważam, że zasłanianie Okien czy kupowanie kompletów mebli jest złe - a wręcz przeciwnie. wnetrze jest teraz ladne i spojne.

Reply
julka
26/7/2021 15:16:45

ciekawy post, mega przydatny

Reply
Karolina
5/10/2021 09:28:26


Cześć! Zabrakło mi tutaj propozycji dodatków do uzupełnienia ścian obrazami czy plakatami z motywami na przykład minimalistycznymi. Idealnie pasują do stylu nowoczesnego. Ja na swoje ściany powiesiłam piękny zestaw:
https://magartpaper.pl/sklep/plakat-minimalizm/

Reply
Gin
17/1/2022 12:22:37

polecam tak urządzać i rozmieszać by roomba miała potem jak jeździć, znacznie ułatwia to utrzymanie porządku

Reply
Arcadia link
14/3/2022 21:54:02

Bardzo mądre wyliczenie. Szkoda, że wcześniej ich nie znałem. Kilka z czasem na pewno będę starał się wyeliminować.

Reply
promyk link
19/4/2022 15:04:35

Niezdrowe aspiracje to chyba najczęściej spotykany błąd w urządzaniu mieszkania.

Reply



Leave a Reply.


    nowość 2022!
    "E-book wzory, desenie"

    W sklepie CollageCollege czeka nowy zeszyt projektanta. Link do sklepu pod grafiką
    Obraz

    materiały edukacyjne dla projektantów i dekoratorów (link do sklepu - kliknij w grafikę)

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    coś dla początkujących


    Obraz

    coś dla zaawansowanych

    Obraz

    Obraz

    Autor

    Nazywam się Olka Barczak i jestem multipasjonatką, optysemistką i jutronautką. Jestem zawodowcem od wnętrz. Znajdziesz u mnie wsparcie dla wnętrzarskiej pasji, profesji i biznesu.


    zapraszam do grupy na facebook'u
    kolory we wnętrzach

    Obraz


    Obraz
    tu też znajdziesz mój blog :)
    najlepsze blogi
    Follow on Bloglovin
    Obraz
    Zaprzyjaźniony BLOG
    wkreceniwdom.com.pl
    blog toplista
    zBLOGowani.pl

    Kanał RSS

    Jestem autorem wszystkich tekstów i pomysły na posty również są moim dziełem. Zamieszczane przeze mnie treści obejmuje prawo autorskie dlatego uprzejmie proszę o uszanowanie mojej pracy. Wiele zdjęć wykonuję sama lub jestem ich właścicielem, pozostałe staram się opisywać lub prosić o pozwolenie na publikację. Jeżeli któreś ze zdjęć jest twoim dziełem i nie życzysz sobie jego publikacji - napisz a natychmiast to naprawię :)

    Bardzo dziękuję za każdy komentarz - Twoja opinia jest dla mnie ważna i inspiruje mnie do pracy :)