Poruszyliśmy takie tematy jak: synestezja, technologie haptyczne, dizajn wpływający na smak, rola zapachu w kształtowaniu się pamięci.
Dobrze zaprojektowane przedmioty i przestrzenie oddziałują na wszystkie zmysły, nie tylko na przeceniany w dzisiejszym świecie zmysł wzroku. 6 sierpnia podczas muzycznego wydarzenia Młyn Jazz Festiwal w przepięknym miejscu na południu Polski spotkaliśmy się w gronie projektantów wnętrz na warsztatach rzeźbiarskich, by pod brandem marki "KOŁO grupa Geberit" porozmawiać na temat roli wszystkich 5 zmysłów w projektowaniu. Postanowiłam sprawdzić, czy architekci dadzą sobie radę bez używania oczu odtworzyć kształty ceramiki łazienkowej, polegając wyłączeni na zmyśle dotyku? Wrażenia i refleksje po tym eksperymencie były niesamowite!
Poruszyliśmy takie tematy jak: synestezja, technologie haptyczne, dizajn wpływający na smak, rola zapachu w kształtowaniu się pamięci.
0 Comments
Współczesne łazienki to miejsca, które dużo mówią o naszej cywilizacji, zmianach w obyczajowości czy zaawansowaniu techniki. Kojarzone z intymnością są swoistym znakiem czasów. Dzisiejsze łazienki, to coś więcej, niż pomieszczenia higieniczne – czasy w jakich żyjemy przedefiniowały ich znaczenie i funkcje. Nie bez powodu lubię przywoływać te właśnie pomieszczenia, podczas moich prezentacji na temat dizajnu.
Szalenie się cieszę, że wraz z Piotrem mieliśmy okazję poprowadzić warsztaty dla marki Koło, z którą współpracujemy od lat podczas naszych projektów. 8 lipca wspólnie z Basią Hejduk i Markiem Petraszkiem mieliśmy okazję gościć na 5. Gdynia Design Days – jednego z najważniejszych festiwali dizajnu w naszym kraju. Festiwal ten trwa 10 dni i obejmuje wiele ciekawych wydarzeń związanych z szeroko rozumianym diznajem. W jego ramach marka Koło postanowiła zaprosić miłośników dobrze zaprojektowanych przestrzeni do dyskusji i aktywnego uczestnictwa w projektowych warsztatach, opartych na metodzie „design thinking”. Tytuł spotkania nawiązywał do wspaniałej materii, która mieliśmy okazję wykorzystać do prototypowiania, a służy do produkcji ceramiki łazienkowej. Nowe technologie to nie mglista wizja przyszłości - już dziś żyjemy w świecie inteligentnych domów, samochodów, a nawet miast.
Szalenie się cieszę, że mogłam zorganizować nowy panel WARSZTATÓW dla projektantów, architektów i blogerów piszących o dizajnie na temat "DOM INTELIGENTNY", w ramach święta nowoczesnych technologii - czyli Targów Dom Inteligentny oraz AV&HCS Cinema Show 2016 w Krakowie. Znów mieliśmy okazję porozmawiać w miłym gronie, na tematy związane z dizajnem, kontekst nowoczesnych technologii był jednak dla nas wszystkich wyzwaniem. Jako projektanci jesteśmy nieraz pośrednikami między producentami, a klientami, którzy wyposażają swoje domy, dlatego tak ważne jest, aby edukować się na ten temat. Ważne jest też fakt, że środowisko firm oferujących automatykę do domów dostrzega rolę projektanta w całym procesie budowania Inteligentnego Domu. Zgodnie z maksymą głównego organizatora Targów - Firmy Dom Inteligentny - mieliśmy okazję podczas tych warsztatów stać się częścią "Społeczności wokół nowych technologii". Niewątpliwie duży wkład w to spotkanie miały marki związane bezpośrednio z tematem zajęć. Chciałabym tym samym podziękować firmom, które dostarczyły uczestnikom wiedzy z zakresu nowinek technologicznych: - GEBERIT Polska w osobie pani Ani Szumny Stachniak - oraz INTELI HOUSE - JUNG - reprezentowanej przez pana Damiana Fitucha Tegoroczna wiosna upływa pod hasłem warsztatów i szkoleń :) Sezon inspirujących spotkań projektowych miałam okazję rozpocząć na PARAPETÓWCE W CZERWONEJ MASZYNIE - czyli podczas otwarcia nowego Showroom'u Krakowskiej marki wnętrzarskiej, znanej dobrze z szerokiej oferty doskonale wyselekcjonowanego dizajnu. Drugiego kwietnia tego roku - w piękną słoneczną sobotę, miłośnicy pięknych wnętrz - Goście i Klienci Czerwonej Maszyny, wzięli udział w moich warsztatach aranżacji wnętrz pod hasłem: "Style we wnętrzach" oraz mogli poznać technikę tworzenia tablic inspiracyjnych czyli stworzyć własnoręcznie tzw. MOODBOARD. Jako, że warsztaty miały charakter aktywnego uczestnictwa, mieliśmy okazje porozmawiać i wymienić się swoimi doświadczeniami na temat stylizowania wnętrz. To szerokie zagadnienie, dlatego nie udało się nam omówić wszystkich stylów - za to przesyłam uczestnikom opracowany przeze mnie materiał dotyczący najpopularniejszych stylów wnętrzarskich.
Zastanawialiście się kiedyś skąd się biorą trendy? Kto decyduje o tym, jaki kolor będzie modny w danym sezonie? Co wspólnego mają ze sobą ziemniaki, Vincent Van Gogh i ekologia? Postanowiłam zdradzić kilka tajemnic na ten temat. W sobotnie popołudnie gościliśmy w niezwykłym kreatywnym miejscu z kolejnymi warsztatami dla projektantów. W WYTWÓRNI na krakowskim Zabłociu czyli w postindustrialnej przestrzeni poprowadziłam razem z Piotrem spotkanie poświęcone kolorom. Temat kolorów podyktowany był udziałem naszego PARTNERA WARSZTATOWEGO czyli producenta farb firmy RALSTON COLOUR & COATINGS ,ale również faktu, że jest to jeden z tematów, który w dalszym ciągu jest dość trudny dla projektantów.
Czwartą edycję Warsztatów Praktycznego Projektowania zakończyliśmy tuż przed wakacjami - czyli w miniony weekend. W naszym 3-tygodniowym cyklu gościliśmy w naszej pracowni ponad 30 osób nie tylko z Krakowa :) W tej edycji towarzyszyła nam Akademia Architektury & Designu Hoff będąc naszym mocnym wsparciem w organizacji spotkań młodych architektów i projektantów z markami z branży wyposażenia wnętrz. Spędziliśmy wspólnie ponad 18 godzin na szkoleniach, warsztatach i twórczych rozmowach. Te suche fakty i liczby nie oddają jednak ogromu wrażeń i wspaniałych doświadczeń związanych z projektowaniem wnętrz. Przy udziale marek producenckich i tych, które reprezentują firmy wnętrzarskie mogliśmy podzielić się wiedzą i również my organizatorzy znów poznaliśmy nowinki i zgłębiliśmy nowe techniki, niezbędne w naszej codziennej pracy nad projektami. Wszyscy, zarówno uczestnicy, jak i nasi Partnerzy podkreślają wyjątkowość naszych wspólnych działań - Warsztaty Praktycznego Projektowania są bowiem jedynym tego typu wydarzeniem na rynku szkoleń dla projektantów. Design coaching to dopiero raczkująca dziedzina w naszym środowisku - jesteśmy więc dumni mogąc przecierać z Wami szlaki :) Zaufali nam tym razem: Quick-Step - Wojciech Stach Ralston - Krzysztof Laba Oto fotorelacja z piątku - z uczestnictwem marki Quick-Step - producenta podłóg. Tworzyliśmy też prototypy miejsc do pracy dla projektanta. Tu zobaczycie uwiecznione chwile z soboty - zdjęcia zastąpią setki słów :) zwłaszcza, że malowaliśmy razem z Ralstonem. W ruch poszły wałki i farby. Poznaliśmy sekrety malowania ścian i sufitów - bezcenną wiedzę, która przyda się na każdej budowie.Powstały też makiety Celebrity Wall - dla naszych gwiazd. Popatrzcie sami :) Niebawem zamieścimy film na YouTube - relację podsumowujący ten cykl oraz zapraszamy do śledzenia naszego konta na Instagramie oraz naszego fanpage'a - Facebook.
Zdumiewa mnie pewien fakt dotyczący Warsztatów Praktycznego Projektowania - każda kolejna grupa projektantów, którzy odwiedzają moje biuro, z każdą edycją, zaskakuje poziomem i zaangażowaniem w nasze działania. Spotykamy za każdym razem nowych ludzi - z całej Polski, z różnym doświadczeniem, po wszystkich szkołach związanych z projektowaniem, a podczas naszych spotkań dzieje się niezwykła rzecz - nazywam to "energią kreatywną grupy". Również tym razem udało się uzyskać tą specyficzną, wspaniałą atmosferę małej społeczności projektantów. Na warsztatach staramy się integrować to nasze środowisko zawodowe, czerpać ze swoich doświadczeń nawzajem i dzielić się wiedzą. Dzięki wsparciu naszych Partnerów - wspaniałych marek z branży - mamy też okazję śledzić na bieżąco oferty najnowszych i najciekawszych technologii, które są naszymi narzędziami pracy. Drugi tydzień Warsztatów poświęciliśmy koncepcji apartamentowej łazienki celebryckiej. Towarzyszyli nam Partnerzy: - firma Radaway - polska marka produkująca kabiny prysznicowe - Irsap - producent niezwykłych designerskich grzejników z Włoch - oraz nasz Partner Strategiczny całego cyklu (IV edycji) - Salony Hoff ze swoją Akademią Architektury&Designu Hoff, do której zostaliśmy zaproszeni gościnnie :) Serdecznie dziękujemy! Nasze działania najlepiej zilustrują zdjęcia. Jak zwykle trudno było wybrać te najlepiej pokazujące atmosferę, bo każde ujęcie pełne jest ciekawych opowieści.Piątkowe spotkanie wyglądało TAK: Ponieważ nasze spotkania z designem są czasem jak przysłowiowe "pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz na co trafisz" :) sobota przebiegła pod hasłem "ŚWIATŁO I JEGO OPRAWA". Po wykładzie Piotra na temat podstaw wiedzy o oświetleniu po raz kolejny zmierzyliśmy się z RZEŹBAMI ŚWIETLNYMI - czyli projektom DIY lamp. Efekty wyszły takie:
Czwartą edycję Warsztatów Praktycznego Projektowania rozpoczęliśmy 12 czerwca pod patronatem znanej i cenionej marki Salonów Hoff w Krakowie. Wspólnie z Akademią Architektury & Designu Hoff wprowadziliśmy młodych projektantów w tajniki zawodu. Salony Hoff są znane krakowskim projektantom jako partner w realizacji projektów wnętrz - korzystając z doświadczenia firmy postanowiliśmy połączyć siły, i tę edycję przygotowaliśmy dla Was wspólnie. Partnerem wspierającym była także marka RAKO producent płytek ceramicznych, który dostarczył nam katalogi swoich produktów. Pierwsze z 3-tygodniowego cyklu spotkań, wykładów i zajęć praktycznych rozpoczęliśmy od teorii kolorów, ich znaczenia i sposobów komponowania. Uczestnicy (również tym razem przybyłych z odległych miejsca w Polsce :) mieli okazję zapoznać się z manualnymi technikami prezentacji projektów, pracy na materiałach i wzornikach oraz niezwykle trudnej dla wielu z nas sztuki autoprezentacji. Ważnym elementem naszych Warsztatów, jest również wymiana doświadczeń między uczestnikami i praca w małych zespołach, która uczy organizacji i zarządzania projektami. Dzięki osobom, które przyjeżdżają do Krakowa z całej Polski możemy też porozmawiać, jak praca w tym zawodzie różni się w innych częściach naszego kraju. Idea Warsztatów Praktycznego Projektowania Wnętrz bazuje na połączeniu design-coachingu i wdrażaniu materiałów i technologii do projektów warsztatowych, dzięki czemu możemy obecne na rynku wyposażenia wnętrz produkty poznać lepiej, niż na zwykłych prezentacjach czy konferencjach. Dostarczane przez Partnerów warsztatów materiały są wykorzystywane zarówno na zajęciach jak i służą projektantom do pracy nad własnymi projektami. Drugi dzień upłynął pod hasłem materiałoznawstwa. Tym razem obszerny wykład przedstawił nam Piotr, poruszając ważne tematy dotyczące odpowiedzialności projektanta za dokonywane materiały w kontekście ekologii, ekonomii i praktycznych właściwości materiałów wykończeniowych. Aby sprawdzić naszą wiedzę w praktyce wykonaliśmy design-board'y materiałowe jako uzupełnienie tablic inspiracyjnych. Jak zwykle ciekawi nas odzew uczestników - może tym razem ktoś zechce podzielić się swoimi refleksjami na temat tych spotkań :)? Jako organizatorzy serdecznie dziękujemy wszystkim - za obecność i wsparcie. Do przyszłego tygodnia.
Wydanie specjalne Warsztatów Praktycznego Projektowania odbyło się w ostatni weekend maja w mojej krakowskiej pracowni. Postanowiliśmy na prośbę zainteresowanych zorganizować panel dotyczący ŁAZIENEK w oparciu o materiałoznawstwo oraz metodę DESIGN THINKING. Z młodymi projektantami z Krakowa spędziliśmy kolejnych 6 godzin na zgłębianiu tajników naszego zawodu. Jak zwykle zgodnie z naszymi złożeniami Warsztaty wspierali Partnerzy - najlepsze marki z branży wyposażenia wnętrz. Tym razem gościli u nas jako aktywnie wspierający eksperci w sowich dziedzinach: DURAVIT reprezentowany przez Panie: - Elżbietę Pękalę - Edytę Skwarciak BARLINEK w osobie Pana: - Mariusza Śliwińskiego WILSONART Panowie: - Sebastian Kafarski - Adrian Schab Pierwszy dzień naszych kreatywnych zmagań przebiegał pod hasłem: FUNKCJONALNIE, ERGONOMICZNIE, NA MIARĘ. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od części wykładowej, następnie odbyły się praktyczne warsztaty. Duravit ze swoją luksusową ofertą wyposażenia łazienek pomógł nam zaprojektować niebanalne pokoje kąpielowe dla niecodziennych klientów - naszych polskich celebrytów. Przy wsparciu Pań reprezentujących markę Duravit w Polsce, wyposażeni w katalogi, w 3 osobowych zespołach wykonaliśmy pierwsze ekskluzywne wizje przestrzeni. Ostatnią część WPP tego dnia poświęciliśmy na projektowanie metodą DESIGN THINKING - zwanej przeze mnie FILOZOFIĄ BESPOKE DESIGN. Uczestnicy mogli spróbować na własnym przykładzie przejść wszystkie etapy projektowania opartego na zrozumieniu potrzeb klienta. Najatrakcyjniejszą częścią tego procesu znów okazało się prototypowanie oraz prezentacje i omówienie pomysłów. Udowodniliśmy sobie, że w XXI wieku możemy obyć się bez komputerów i wirtualnego modelowania - wystarczą wyobraźnia, nożyczki i trochę tektury. Efektem były naprawdę świetne rozwiązania i patenty. W sobotni poranek skupialiśmy się na materiałoznawstwie, które jest niezwykle ważną częścią zawodu projektanta wnętrz. Barlinek zapoznał uczestników z zaletami naturalnego drewna. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że ten tradycyjny materiał może mieć bardzo szerokie zastosowanie, a wiedza techniczna o nim pozwoli nam zdobyć szacunek zarówno klientów, jak i wykonawców naszych projektów. Przy okazji poruszyliśmy również ważny temat odpowiedzialności projektanta za dokonywane wybory materiałów i technologii i to, czy promowanie lokalnych polskich producentów ma znaczenie w procesie projektowym. Ostatnią część naszego spotkania z designem uświetniła marka Wilsonart - producent laminatów HPL. Na chwilę mogliśmy wczuć się w rolę stolarzy i własnoręcznie wykonać laminowanie płyt. Poznaliśmy też proces produkcji laminatów i obszerną wiedzę na ten temat. Producent pokazał nam nietypowe zastosowanie laminowanych elementów jak choćby wykończenia łazienek czy SPA. Każdy został wyposażony w obszerny pakiet materiałów i wzorników, które w znacznym stopniu ułatwiają nam komponowanie własnych DESIGNBOARD'ów na potrzeby projektów. W imieniu Marii, Piotra oraz własnym, serdecznie dziękuje uczestnikom za liczne przybycie a Partnerskim Markom za wsparcie merytoryczne i zaangażowanie.
Myślę, że wszyscy wrócili z tego spotkania zainspirowani i pełni zapału do pracy? Mam nadzieję, że spotkamy się przy okazji kolejnych warsztatów? Napiszcie proszę, co Wam podobało się najbardziej i czy skorzystacie z naszych porad i wsparcia? Pozdrawiam wszystkich :)
Zapoznaliśmy się z nowinkami z rynku wyposażenia łazienek. Marka Grohe dała nam niepowtarzalną okazję obejrzenia na żywo przykładów technicznych rozwiązań armatury.Dla niektórych była to jedyna możliwość zobaczenia jak wygląda kran w przekroju. Mimo, że w naszym gronie nie było żadnego mężczyzny, to modele kranów i mechanizmy spłuczek cieszyły się dużym zainteresowaniem :) pań projektantek. Jak się okazało także i my lubimy wiedzieć, co się skrywa pod ładną powłoką designu. Przy okazji tej prezentacji poruszyliśmy również ważny dzisiaj temat ekologicznych rozwiązań w kontekście wyposażenia łazienek - Grohe posiada szeroką ofertę produktów, które spełniają najwyższe standardy w tym względzie. Uczestnicy otrzymali też niezbędne w procesie projektowania materiały. Druga połowa spotkania poświęcona była oświetleniu. Rozpoczęliśmy od prezentacji firmy E-technologia - producenta oświetlenia światłowodowego. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób możemy wykorzystywać światłowody w projektach wnętrz oraz o ich zastosowaniu na zewnątrz budynków. Odwołując się do naszej filozofii testowania wszystkiego na ,mogliśmy użyć dostarczone przez firmę E-technologia lampy światłowodowe. W części warsztatowej wzorując się na Rzeźbach Świetlnych naszego Partnera wykonaliśmy własne wersje lamp, których źródłem były właśnie światłowody i listwy Led RGB. Zobaczcie jakie fantastyczne efekty świetlne można uzyskać skupiając się na świetle jako tworzywie :) iluminacja godna Nocy Muzeów! Kolejny, ostatni już dzień rozpoczął się wykładem na temat technicznych aspektów projektowania oświetlenia. Jak się okazuje, to właśnie ten element projektów jest najtrudniejszym fragmentem dla początkujących projektantów. Sobota była też dniem podsumowania naszych zmagań z aranżacjami apartamentów dla celebrytów. Skupiliśmy się na przygotowaniu prezentacji multimedialnych oraz autoprezentacji jako formie wyrazu naszych projektów. Doświadczenie to okazało się nowe dla niemal wszystkich uczestników. Tak, jak pokazują zdjęcia bawiliśmy się wspaniale a efekty w postaci filmików zobaczycie już wkrótce na naszym kanale YouTube. Kto brał udział w tej edycji, niech śmiało wyrazi swoje zdanie w komentarzu :) Wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów w karierze i wielu zadowolonych klientów. Mamy nadzieję, że pokazane na warsztatach techniki i wiedza przydadzą się Wam w wykonywaniu tego wspaniałego zawodu.
Olka, Maria, Piotr :) |
O warsztatach
Warsztaty kreatywne to nie tylko spotkania z dizajnem - to aktywne zdobywanie umiejętności, nabywanie nowych kompetencji i konfrontowanie teorii z praktyką projektową. Archives
Czerwiec 2018
|